Naujienos

2012 - 05 - 05

Seime pažymėtas regioninių parkų steigimo 20-metis

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba 2012-05-04 Seime pažymėjo regionininių parkų įkūrimo 20-metį. 1992-aisiais Atkuriamasis Seimas vienu ypu priėmė įstatymą įkurti 30 regioninių parkų.

Jei pučas neįvyksta per vieną naktį, jis žlunga. Jei regioniniai parkai būtų neįsteigti vienu ypu, vėliau būtų buvę sunku o gal ir neįmanoma to padaryti. Tiesiog pasinaudojom proga. Dar žalioji banga tęsėsi, ja buvo pasinaudota,- vaizdžiai kalbėjo vienas saugomų teritorijų steigimo sumanytojų ir pagrindinių organizatorių prof. Paulius Kavaliauskas.

Jis pergyveno, kad saugomų teritorijų įsteigta nepakankamai. "Liko neįsteigti Daugų, Čičirių regioniniai parkai. Jie galėtų dabar tapti rekreaciniais. Būtų gerai, kad rengiant naujos redakcijos saugomų teritorijų įstatymą būtų įteisintas toks tipas“, - kalbėjo profesorius.

Šventinį renginį vedusi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė su nostalgija kalbėjo apie senovę, kuomet gamta buvo šventa. Tuomet gamtosauga buvo tarsi gyvenimo būdas. "Kas atsitiko, kad nutolome nuo esmės, kad pasijutome svetimi ne tik gamtoje, bet ir tarpusavyje? Kai žmogus išmoko ne tik rinkti, ką davė gamta, o pasigamino įrankius, ginklus, pasijuto stiprus. Išmoko ne tik išgyventi, bet ir kaupti. Pasijuto visatos valdovu. O iš tiesų įsukę civilizacijos ratą tapome labiau pažeidžiami. Kuo labiau vystosi ekonomika, tuo labiau žmonės suvokia, jog negalima vien tik imti iš gamtos" - kalbėjo VSTT direktorė, ragindama grąžinti skolą gamtai.

 
 Generalinis urėdas B.Sakalauskas kalbėdamas renginyje prasitarė apie jo neva slaptą susitarimą su VSTT direktore R.Baškyte  bendrai ginti interesus  Seimo narys B.Bradauskas ( kairėje) ir buvęs miškų ministras A.Vasiliauskas nesutarė dėl to- kaip regioniniai parkai buvo perimti iš urėdijų žinios  

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas prisiminė šurmulį, kuris buvo kilęs priimant nutarimą steigti 30 regionių parkų 1992-aisiais.
„Už balsavo 44 Seimo nariai, kai reikėjo 43 balsų. Vadinasi, regioniniai parkai įkurti vos vieno balso persvara“, - prisiminė J. Šimėnas ir priminė renginio dalyviams neretai užmirštamą aspektą – žmones, gyvenančius regioninio parko teritorijoje ir nori nenori, bet privalo laikytis visų saugomose teritorijose galiojančių taisyklių.

„Į žmogų žiūrime, tarsi jis būtų nuolatinis gamtos teršėjas. Su tuo galima sutikti, nes jei nebūtų žmogaus, gamta su viskuo susitvarkytų pati. Tačiau regioninius parkus įkūrėme siekdami išsaugoti vertingiausias ekosistemas. Džiaugiuosi, kad regioniniuose parkuose vis daugiau atsiranda vietos žmogui, nes žmonės iš tiesų pavargo nuo bėgimo, netikro maisto, netikro gyvenimo būdo. Norėtųsi, kad parkų direkcijos glaudžiau bendradarbiautų su ten gyvenančiais ir tikrąsias vertybes puoselėjančiais gyventojais. Manau, kad kiekvienas regioniniame parke užaugęs vaikas toks pat vertingas, kaip retas drugys ar medis – jis suvokia tikrąją tos vietos vertę, ten – jo kraujas ir jo šaknys“, - kalbėjo J. Šimėnas.

"Tarpusavyje kalbėdami pajuokaujam, kad šitoj sistemoj dirba tokie lengvai trenkti žmonės: už tą mažą atlyginimą sprendžiama gausybė konfliktinių situacijų. Tačiau visa tai greičiausiai kompensuoja tas vidinis aplinkosaugininko balsas, kuris kviečia eiti tolyn, nežiūrint aplinkybių. Startavome sėkmingai, linkiu, kad kelias ir toliau būtų tiesus ir ilgas“, - linkėjo Aplinkos ministerijos kancleris Robertas Klovas.

Buvęs ilgametis aplinkos ministras Arūnas Kundrotas pastebėjo, kad pažangos daug, tačiau vis dar nėra pakankamai atsižvelgiama į gyventojus, daug subjektyvizmo. A.Kundrotas kiek ironiškai pastebėjo, kad subjektyvizmui sumažinti už gausybę ES pinigų prikurta prirengta daugybė planavimo schemų,  e-planavimo dokumentų prirengta tiek, kad dabar visi aprūpinti. Bet buvusiam ministrui neramu dėl tų pinigų panaudojimo efektyvumo, nes regioninių parkų specialistai yra  raginami vertinti sprendimus iš nuotraukų albumo, tai gal tų dokumentų tuomet nelabai ir reikia.

 
 Apdovanojimą atsiima vienas saugomų teritorijų steigimo sumanytojų ir pagrindinių organizatorių prof. P. Kavaliauskas  Būdamas miškų ministru miškininkas R.Klimas ženkliai prisidėjo prie saugomų teritorijų steigimo, o dabar kalbėjo ne tik apie pasiekimus, bet ir žmones nepelnytai skaudinančias problemas.

Žinomas miškininkas, buvęs miškų ministras Rimantas Klimas kalbėjo apie Žmogų ir jo reikšmę Valstybėje, kad priiminėjant sprendimus žmogus nebūtų nustumiamas į paskutinę vietą.

"Palaimink, Aukščiausias, tą mylimą šalį, kur mūsų sodybos, kur bočių kapai",- poeto Maironio žodžiais savo pasisakymą užbaigė R.Klimas

Visą renginio pažymint  regionininių parkų įkūrimo 20-metį vaizdo įrašą peržiūrėti galima čia...>>>

Lietuvoje yra 30 regioninių parkų – Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istorinis, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Pavilnių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Verkių, Vištyčio ir Žagarės.