Naujienos

2005 - 01 - 31

*Kova su brakonieriais

"Brakonieriai prarado šautuvus, laimikį ir šunis",- praneša Valstiečių laikraštis 2005 01 29

Violeta Seredžiuvienė
VL žurnalistė

Pastaraisiais metais Jurbarko rajono miškininkai vis dažniau pamiškėse aptinka automobilių vėžes, randa nušautų žvėrių liekanas ar išgirsta giriose aidinčius pavienius šūvius. Pasak Jurbarko miškų urėdo Fausto Bakio, pernai buvo pasirašyta trišalė bendradarbiavimo sutartis tarp rajono miškininkų, Aplinkos apsaugos agentūros ir rajono policijos komisariato. Konkretus pavyzdys – šių metų pirmosiomis dienomis surengta trijų rajono tarnybų pareigūnų bendra operacija, kurios metu su įkalčiais buvo sulaikyti net 4 brakonieriai.

Pasala

Veliuonos girininkijos Agliuonos miške šeimininkaujančius brakonierius sugavo Jurbarko miškininkai. Vidudienį jie išgirdo miške aidinčius šūvius. Operatyviai buvo surinkta pareigūnų komanda. Veliuonos girininkas Jonas Kazakauskas ir eigulys Stasys Gerulaitis pastiprinimo jau laukė miške, o prie jų netrukus prisidėjo ir Kauno regiono apsaugos departamento Jurbarko rajono agentūros valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius Andrius Šašys, rajono policijos komisariato tyrėjas Dainoras Bendžaitis ir Jurbarko miškų urėdijos miško apsaugos inžinierius Kęstutis Kaučikas. Vyrai buvo apsiginklavę ne tik tarnybiniais ginklais, bet ir filmavimo kamera. Patirtis rodo, jog gudrauti sugebantys brakonieriai nesunkiai gali išsisukti, jei nebus sulaikyti su akivaizdžiais įkalčiais. Filmuota medžiaga – rimtas koziris pareigūnų rankose.
Urėdijos miško apsaugos inžinierius Kęstutis Kaučikas, filmavęs brakonierių sulaikymo operaciją Agliuonos miške, prisimena: „Brakonieriai savo automobilį buvo paslėpę negyvenamoje sodyboje, už tvarto. Du iš mūsų laukė pasaloje, kiti nuėjome į mišką. Kitapus kelio pamačiau du vyrus su šautuvais ant pečių ir dviem šunimis. Jie nešėsi kuprinę ir maišą“. Vienas sekamas vyriškis, nieko blogo neįtardamas, pasuko sodybos link, kur stovėjo paslėptas automobilis. Po kiek laiko pasirodė dar du draugužiai, tačiau visi – tuščiomis rankomis. Jie taip pat patraukė sodybos pusėn. „Kai jau susirinko jų net trys, nusprendėme, jog laikas ir mums pasirodyti. Sulaikomi brakonieriai nesipriešino: matyt, suprato, kad papuolė į pasalą“, – pasakojo aplinkos apsaugos inspektorius A.Šašys. Tuo tarpu urėdijos pareigūnas K.Kaučikas ėmėsi ieškoti miške paslėptų įkalčių ir užklupo dar vieną brakonierių. Šis, iš pradžių slėpęsis už medžių, bandė sprukti . Į pareigūno perspėjimus „Stok! Šausiu!“ bėglys nereagavo. „Teko iš tarnybinio ginklo iššauti perspėjamąjį šūvį į orą, – šoviau ne tik norėdamas sulaikyti bėglį, bet ir įspėti apie dar vieną „svečią“ pasaloje buvusius draugus“, – įtampos kupinos dienos įvykius prisiminė K.Kaučikas. Bėglys nesiruošė be kovos pasiduoti – bėgo toliau. Tik dar vienas policijos pareigūno paleistas perspėjamasis šūvis į orą privertė ginkluotą brakonierių sustoti (beje, jo lygiavamzdis buvo užtaisytas). Netrukus buvo aptikti ir nusikaltimo įkalčiai: kuprinė ir maišas su žvėriena, į medį atremtas medžioklinis šautuvas ir krūvelė šovinių. Čia pat inkštė pririšti du medžiokliniai šunys.

„Ketveriukei“ nepasisekė

Iš pradžių vyrai neigė savo kaltę. Nors vieno iš jų kišenėje buvo aptikti šoviniai ir peilis kruvinomis geležtėmis, vyras aiškino, kad po mišką tiesiog vaikštinėjo, kvėpavo grynu oru. Tik paaiškinus, kad įkalčiai rasti, kad viskas užfiksuota filmavimo kamera, vyrai prisipažino brakonieriavę.
Paaiškėjo, kad po Agliuonos mišką su ginklais rankose tądien šlaistėsi Raudonės seniūnijos gyventojai – 29-erių Rolandas Karžauskas, metais už jį jaunesnis Darius Šimulynas, 53-ejų Julius Gečas ir 31-erių Dainius Klasauskas, vietinių gyventojų dar pravardžiuojamas „gamtininku“. Matyt, jis mėgsta gamtą... Niekur nedirbantis R.Karžauskas ir UAB „Megrame“ darbininkas D.Šimulynas prisipažino, kad nelegalūs ginklai priklauso jiems. Abu vyrai neturėjo medžiotojų bilietų. Apžiūrėję kuprinę ir maišą, pareigūnai aptiko ne itin didelį brakonierių laimikį: dviejų jauniklių šernų skerdieną ir manguto kailį. Visi keturi prisipažino, kad tai – jų grobis. Brangiai ši nelegali medžioklė kainuos visiems keturiems vyrams. Administracine tvarka aplinkosaugos tarnyba kiekvienam brakonieriui skyrė po 1150 litų baudą, o už gamtai padarytą žalą dar kiekvienam teks sumokėti po 156 litus.
D.Klasauskas ir J.Gečas neteko medžiotojų bilietų, taip pat ir medžioklinių šunų.