Naujienos

2013 - 06 - 14

Neringos savivaldybės merui nerimą kelia priešgaisrinė būklė Kuršių Nerijos miškuose

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis  oficialiu raštu 2013-06-13  kreipėsi į aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį, Valstybės saugomų teritorijų prie AM direktorę Rūtą Baškytę ir Generalinį miškų urėdą Benjaminą Sakalauską, atkreipdamas šių institucijų vadovų dėmesį į nerimą keliančią priešgaisrinę būklė Kuršių Nerijos miškuose.

Apie situaciją taipogi informuoti Seimo Aplinkos apsaugos komiteto ir Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovai Algimantas Salamakinas ir Aušra Feser.

Nors šį penktadienį, 2013-06-14, speciali komisija rengiasi tikrinti Vie­nin­gos ant­že­mi­nės au­to­ma­ti­nės miš­ko gais­rų ste­bė­ji­mo sis­te­mos darbą Kuršių Nerijos miškuose (jei kurti laužus bus galima nekeliant pavojaus uždegti gretimus miškus- pastaruoju metu siaučia stiprūs vėjai), tačiau merą neramina ir niekaip nesutvarkomi miško keliai, kad jie būtų gaisrinėmis mašinomis pravažiuojami.

Meras D. Jasaitis primena, kad  Kuršių nerijos miškai dėl jų rūšinės sudėties, amžiaus struktūros, augavietės sąlygų, aukšto degumo miškų išsidėstymo ir kitų rodiklių, priskirti pirmam gaisrų rizikos laipsniui.  Pirmos gamtinio degumo klasės miškai užima 82 % visų miškų ploto. KNNP miškotvarkos projekto duomenimis gaisrų kilimui ir plitimui labiausiai pavojingi kalninių pušų medynai, užimantys apie 1800 ha (25 %) visų medynų. Šie medynai labai tankūs, gausūs sausų ir žalių gerai degančių, per visą medžių aukštį, išsidėsčiusių šakų. Tokiuose medynuose kyla tiktai greitai plintantys lajiniai gaisrai, išskiriantys didelį šilumos kiekį ir tuo labai apsunkinantys jų gesinimą.

Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus 2012 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. V13-165 ir 2013 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. V13-137 sudarytos prevencinės preišgaisrinės komisijos, kurių sudėtyje yra ir KNNP,  ir Klaipėdos RAAD Neringos AA, ir Klaipėdos APGV Neringos PGT, ir Klaipėdos AVPK Neringos PK, ir Neringos savivaldybės atstovai. Prevencinė priešgaisrinė komisija kasmet prieš vasaros sezoną, balandžio – gegužės mėnesiais vykdo reidus po Neringos miškus ir gyvenvietes, siekdama įvertinti: miškuose - jų priešgaisrinę būklę, nacionalinio parko planavimo schemoje ir miškotvarkos projekte pažymėtus pravažiuojamus miško kelius; gyvenvietėse - apleistų pastatų priešgaisrinę būklę.

Aukščiau minėtos prevencijos komisijos atliktų apžiūrų protokolai buvo siunčiami visoms komisijos darbe dalyvaujančioms organizacijoms, tame tarpe ir KNNP, tačiau ar dėl aplaidumo, ar dėl kitų priežasčių nevykdomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. balandžio ų d. nutarimo Nr. 500  „Dėl miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 32-751; 2001, Nr. 56-1996) 4 ir 17.4 punktai.

Gaisrų gesinimo sėkmė labai priklauso nuo gaisrinėmis mašinomis pravažiuojamų  kelių tinklo išsidėstymo ir jų būklės. Pastebėtina, kad pastaruosius keletą metų KNNP direkcija skiria nepakankamą dėmesį minėtų miško kelių priežiūrai. Paskutinis kilęs gaisras 2013 m. gegužės 3 d. prie Pervalkos gyvenvietės, akivaizdžiai parodė, kad neapgenėtos medžių šakos ir nenupjauti prie pravažiuojamojo kelio augantys medžiai, sudaro kliūtis ir sulėtina priešgaisrinių tarnybų nuvykimą į gaisravietę, apgadina priešgaisrinius automobilius, ko pasekoje patiriami nuostoliai.  

Neringos savivaldybės vadovas primena, kad visų bendras tikslas yra išsaugoti trapią Neringos gamtą. Kiekviena uždelsta minutė, ugniagesiams pjaunant medžius ar genint medžių šakas trukdančias ugniagesių technikai kuo skubiau pasiekti gaisravietę, gali pridaryti milžiniškų nuostolių gamtai. Todėl su visa derama pagarba prašo atsakingų institucijų atsižvelgti į nurodytas aplinkybes ir inicijuoti, kad teisės aktuose nustatyta tvarka būtų vykdomos numatytos miško priešgaisrinės apsaugos priemonės KNNP direkcijoje.

Lietuvosmiskai.lt inf.