Naujienos

2010 - 05 - 29

LŽ: Europos žemyną užplūdo nedėkingi bebrai

Lyg krizės nebūtų gana: Europos žemyną užplūdo nedėkingi bebrai. Griaudami užtvankas jie kėlė dar didesnį potvynio pavojų. Paradoksalu, bet aplinkosaugininkai išleido tūkstantines sumas, kad kažkada medžiotojų pernelyg išnaikinti gyvūnai vėl grįžtų į regioną.

Vidurio Europos šalių gyventojai atrado tikruosius potvynio kaltininkus - graužikus bebrus, kurie plakdami plačiomis uodegomis palaimingai triauškė iš medžių šakų pastatytas upių užtvankas. „Bebrai rausia tunelius po įtvirtinimais. Jie griauna sienas iš vidaus, jiems padeda ir vandens pelėnai", - gyvūnų nešvariais darbeliais skundėsi Lenkijos gaisrininkų brigados atstovas Pawelas Fratczakas,- informuoja dienraštis "Lietuvos žinios" straipsnyje "Tikrieji potvynio kaltininkai".

Per potvynius Lenkijoje žuvo 15 žmonių. Po smarkių liūčių išsiliejusios upės pasiekė per šimtą metų neregėtą lygį. Tokio potvynio didžiausioje šalies upėje Vysloje ir kitoje Oderio upėje nebuvo nuo 1884 metų. Evakuoti tūkstančiai žmonių, užlieti šimtų tūkstančių hektarų plotai.

Vokiečiai nejuokais supyko: nedėkingi gyvūnėliai priskreto ir prie prieštaringai vertinamo tilto per Elbės upę Dresdene. Remontuojant tiltą imtasi net papildomų brangių saugumo priemonių už 30-46 mln. eurų, kad būtų apsaugoti šalia tilto gyvenantys retos rūšies šikšnosparniai ir drugeliai. Gegužę Waldschlosscheno tilto statybos darbai vėl sustojo. Šį mėnesį bebrai kaip tik veda jauniklius, o šalia tilto ir jo medinių atramų miesto gyventojai jau matė jaukiai įsikūrusią bebrų šeimynėlę. Bavarijoje šie gyvūnai išsirausė tunelį į kanalizaciją ir šimtai tonų fekalijų nutekėjo į upę.

Paradoksalu, bet aplinkosaugininkai išleido tūkstantines sumas, kad medžiotojų pernelyg išnaikinti gyvūnai vėl grįžtų į regioną. Pavyzdžiui, Rumunijoje jie buvo apgyvendinti 1998 metais net po 160 metų pertraukos.

[lietuvosmiskai.lt komentaras: prieš keletą metų -1999-siais- aplinkosaugininkų iniciatyva kelios bebrų šeimos buvo reintrodukuotos (įvežtos) ir į Daniją. Dabar bebrų  ten jau priskaičiuojama  šimtais]

Iš viso Lenkijoje per potvynį užlieta 18 gyvenviečių, daugiau nei 4 tūkst. žmonių buvo evakuoti. Lenkijos vyriausybė nukentėjusiesiems nuo potvynių pažadėjo skirti 2 mlrd. zlotų.

 

Visą dienraščio "Lietuvos žinios" straipsnį "Tikrieji potvynio kaltininkai" skaitykite čia...>>>