Naujienos

2013 - 03 - 01

ASU pažymėtos universitetui ir miškininkų bendruomenei svarbios datos

Šių metų vasario 28 d. Aleksandro Stulginskio universitete vyko šventinė konferencija, skirta Miškininkystės katedros (šiuo metu Miško biologijos ir miškininkystės institutas) 90-ies metų įkūrimo metinėms paminėti, - informuoja gmu.lt. Kartu pažymėta praeitais metais švęsta žinomo gamtininko prof. Tado Ivanausko 130-tųjų gimimo metinių sukaktis.


ASU rektorius MaziliauskasKonferenciją atidarė Aleksandro Stulginskio universiteto rektorius prof. dr.  Antanas Maziliauskas (nuotraukoje dešinėje), kuris pasveikino miškininkus su Jeilio (JAV) universiteto mokslininkų įvertinimu kai Lietuvą paskelbė geriausiai miškus saugojančia valstybe pasaulyje. Rektorius, paminėdamas pasiektus aukštus miškų urėdijų ekonominius rodiklius, kurie gerokai viršija nustatytus rodiklius, pasidžiaugė dėl draugiško Miškų ir ekologijos fakulteto ir miškų urėdijų bendradarbiavimo bei palinkėjo sėkmės gilinant miškininkystės mokslo žinias.

Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas, Miškininkų sąBartkevičius Edmundasjungos prezidentas doc., biomed. m. dr. Edmundas Bartkevičius (nuotraukoje kairėje) pasidžiaugė ne tik miškininkų įvertinimu, bet ir Aleksandro Stulginskio universiteto laimėjimu - vienas pirmųjų Lietuvos universitetų, kuriam paskirtas tarptautinis institucinis vertinimas pagal universiteto studijų, mokslo bei institucijos vadybos kokybę. Ta proga dekanas perskaitė generalinio miškų urėdo Benjamino Sakalausko sveikinimą universiteto rektoriui bei akademinei visuomenei.

Miškininkystės katedros 90-ies metų veiklą ir jos ištakas apžvelgė doc. Romualdas Mankus, savo darbo metus bei svarbiausius darbus prisiminė buvę katedros vedėjai – doc. Algirdas Navasaitis, prof. Antanas Juodvalkis, prof. Edvardas Riepšas.

Miško biologijos ir miškininkystės instituto direktorius doc. dr. Gediminas Brazaitis pristatė dabartinę buvusios Miškininkystės katedros veiklą, apžvelgė svarbiausius ateities planus bei pasidžiaugė, kad nors ir nelengvai, bet pritraukia jaunų mokslininkų, miškininkystės specialistų, kurie prisideda prie instituto veiklos ir jos ateities kūrimo.

Tadas ir Honorata Ivanauskai 1918 m.Prisimenant prof. Tadą Ivanauską, kalbėjo jo mokiniai ir pasekėjai – doc. Algirdas Navasaitis, ilgametis aplinkosaugininkas Gediminas Tursa, profesoriaus dukra Eleonora Baltuškevičienė bei kiti. Jų prisiminimuose buvo akcentuojama tai, kad profesoriaus Tado Ivanausko gyvenimas ir veikla yra neatsiejami su Lietuva, jos gamtos apsauga, kultūra ir švietimu. Reikšmingiausi profesoriaus darbai ir mintys, kurie buvo aktualūs prieš šimtą metų, svarbūs ir šiandien, ypač kai kalbama apie gamtos apsaugą, miškų išsaugojimą, ekologinį jaunimo švietimą. Prof. T. Ivanausko iniciatyva įkurta Ventės Rago paukščių žiedavimo stotis, Žuvinto ir Čepkelių rezervatai, Kauno zoologijos muziejus, Lietuvos zoologijos sodas. 130-tųjų gimimo metinių proga, profesorius Tadas Ivanauskas buvo prisimintas kaip aktyvus gamtininkas, geras diplomatas, aistringas medžiotojas bei visuomet sugebantis padėti siekiančiam išsilavinimo jaunimui.

Nuotraukoje: Tadas ir Honorata Ivanauskai 1918 m.

