Naujienos

2012 - 07 - 23

G.Serafinas: Gamtosaugininkai baigia sukurti erkių Lietuvą

Susidaro įspūdis, kad per 22 metus mūsų gamtosaugininkai užmiršo, kokie jų darbo pagrindiniai tikslai ir kam jie gamtą saugo,- konstatuoja 2012-07-23 žurnalas "Veidas" redaktoriaus vedamąjame "Gamtosaugininkai baigia sukurti erkių Lietuvą".

Praėjusią savaitę teko nuodugniau pažinti Aukštaitiją – nuvažiavome 1300 km ir aplankėme dešimt rajonų. Šios išvykos metu patyrėme daug gerų emocijų, sutikome daug malonių ir svetingų žmonių, įsitikinome, kad turizmo infrastruktūra šiame regione išvystyta tikrai neblogai ir daugumoje šių rajonų gyvenimo kokybė pagerėjusi dėl Europos Sąjungos paramos.

Tačiau būta ir nemažai karčių nusivylimų. Daugumą jų nulėmė mūsų šalies gamtosaugos sistema, jos funkcionieriai ir visokie kontrolieriai.
Susidaro įspūdis, kad per 22 metus mūsų gamtosaugininkai užmiršo, kokie jų darbo pagrindiniai tikslai ir kam jie gamtą saugo. Žvelgiant į laukus ir miškus, ežerus ir kitus vandens telkinius, vis aplankydavo mintis, kad visi jie saugomi erkėms, nendrėms ir Sosnovskio barščiams (kas nežino, čia tokie augalai) plisti. Va šie sutvėrimai saugomose teritorijose tikrai klesti ir galėtų surašyti padėkos raštus mūsų gamtosaugininkams. Štai Molėtų rajone daugelyje apylinkių Sosnovskio barščiai išaugę jau iki trijų keturių metrų ir baltuoja tiesiog plantacijomis. Žiedai gražūs, bet augalai pavojingi ir džiaugtis tikrai nėra kuo.

Su gilia pagarba žemai savo galvas, tiksliau lapus, prieš mūsų gamtosaugininkus turėtų nulenkti ir nendrės su visokiais meldais bei kitais vandens augalais. Mat mūsų saugotojai nuo žmonių taip uoliai saugo ežerus ir paežeres, kad šie sparčiai anka ir laukėja. Nendrėms čia taip patinka, kad jos savo karalystės ribas kai kur jau praplėtusios ir 40–50 metrų nuo kranto, puikiai čia jaučiasi ir antys beigi vabzdžių armijos.
Nenustebsiu, jei po kelerių metų mūsų gamtosaugininkai siųs paraiškas į Briuselį gailiai prašydami skirti ES paramą tauriam tikslui – Lietuvos ežerams valyti. Gal būtų galima leisti nemenka dalimi tų ežerų naudotis žmonėms? Tada jie ne tik prie jų poilsiautų, bet ir juos išvalytų, sutvarkytų šabakštynus. “Šalin rankas nuo Lietuvos ežerų”, – į tokius pasiūlymus atsako gamtosaugininkai.

[...]

Pilną žurnalo "VEIDAS" redaktoriaus Gintaro Serafino komentarą skaitykite www.veidas.lt čia...>>>