Naujienos

2012 - 12 - 15

Šiauliuose susirinkę žemės savininkai kėlė privačios nuosavybės teisių užtikrinimo klausimus

Lietuvos žemės savininkų sąjunga(LŽSS) šį penktadienį (2012-12-14) Šiaulių rajono savivaldybės didžiojoje salėje surengė konferenciją „Ar gerbiamas žemės savininkas nepriklausomoje Lietuvoje“, kurioje aptarti medžioklės privačioje žemėje, nuo sekančių metų įsigaliosiančio žemės mokesčio (nuo 0,01 iki 4 proc.) ir kt. klausimai. [Konferencijos darbotvarkė ...>>>]

Šiauliuose susirinkę šalies žemės savininkų atstovai, atsakydami į konferencijos pagrindinį klausimą „Ar gerbiamas žemės savininkas nepriklausomoje Lietuvoje“, vienareikšmiškai konstatuoja  "Ne, negerbiamos".

Nuotraukoje: konferencijos dalyvius sveikina Šiaulių rajono mero pavaduotojas Antanas Bezaras, savivaldybėje kuruojantis žemės ūkio, kaimo plėtros politikos ir bendruomenių veiklos bei kitus  klausimus.

Medžioklės įstatymas ignoruoja žemės savininkų teises.

Pirmiausiai žemės savininkus domino medžioklės reglamentavimas privačioje žemėje ir žemės savininkų teisės spręsti, kas ir kokiomis sąlygomis galėtų medžioti jų valdose bei kokios galimybės žemės savininkams-medžiotojams įsteigti privatų medžioklės vienetą ar naują medžiotojų klubą.

Padaryti pranešimą konferencijoje LŽSS pakvietė Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) Valdybos pirmininką dr. Algį Gaižutį. [Jo pranešimą " Medžioklės plotai ir su jais susijusios problemos: santykiai tarp žemės savininkų  ir medžiotojų būrelių narių" rasite čia...>>>]. Konferencijoje dalyvavo ir LMSA Šiaulių skyriaus pirmininkas Kęstutis Aukselis.

Konferencijos dalyvavo į naująjį Seimą išrinktas socialdemokratas Arvydas Mockus. Jis  įdėmiai klausėsi pasisakymų. LMSA pirmininkas Algis Gaižutis kvietė konstruktyviam dialogui- žemės savininkus ginti savo konstitucines teises į nuosavybę, ieškant geriausio galimo medžioklės reglamentavimo sprendimų su savininkų teises gerbiančiais ir norinčiais abipusiai naudingais pagrindais naudotis privačiomis valdomis medžiotojais.

Šiaulių rajone veikia 33 medžiotojų būreliai, medžioja per 1 800 medžiotojų. Konferencijoje dalyvavęs Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Algirdas Baikauskas tvirtino, kad neva kiekvienas žemės ar miško savininkas, suformavęs ne mažesnį kaip 1000 ha vientisą medžioklės plotų vienetą gali registruoti privatų medžioklės vienetą. A. Baikauskas neveidmainiavo ir pripažino, kad 45 – 50 metų „tęstinumo būdu medžiotojai turi plotus“.

Lietuvosmiskai.lt komentaras: realiai pagal dabartinį teisinį reglamentavimą tas įmanoma tik vienu atveju- jei šiuo metu priskirtais plotais besinaudojantis medžiotojų klubas laisvanoriškai sutiktų atsisakyti dalies plotų ir leistų jais naudotis naują medžioklės plotų vienetą suformavusiems. Realiai tokio atvejo dar nebuvo, o įvairiose vietose suformavę naujus medžioklės vienetus po kelis tūkstančius ha ploto ieško teisybės teismuose dėl galimybės steigti privačius medžioklės vienetus privačiose žemėse jau turėdami tų žemės savininkų sutikimus.

Tačiau  šiaulietis ūkininkas Petras Barista papasakojo, kad Šiaulių rajono ūkininkams-medžiotojams suformavus net kelių tūkstančių ha medžioklės plotus (nuosavoje žemėje ir sutarus su kaimyninių žemės valdų savininkais) vistiek neleidžiama privataus medžioklės vieneto registruoti. Dabartiniai medžiotojų būreliai ir savivaldybės valdžia remiasi jau septyneris metus nepakeičiamu, nors Konstitucinio Teismo pripažintu prieštaraujančiu LR Konstitucijai Medžioklės įstatymu.

Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Algirdas Baikauskas minėjo turintis gerų bendradarbiavimo pavyzdžių tarp medžiotojų ir žemės savininkų
Šiaulietis ūkininkas Petras Barista asmeninės patirties pavyzdžiais tikino- Medžioklės įstatymas nesiskaito su žemės savininkų konstitucinėmis teisėmis į nuosavybę.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Evaldas Danilovas papildė, kad medžiotojas dabartiniame Medžioklės įstatyme traktuojamas kaip karalius, o su  žemės savininkais nesiskaitoma. E.Danilovas sakėsi esąs komisijoje savivaldybėje, kuri nustato medžioklės plotų vienetus. Pasak jo, miškų urėdijos nenori, kad tikrieji miškų ir žemių savininkai savo nuosavybėje steigtų vadinamuosius medžioklės ploto vienetus. Aštrinami savininkų ir medžiotojų santykiai. Laukinių žvėrių padarytų nuostolių atlyginimas stringa, o abejingieji valdžios žvėrys negina privačios nuosavybės. [Plačiau P.Baristos ir E.Danylovo pozicija pristoma vide-reportaže čia...>>>]

Žemės mokesčio įstatymo pakeitimai netenkina žemės savininkų.

Kaip pripažino konferencijoje dalyvavęs buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius, stambiųjų ūkininkų inicijuoti žemės mokesčio įstatymo pakeitimai, su pretekstu ženklai padidinti mokesčius apleistoms žemėms, mokesčio dydį skaičiuojant nuo žemės vidutinės rinkos vertės, buvo pateikti Seimui be platesnio aptarimo su žemės savininkais.

Konferencijos video-reportažą galima peržiūrėti
portale etaplius.lt ...čia>>>

Pradėti žiūrėti įrašą nuo 3:10"

Lietuvos žemės savininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Nagulevičius pažymėjo, kad priimtuose žemės mokesčio įstatymo pakeitimuose savivaldybėms suteikta per daug laisvės operuoti skaičiais nuo 0,01 iki 4 proc., jo manymu, tokių didelių laisvių nereikėtų leisti.[Zemes mokescio aktualijos ir problemos nuo 2013 zemes savininku poziuriu.pdf].

Lietuvos žemės savininkų sąjungos Tarybos pirmininko pavaduotojas Kęstutis Mozeris pristatė nuosavybės teisių atkūrimo padėtį ir problemas Lietuvoje po 20 - ies Nepriklausomybės metų.

Žemės politikos departamento direktorius Audrius Petkevičius pristatė Žemės mokestį žemės ūkio paskirties žemei nuo 2013 m. (rajonų savivaldybėse) [Zemes mokescio itaka_2012 12 14.ppt.].

LŽSS Šiaulių skyriaus pirmininkas E.Danilovas paminėjo, kad Lietuvoje yra 60 savivaldybių ir visos pasitvirtino  60 skirtingų tvarkų – kaip taikyti žemės mokestį, kokiais tarifais ir kas yra nenaudojama žemė.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos nariai siekia, kad žemės mokesčio metodika ir apleistos nenaudojamos žemės sąvoka būtų taikoma visoje šalyje vieningai, o nepaliekama savivaldybių interpretacijai.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos (LŽSS) nariai nusprendė teikti pasiūlymus kuo skubiai taisyti išaiškėjusias spragas naujoje žemės mokesčio redakcijoje ir nustatyti visoje šalyje vieningą mokesčio taikymo metodiką. Žemės savininkai siūlys išbraukti iš įstatymo nenaudojamos žemės sąvoką, o apleistos žemės sąvoką apibrėžti vieningai šalies mastu, nes šiuo metu vienose savivaldybėse mokesčiais ketinama apkrauti nebaigtų statybų, kitose – nešienautų sklypų savininkus.

lietuvosmiskai.lt inf.

Papildoma informacija: ekspertai.eu portale skelbiamą Irenos Vasinauskaitės straipsnį apie konferenciją "Ar gerbiamas žemės savininkas nepriklausomoje Lietuvoje" galite skaityti čia...>>>