Naujienos

2013 - 01 - 12

Aplinkos ministerijos aplinkosaugininkai susikirto su visuomeninkais dėl vilkų medžioklės

Kažkodėl neatsižvelgiant į nieką, šokama pagal visuomenininkų dūdelę. O pastarieji sugeba pasiekti kartais protu nesuvokiamų valstybės institucijų sprendimų, - patyrimu portalui Alfa.lt pasidalino aukštas Aplinkos ministerijos pareigūnas L.Budrys.

Pavyzdžiui, prieš dvejus metus Palangoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje buvo pristatytas specialistų parengtas Vilko populiacijos gausos reguliavimo planas. Jį labai gerai įvertino joje dalyvavę užsienio specialistai.

Tačiau dėka vilkų gynėjų buvo priimtas sprendimas, kad vilkų negalima medžioti saugojamose teritorijose. O saugomos teritorijos – tai ne tik draustiniai ar rezervatai, bet ir rekreacinės zonos, vandens telkinių pakrantės, pakelių ruožai.

Vadinasi, jei medžiotojas nušovė vilką stovėdamas prie kokio nors tako – jis jau brakonierius“, – ironizavo Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys . Pasak jo, visuomenininkai netgi buvo pateikę reikalavimą, kad būtų tiksliai nurodomos koordinatės tos vietos, kur žvėris buvo sumedžiotas.

O brakonieriams pastaruoju metu sankcijos itin sugriežtintos. Neseniai naujasis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pasirašė įsakymą, dešimteriopai padidinusį baudas. Už vilko nušovimą brakonieriams bus skiriamos 3000 litų baudos. [...]

Aplinkos ministerijos pareigūnai portalui Alfa.lt  pasakojo atvejį, kai viename Lietuvos kaime vilkai išpjovė keliasdešimt šunų. Gyventojai liko be savo augintinių. Galvijai irgi dažnai pjaunami dešimtimis.

Ką galima pasakyti žmogui, kuriam papjovė keturiasdešimt galvijų. Vilkų gynėjai nenori ir nemoka suprasti, koks jam padarytas nuostolis. Tiek moralinis, tiek materialinis“, – Alfa.lt sakė Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.

Ūkininkai teigia, kad vilkai pridaro daug žalos ir tos žalos niekas nekompensuoja. Vilkų gynėjai, kuriuos vienija visuomeninė organizacija „Baltijos vilkas“, atsikerta, kad žmonės turi patys pasirūpinti auginamais galvijais. „Jie siūlo visokias metodines rekomendacijas, nors patys vargu ar gyvą vilką matę, jokių specialių mokslų nebaigę. Tačiau drįsta tvirtinti, kad mokslininkai nekompetentingi“, – piktinosi L. Budrys.

[...]

Lietuvoje vilkai dar palyginti neseniai (prieš kokius penkerius–septynerius metus)  buvo medžiojami be jokių limitų. Tada ir to, kiek jų yra Lietuvoje, nebuvo aišku. Dabar irgi vilkai urėdijų pastangomis daugiau ar mažiau suskaičiuoti tik valstybiniuose miškuose – jų priskaičiuota apie 250.

Galima spėti, kad dar tiek pat yra privačiuose plotuose.

[...]
 
Aplinkos ministerijos aplinkosaugininkai neparemia ir kitos visuomenininkų siūlomos idėjos – rajonizuoti medžioklę. Tai yra leisti vienuose rajonuose, kur vilkai pridaro daugiausia žalos, leisti sumedžioti daugiau vilkų, kituose – mažiau. „Reikia medžioti ne ten, kur patogu, o kur reikia. Juk iš esmės mes nesame prieš medžioklę“, – Alfa.lt teigė „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas Vaidas Balys. Tačiau, kaip teigia L. Budrys, tokį metodą galima pritaikyti tik sėsliems gyvūnams, pavyzdžiui, bebrams. Tuo tarpu vilkai žiemoja vienose vietose, vasarą gyvena kitose, o medžiodami apskritai apeina didžiulius plotus. „Tose vietose, kur rudenį ar žiemą vilkai išpjovė daug gyvulių, vasarą jų gali apskritai nebūti. Kaip tada galima nustatyti medžiojimo rajonus“, – sakė aplinkosaugininkas.
[...]

Kova dėl plėšrūnų teisių tapo madinga.

Didesnėje Vakarų Europos dalyje vilkai seniai išnaikinti. Gal todėl tapo taip madinga atkreipti ypatingą dėmesį į šalis, kuriose vilkai tebesiveisia. Stojant į Europos Sąjungą Lietuvai teko atskirai derėtis ir dėl leidimo medžioti vilkus.

Specialistai yra vieningos nuomonės, kad kas jau kas, o išnykimas vilkų populiacijai tikrai negresia. Todėl protingai medžiojant yra saugomi ir žmonių, ir kitų gyvūnų interesai. „Šiuolaikinė medžioklė – tai tausojamoji medžioklė. Tiesiog reikia reguliuoti vilkų skaičių. Pavyzdžiui, tai, kad išsaugotos kanopinių gyvūnų populiacijos – tai iš dalies ir medžiotojų nuopelnas“, – teigė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas. Pasak jo, Lietuvoje esama nemažai gyvūnų rūšių, kurioms iš tiesų gresia išnykimas, tačiau kažkodėl tuo mažai kas domisi.

[...] Aplinkosaugininkai iš Aplinkos ministerijos pasipiktinę tuo, kad vilkų gynėjai, jų žodžiais tariant, „reketuoja valstybę“. „Neretai juos remia ir įvairios Europos gamtosauginės organizacijos. Kaip jau minėjau, didžiojoje Vakarų Europos dalyje vilkus jau seniai išnaikino, bet mus pamokyti ir paauklėti mėgsta. Tai tapo tiesiog madinga. Tačiau toks perdėtas rūpestis tikrai nereikalingas – vilkai Lietuvoje nei išnyks, nei bus iššaudyti“, – sakė L.Budrys.

Visą Linos Vyšniauskienės straipsnį "Misija – nušauti/apsaugoti vilką" skaitykite portale Alfa.lt čia...>>>