Naujienos

2011 - 02 - 21

Prezidentūra surengė pasitarimą dėl siūlomų Miškų įstatymo pataisų

Reaguojant į Lietuvos Respublikos Prezidentei adresuotus raštus aplinkos apsaugos klausimais, š. m. vasario 21 d. (pirmadienį) 15.00 val. organizuotas pasitarimas su Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėjais aptarti siūlomus LR miškų įstatymo pakeitimus.

Su Prezidentei adresuotais pareiškimais, kuriuos pasirašė ir LMSA , galima susipažinti  čia...>>> ir čia...>>>

Į pasitarimą pakviesti dalyvauti prof. habil. dr. LMA narys - koresp.  Stasys Karazija, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas dr.Algis Gaižutis, LMSA Valdybos narys Kazimieras Šiaulys.

Aplinkosaugines organizacijas atstovaus Judėjimo „Už gamtą" ir NVO koalicijos atstovai: dr.Algirdas Knystautas,  prof.Romualdas Juknys ir prof. Petras Kurlavičius, UNESCO komisijos Lietuvoje vadovas dr.Romas Pakalnis.

Į pasitarimą atvyko Aplinkos ministerijos kancleris Robertas Klovas, dalyvavo Respublikos Prezidentės vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas,  Respublikos Prezidentės patarėja ekonomikos ir socialinės politikos klausimais  Edita Kriščiūnienė, Respublikos Prezidentės patarėja teisės klausimais, konstitucinės teisės žinovė Rasa Svetikaitė.

 
prof. habil. dr. LMA narys - koresp.  St.Karazija, LMSA Valdybos narys K.Šiaulys, AM kancleris R.Klovas, Prezidentės patarėja R. Svetikaitė, dr.A.Knystautas, dr.R.Pakalnis, prof.P. Kurlavičius ir prof. R.Juknys  Prezidentės vyriausiasis patarėjas  Nerijus Udrėnas,  Prezidentės patarėja Edita Kriščiūnienė

Daugiau nei valandą trukusios diskusijos metu apsikeista nuomonėmis dėl esamo ir numatomo keisti Miškų įstatymo teisinio reglamentavimo, dauguma aptartų klausimų buvo surasti abipusiai priimti sprendimai. Daug prie to prisidėjo  pasitarimą vedusio Prezidentės vyriausio patarėjo N.Udrėno užduotas dalykiškas diskusijos tonas.

LMSA inf.

***************************

lietuvosmiskai.lt komentaras: Matyt mažai yra sričių, kurios sukelia tokius aršius debatus, kaip jau kelinti metai svarstomos Miškų įstatymo pataisos.Neįsigilinusiam pašaliečiui gali pasirodyti, kad debatai vyksta tarp gamtą neva siekiančių apginti nuo niokojimo aplinkosaugininkų ir norinčių įsikurti nuosavoje žemėje nuosavybę atgavusių ar įsigijusių piliečių, kurie neva tik ir gviešiasi sunaikinti žaliajį šalies rūbą.  Tačiau ar toks žiniasklaidoje piešiamas vaizdas atspindi realią situaciją? 
LR Konstituciniam Teismui 2009 m. birželio 22 d. byloje Nr. 16/07-17/07-20/08 nutarimu konstatavus, jog LR Vyriausybė negali nustatyti miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis tvarkos praktiškai sustabdė bet kokis infrastruktūros objektų ar statinių statybą miško žemėje. Tuomet sklido kalbos, jog toks pačioje LR Prezidento V.Adamkaus kadencijos pabaigoje priimtas sprendimas galimai buvo sąlygotas tuometinio Prezidento palaikomių aplinkosauginių veikėjų, nuosekliai įgyvendinančių draudimų bei ribojimų politiką nuolat didinamuose saugomų teritorijų plotuose. Nebuvo atsižvelgta net į LT Konstitucinio teismo teisėjo Egidijaus Šileikio atskirąją nuomonę, o vėliau KT net nesiėmė aiškinti savo sprendimo net tuometinėje byloje dalyvavusios Aplinkos ministerijos prašymu. Rezultatas toks, kad statybos miškų ūkio paskirties žemėje negalimos, o pakeisti tikslinę žemės paskirtį irgi nėra jokių teisinių galimybių kol nebus pakeistas nuo 2009-jų metų Seime svarstomi Miškų įstatymo pakeitimai. Sustojo bet kokie valstybinės svarbos infrastuktūriniai projektai (pvz.: elektros tiltas su Lenkija, Rail Baltica ir kt.), jau nekalbant apie žemės ir miškų savininkų galimybes atstatyti sodybas, renovuoti ir rekonstruoti statinius, priskirtus net ne miškui, o taip vadinamai miškų ūkio paskirties žemei. Valstybės institucijos, iki šiol į kairę ir dešinę  laisvai priiminėjusios vis naujus draudimus, šiuo metu patekusios į aklavietę. Valstybiniai šimtų milijonų vertės projektai negali būti įgvendinami, o atskirų politikuojančių ekokratų pastangomis, pasitelkus aplinkosaugininkus radikalus, keliamas pastovus triukšmas ir taip blokuojami miškų įstatymo reikiamų pakeitimų priėmimas Seime.