Naujienos

2012 - 12 - 18

Prekyba kalėdinėmis eglutėmis -neatsiejamas artėjančių švenčių elementas

Likus kiek daugiau nei savaitei iki Kalėdų, gyventojai ieško ne tik dovanų, bet jau žvalgosi ir eglučių. Nors prognozuojama, kad didžioji prekyba žaliaskarėmis prasidės kitą savaitę, jų miestų prekyvietėse netrūksta jau dabar. Pirkėjai gali pasidžiaugti, kad bent jau skarotosios šiemet nepabrango,- informuoja dienraštis "Respublika"


Vilniuje - Kalėdų nuotaikos

Sostinėje, prie Kalvarijų turgaus, prekyba Kalėdų eglutėmis - pačiame įkarštyje. Pigiausiai žaliaskarę galima nusipirkti už 5 litus. Didžiausiųjų ir skaročiausiųjų kainos viršija 70 litų.

Prekeivė Teresa eglutes pati sodina ir parduoda. Sako, kad yra pasodinusi apie tūkstantį eglių sodinukų. Kalėdų eglutės auga 4-6 metus. Kasmet iš jų išrenkama apie šimtą ir vežama parduoti. Likusios paliekamos augti toliau.

Šiemet Teresa atsivežė prekiauti įvairaus dydžio ir rūšių eglučių. Pigiausiai žaliaskarę buvo galima įsigyti už 5 litus - iki metro aukščio, tačiau retomis šakomis. Taip pat buvo siūloma ir sidabrinių eglučių, tačiau jos 3-5 litais brangesnės. Didžiausia eglučių kaina - 70 litų. Tiek prašoma už pačią skaročiausią ir aukščiausią.

Pasak moters, prekyba Kalėdų eglutėmis prasideda nuo gruodžio antros savaitės. Žaliaskarės tokiu metu perkamos vaikų darželiams, darbovietėms. O sau žmonės eglutes įsigyja prieš pat šventes.

„Žmonės labiausiai perka tas, kurios po 20-30 litų. Kadangi butai nedideli, labai aukštų neperka. Kai kurie sau leidžia ir po 50 litų nusipirkti“, - pridūrė Teresa.

Kiti prekeiviai - Aloyzas ir Aleksandras - eglutes pardavinėjo po 15-40 litų. Vyrai atskleidė, kad eglutes perka iš medelyno, o vėliau jas perparduoda turguje.

Kauniečiai irgi perka

Kaune kalėdinė prekyba eglutėmis dar tik prasideda, tačiau Raudondvario medelyne jau nuo lapkričio pabaigos prekiaujama į vazonėlius pasodintomis sidabrinėmis, paprastomis eglutėmis ir pušaitėmis.

Kaip sakė Raudondvario medelyno viršininkė Rima Žebrauskaitė, medelynas neturi sąlygų išsinuomoti Kaune didelius plotus, todėl eglutes pardavinėja tik medelyno teritorijoje. Suvenyrinės pušaitės kainuoja 15 litų, o eglutės - nuo 20 iki 45 litų.

Kauno miesto pakraščiuose, prie prekybos centrų ir turguose, eglutėmis jau pradeda prekiauti privačių miškų turėtojai ir perpardavinėtojai. Nukirstų eglučių kaina svyruoja nuo 10 iki 40 litų. Eglišakis su kankorėžiais kainuoja 5 litus. Tačiau didžioji prekyba prasidės tik prieš pat Kūčias.

Kauno miškų urėdijos šešios girininkijos aprūpina eglutėmis tik savo apylinkių gyventojus. Kaune neprekiauja. Vietos gyventojai, anot Sitkūnų girininko Artūro Drumsto, dar nedaug perka. Kainos - nuo 10 iki 20 litų. Eglučių ir jų šakų girininkija nepritrūks. Kiek reikės, tiek ir bus.

Kauno įstaigos, norinčios prieš šventes pasipuošti, gali sudaryti Kauno miškų urėdijos prekybos skyriuje centralizuotą sutartį. Dar paprasčiau įsigyti žaliaskarę nuvažiavus 6 km į Raudondvario medelyną.

Klaipėdiečiai žaliaskarių nepritrūks

Artėjant gražiausioms metų šventėms, klaipėdiečiai žaliaskarių pritrūkti neturėtų. Klaipėdos miesto savivaldybės administracija yra išdavusi 25 leidimus pardavinėti eglutes ir jų šakas.

Jomis jau prekiaujama keliose uostamiesčio vietose. Kiti prekeiviai tai darys nuo kitos savaitės. Yra ir tokių, kurie leidimą prekiauti išsiėmė tik vienai dienai arba ruošiasi gyventojus eglėmis aprūpinti tik po Kalėdų.

Vienos didžiausių eglučių tiekėjų pajūryje Kretingos miškų urėdijos urėdo Antano Baranausko teigimu, šiais metais eglučių kainos neturėtų labai skirtis nuo praėjusių metų. Pati urėdija jų nepadidino.

Kirstos paprastos eglutės priklausomai nuo dydžio Kretingos rajone esančiame medelyne kainuoja nuo 7 iki 26 litų, sidabrinės kirstos eglutės - nuo 24 iki 50 litų.

Brangesnės vazonėliuose užaugintos eglės. Paprastos kainuoja nuo 15 iki 45 litų, o sidabrinės - nuo 35 iki 65 litų. Jų medelyno darbuotojai jau neturi, nes visos buvo labai greitai išpirktos.

Eglučių kainos prekyvietėse gali būti ir didesnės, nes dalis pardavėjų žaliaskares įsigyja urmu.

