Naujienos

2011 - 11 - 24

Parengti Europos miškų sektorius vystymosi scenarijai iki 2030 m.

Parengtos Europos miškų sektoriaus plėtros iki 2030 m. gairės. Europos miškų sektorius apima medieninius miško išteklius, taip pat medienos produktų gamybą, prekybą ir naudojimą,-  informuoja Valstybinė miškų tarnyba.

Šių metų spalio mėn. paskelbtos Europos miškų sektoriaus plėtros iki 2030 metų (EFSOS II) prognozės sutapo su prieš tai birželio mėn. Ministrų konferencijos Europos miškams išsaugoti (MCPFE) atliktu Europos miškų ūkio darnumo lygio įvertinimu. Tai leido prognozių rengėjams įvertinti kaip atskiri scenarijai gali paveikti darnaus miškų ūkio balansą.

EFSOS II rengime dalyvavo pusšimtis FAO ekspertų, specialistų, nacionalinių korespondentų, panašiai tiek pat miškų sektoriaus plėtros prognozių ekspertų, mokslininkų, atstovaujančių daugumą šalių, svarbiausias mokslo ir mokymo, pramonės ir prekybos, taip pat visuomenines nevyriausybines organizacijas. Lietuvą atstovavo Valstybinės miškų tarnybos specialistai.

Modeliuojant Europos miškų sektoriaus plėtrą per artimiausius 20 metų, buvo atsižvelgiama į miškų vaidmenį švelninant klimato pokyčius bei miškų pritaikymo klimato pokyčiams būtinybę, į energijos iš atsinaujinančių šaltinių plėtros būtinumą bei pasaulio rinkų aprūpinimą konkurencingais miško produktais iš atsinaujinančių šaltinių, biologinės įvairovės išsaugojimą ir gausinimą miškuose.

Išanalizavus daugybę alternatyvių pasiūlymų, sprendimų, kartu su referenciniu scenarijumi buvo pateikti dar keturi tiksliniai prioritetiniai scenarijai: maksimalaus anglies iš atmosferos kaupimo miško biomasėje, biologinės įvairovės išsaugojimo ir gausinimo miškuose, energijos iš medienos gamybos, inovacijų ir konkurencingų priemonių diegimo.

Referencinis scenarijus sudaro atliktos studijos pagrindą. Šis scenarijus reprezentuoja įprastą miškų sektoriaus veiklą, veikla tęsiama pagal nusistovėjusios praktikos tendencijas. Tiksliniuose scenarijuose yra modeliuojami aktualiausi 2010-2030 metų miškų sektoriaus uždaviniai ir jų įgyvendinimo pasekmės, siekiant maksimalaus anglies kaupimo biomasėje, užtikrinant energetinės medienos tiekimą, suteikiant prioritetą biologinės įvairovės išsaugojimui, inovacijų bei konkurencingumo priemonių diegimui. Modeliuojant tikslinius scenarijus buvo įvertinami galimi referencinio scenarijaus rodiklių pokyčiai. Kiekvienas iš scenarijų buvo  įvertintas pagal darnaus miškų ūkio kriterijus.

Su leidiniu "The European Forest Sector Outlook study II" galima susipažinti: http://www.unece.org/fileadmin/DAM/timber/publications/sp-28.pdf