[Lietuvosmiskai.lt komentaras: Apie žinomo gamtininko biografijos tarpsnį, kai Musteikos kaime 1918 metais Tadas Ivanauskas (1882 – 1970) ir Honorata Paškauskaitė – Ivanauskienė (1891 – 1949) įkūrė pirmąją lietuvišką mokyklą- rasite čia...>>>]

Generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius konferencijos dalyviams pristatė Generalinės miškų urėdijos inicijuojamą visuomeninę akciją „Devyniasdešimt paukščių pavasarių“, skirtą Paukščių dienos 90 –sioms metinėms ir jos iniciatoriui žymiausiam Lietuvos gamtininkui prof. T.Ivanauskui pagerbti. Akcija, kurios metu miškininkai kartu su moksleiviais kels inkilus miškuose pavasarį į Lietuvą grįžtantiems paukščiams, vyks šių metų kovo 18 d. visose miškų urėdijose. Kovo 25 d. organizuojamas baigiamasis akcijos renginys Kauno Tado Ivanausko zoologijos sode bei muziejuje.

Miško biologijos ir miškininkystės institutui A. Vancevičius įteikė medinę drožinėtą atminimo lentelę, pasveikino su gražia sukaktimi, pasidžiaugė miškininkų ir universiteto laimėjimais bei palinkėjo ir toliau konstruktyvaus ir draugiško mokslininkų ir miškininkų bendradarbiavimo.

Šventinėje konferencijoje Miško biologijos ir miškininkystės institutą taip pat sveikino Miškų instituto direktorius prof. habil. dr. Remigijus Ozolinčius, Miškų urėdų tarybos valdybos pirmininkas VĮ Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos miškų urėdas Kęstutis Šakūnas, miškų urėdijų miškų urėdai, mokslo darbuotojai, studentai bei kiti svečiai.

********************
Miškininkystės katedros istorija:

Prieš 90 metų, 1923 m. sausio 15 d. Lietuvos universiteto Gamtos-matematikos fakultete Girininkystės katedros pagrindu įkurta Miškininkystės katedra, kurios darbus šiuo metu tęsia Miško biologijos ir miškininkystės institutas Miškų ir ekologijos fakultete.

1924 m., katedrą perkėlus į naujai įsteigtą Žemės ūkio akademiją Dotnuvoje, veikė net dvi miškininkystės katedros: bendrosios ir specialinės miškininkystės.
1924 m. įsteigta Dotnuvos mokomoji urėdija (2474 ha), daigynas (1,5 – 2,8 ha), 1925 m. – dendroparkas (5,5 ha).
1928 m. Miškininkystės katedra, kaip ir visas Miškininkystės skyrius uždaroma.
1938 m. miškininkų rengimas atnaujintas ankstesnėje Žemės ūkio akademijoje Dotnuvoje. Veikė dvi bendrosios ir specialinės miškininkystės katedros.
1940 m. šios katedros perkeltos į Vilnių, tačiau liko ŽŪA sudėtyje.
1941 m. jos perduotos Vilniaus universitetui. Vilniuje pradėtas kurti arboretumas (20 ha) ir medelynas. Mokomosios praktikos vyko Trakų miškų urėdijoje.
Nuo 1944 m. liko tik viena Miškininkystės katedra.
1949 m. Miškininkystės katedra, kaip ir visas Miškų ūkio fakultetas, perkeltas į Lietuvos žemės ūkio akademiją Kaune.
1958 m. Noreikiškėse pradėtas veisti dendroparkas (17 ha) ir medelynas.
1987 m. katedra pavadinta „Miškininkystės ir gamtos apsaugos“.
1994 m. įkūrus naują Ekologijos katedrą, Miškininkystės ir gamtos apsaugos katedra reorganizuota į Miškininkystės katedrą.
2012 m. Miško biologijos ir miškininkystės institutas

Katedros vedėjais dirbo:
1. Prof. Povilas Matulionis, 1923-1924
2. Doc. Antanas Rukuiža, 1924-1928
3. Prof. Vladas Vaitkus, 1926-1928; 1923-1942; 1944-1950
4. Prof. Jonas Kuprionis, 1938-1942
5. Doc. Mikalojus Lukinas, 1951-1953
6. Prof. Tadas Ivanauskas, 1952-1955
7. Doc. Vincas Stinskas, 1955-1967
8. Doc. Algirdas Navasaitis, 1967-1977
9. Doc. Pranciškus Jakas, 1977-1988
10. Prof. Antanas Juodvalkis, 1988-1993
11. Prof. Edvardas Riepšas, 1995-2006

Šaltinis: asu.lt