Naujienos

2012 - 04 - 22

Miškų ir želdynų dėka - sveikesnė gyvenamoji aplinka miestuose

Šiais laikais, kai daugiau nei trys ketvirtadaliai europiečių gyvena miestų teritorijose, parkai ir žaliosios teritorijos įgyja vis didesnę reikšmę,- pastebi informacinis portalas grynas.lt straipsnyje "Kuo miestui naudingas miškas?"Miškai svarbūs mūsų sveikatai ir gyvenimo kokybei. Medžiai valo orą, vandenį, dirvožemį ir reguliuoja klimatą.
[...] Sąlytis su žaliąja aplinka suteikia laimės ir gerina sveikatą. Atliktų mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad miestų parkai ir žaliosios erdvės gerina žmonių fizinę sveikatą ir psichinę gerovę. Šiais laikais, kai daugiau nei trys ketvirtadaliai europiečių gyvena miestų teritorijose, parkai ir žaliosios teritorijos įgyja vis didesnę reikšmę.
 [...]

Urbanistiniai miškai vėsina miestietiškas karščio salas. Medžiai ir krūmai vėsina aplinkines teritorijas keletu būdų. Jų lapai atspindi šviesą ir karštį ir suteikia pavėsį, be to, per medžių lapus vanduo išgaruoja į orą, todėl aplink juos temperatūra būna žemesnė. Taigi, šie natūralūs procesai gali iš dalies sumažinti neigiamą karščio bangų poveikį miestuose.

Miškai gerina oro kokybę. Miškai ir žaliosios erdvės gerina oro kokybę ir miesto, ir kaimo vietovėse. Jie sugeria įvairius oro teršalus dalelių pavidalu ir anglies oksidus, kuriuos į orą išmeta transporto priemonės ir pramonės įmonės. Be to, medžiai padeda kovoti su klimato kaita –užaugęs medis per metus iš atmosferos paima apie 22 kg anglies dioksido ir į orą išskiria deguonį. Apskaičiuota, kad kiekvienais metais 1,3 mln. medžių iš oro pašalina daugiau kaip 2,5 tūkst. tonų teršalų.

Miškai ir žaliosios erdvės prisideda prie potvynių valdymo. Medžiais ir kita žaluma apaugę plotai palengvina lietaus vandens įsiskverbimą į dirvožemį. Medžių sodinimas ir žalių plotų plėtimas – pagrindinės Europos žaliosios infrastruktūros plėtros priemonės, kurios taip pat prisideda prie potvynių valdymo.

Miesto miškų nauda sveikatai. Galimybė suteikiama miestiečiams mėgautis lengvai pasiekiamomis žaliosiomis erdvėmis ir nedideliu lopinėliu gamtos taip pat turi įvairiapusiškos naudos psichinei ir fizinei sveikatai.

[...]

Užduotis ateičiai: daugiau medžių ir miškų miestuose.Senstančioje urbanizuotoje Europos populiacijoje iš žaliųjų erdvių gaunama įvairiapusiška nauda prisideda prie visuomenės sveikatos gerinimo. Žiūrint iš praktinės pusės, tai reiškia, kad miestuose reikia plėsti miškų ir žaliųjų erdvių plotus ir padaryti juos lengviau prieinamus. Vadinasi, miškų sodinimas bei žaliųjų erdvių miestuose plėtimas turi tapti vienu svarbiausių vietinio ir regioninio erdvių planavimo akcentų.

Miškų planavimas miestuose ir aplink juos turi būti gerai suprojektuotas, atsižvelgiant tiek į poveikį daromą aplinkai, tokį kaip klimato kaitos reguliavimas, tiek į poveikį daromą žmonėms, ypatingai senstančiai populiacijos daliai.