Kretingos miškų urėdija ir šiemet organizuos tradicinę akciją, kurios metu dovanos klaipėdiečiams eglių šakas. Ji uostamiesčio Teatro aikštėje vyks gruodžio 21 dieną nuo 14 iki 17 valandos.

Prekeivis vienas, pasirinkimas didelis

Šiaulių centrinėje turgavietėje vakar popietę eglutėmis prekiavo vos vienas prekeivis, tačiau pasirinkti buvo iš ko.
Šiauliečio Raimondo pardavinėjamų miško eglučių kaina svyravo nuo 10 iki 40 litų. Priklausomai nuo eglutės aukščio. Štai už 2 metrų aukščio miško eglutę Raimondas prašė 20-25 litų.

Sidabrinių eglučių kaina svyravo nuo 20 iki 80 litų. O už vazonėliuose pardavinėjamas tokias pat eglutes su šaknimis prašyta nuo 40 iki 80 litų.

„Eglučių kainos nesikeičia - kiekvienais metais jos tokios pat“, - sakė „Respublikai“ jau aštuntus metus turgavietėje jomis prekiaujantis Raimondas.

Eglių ar pušų šakelių iš šio prekeivio buvo galima įsigyti po 0,5-2 litus už vienetą. Šakeles, pasak Raimondo, daugiausia perka senjorai.

Visos Raimondo pardavinėjamos eglutės, kaip pats prisipažino, yra iš vieno ūkininko plantacijos, specialiai užaugintos kalėdinei prekybai.

Geriausia - lietuviška eglė

Suvalkijos turguose iki šiol eglučių nebuvo. Tačiau jų galima nusipirkti medelyne Jūrės kaime arba Kazlų Rūdos miškų urėdijoje.

„Mūsų medelynas prekiauti Kalėdų eglutėmis pradėjo prieš tris dienas, - sako Kazlų Rūdos urėdas Linas Bužinskas. - Klientai panašiai beveik tie patys, kaip ir kasmet. Perka tie, kurie nori būti tikri, kad nusipirks lietuvišką medelį“.

Kazlų Rūdos medelyne užauginta 1 metro ir aukštesnė eglutė vazonėlyje kainuoja 21-31 litą. Šiemet prekybai paruošta 300 vazonėliuose įsodintų eglučių, miškininkai tikisi parduoti visas.

Kai kurie pirkėjai vietos eglutes laiko iki pavasario ir tada pasodina. Jie sako, kad vietos eglutės ilgiau nemeta spyglių, o pasodintos geriau prigyja.

Daugiausia eglutes perka vietos gyventojai, kauniečiai, marijampoliečiai, bet nemažai išsiveža ir perpardavinėtojai. Turguje suvalkietiškų eglučių kaina išauga vos ne dvigubai.

Panevėžiečiai dar tik dairosi

Nors prekyba eglutėmis vakar prasidėjo Panevėžio centriniame ir ūkininkų turguose, prie „Cido“ arenos, o Aukštaitijos sostinės didžiuosiuose prekybos centruose jų galima buvo nusipirkti gerokai anksčiau, gatvėse eglutėmis nešinų praeivių dar nematyti.

Centriniame turguje nukirstomis eglutėmis ir užaugintomis vazonėliuose vakar prekiauta tik vienoje vietoje. Jų siūlė Paįstrios seniūnijos Pakaušių kaime ūkininkaujanti Irena Galvanauskienė.

Už metro aukščio augintines moteris prašė 8-10 litų, už dvigubai aukštesnes - 30. Iki vidurdienio jai pavyko parduoti tik šešias eglaites, kainavusias iki 10 litų.

Besiteiraujančių jų kainų netrūko, nes žmonių žvilgsnius traukė taisyklingai, tvirtai nuaugusios žaliaskarės. Kaip tvirtino ponia Irena, jos eglučių šakelės yra ne liaunos, nes medeliai prižiūrėti - užaugę ne miške, o plantacijoje.
Gėlininkyste besiverčiantys Galvanauskai yra pasisodinę daugiau kaip 3 tūkst. eglučių. Jie turi ir nuolatinių klientų, kurie iš anksto išsirenka patikusią, užriša ant jos kaspiną, o prieš šventes atvažiavę nusikerta.

Kad žmonės kol kas tik daugiau teiraujasi, nei perka, I.Galvanauskienė nenusimena, nes nemažai eglučių iš jų plantacijos jau išsivežė prekeiviai iš Latvijos. Be to, ji iš patirties žino, kad tikroji prekyba žaliaskarėmis įsisiūbuos kitą savaitę, o daugiausia eglučių žmonės pirks Kalėdų išvakarėse.

Žemdirbių turguje Darbo aikštėje vakar eglutėmis prekiavo trys Panevėžio rajono ūkininkai. Už žaliaskares jie prašė nuo 8 iki 35 litų. Pasak turgaus direktorės Reginos Varnienės, kitą savaitę prekiautojų bus antra tiek, jie žada atvežti ir kėnių, kuriuos panevėžiečiai taip pat perka.

Šventinę prekybą prie „Cido“ arenos ir Savitiškio gatvėje vakar pradėjo ir Panevėžio miškų urėdija. Šį savaitgalį ir vėliau galima bus eglučių nusipirkti miesto centre. Šiemet, pasak vyriausiojo miškininko Gintaro Raškausko, panevėžiečiams urėdija numačiusi pateikti apie 3 tūkst. kirstų eglučių, apie 500 vazonėliuose, taip pat apie 5 tūkst. eglių šakų - maždaug tiek, kiek panevėžiečiai išperka kasmet.

Parengta pagal dienraštį "Respublika", 2012-12-16 straipsnį "Skarotosios jau keliauja į prekyvietes " rasite čia...>>>