Naujienos

2005 - 01 - 30

* ĮVAIRENYBĖS: mokslininkai pavertė medį akmenimi krosnyje

Krosnyje medis gali suakmenėti per kelias dienas
---
Šaltiniai: www.nature.com, www.DELFI.lt
JAV mokslininkams pavyko per rekordiškai trumpą laiką akmeniu paversti medieną. Natūraliai šis procesas gali trukti milijonus metų, o mokslininkai jį sutrukė į kelias dienas.

Yongsoonas Shinas su kolegomis iš Pacific Northwest nacionalinės laboratorijos (JAV) sukūrė metodą, kuriuo naudojantis standartinis medžio tašelis per maždaug 5 dienas gali pavirsti kieta, pagal struktūrą į kempinę panašia fosilija.

Mirkydami įprastinius objektus tirpale su silicio dioksidu, kuris mums žinomas kaip paprasčiausias smėlis, mokslininkai jau anksčiau fosilijas sugebėdavo pagaminti per kelis mėnesius. Natūrali fosilizacija vyksta panašiu būdu, tik gerokai lėčiau.

Y.Shinas fosilizaciją pagreitino šildymu. Jis dvi dienas medį mirkė rūgštyje, o dar dvi – vandeniniame silicio dioksido tirpale. Vėliau mirkyti medžio gabalėliai buvo kaitinami 1400ºC temperatūroje. Karštis prijungė silicio dioksido molekules prie medžio anglies molekulių. Taip buvo pagaminta silicio karbido fosilija. Mokslinio darbo aprašymas pateiktas žurnale „Advanced Materials“.

Pasak D.Briggso, formaliai medis nėra visiškai fosilizuotas, nes natūralaus proceso metu anglis su siliciu niekada nesijungia. „Nemanau, kad toks procesas vyksta gamtoje“, – sakė mokslininkas. Tačiau, nepriklausomai nuo to, kaip vadinsime apdorotą medį, tai yra puiki kempinė. „Tai yra labai porėta ir tvirta medžiaga“, - teigė paleontologas.

Y.Shinas taip pat mano, kad fosilizuotas medis pasižymi ir kitomis potencialiai naudingomis savybėmis. Silicio karbido struktūra išlieka nepakitusi iki maždaug 1500ºC. Be to, tai yra labai kieta medžiaga. Apie kietumą galima spręsti iš to, kad vienas Y.Shino asistentas, bandydamas pjauti fosiliją, sulaužė du deimantinius pjūklelius.


išsamaiu skaitykite čia >>>