Naujienos

2013 - 12 - 09

S.Paulauskas: UAB "Vakarų medienos grupė" svarsto, kur investuos 400 mln.Lt

„Vakarų medienos grupė“ pasirengusi į medienos kompleksą Lietuvoje investuoti 400 mln. Lt, tačiau su sąlyga, kad bus užtikrintas aprūpinimas mediena, - 2013.12.07 informuoja dienraštis „Verslo žinios“ Rimos Rutkauskaitės straipsnyje "VMG investicija ties pasirinkimo riba – Lietuvoje ar Baltarusijoje"„Jei šalies medienos pramonėje pradėtų veikti toks perdirbimo kompleksas, kokį planuojame statyti, sektoriaus eksportas padidėtų daugiau kaip 1 mlrd. Lt“, – skaičiuoja  Sigitas Paulauskas, UAB „Vakarų medienos grupė“ (VMG) valdybos pirmininkas (nuotraukoje).

Medienos sektorius pernai eksportavo 7,78 mlrd. Lt vertės baldų, popieriaus ir medienos.

Perdirbėjai yra parengę panašų investicinį projektą, koks jau įgyvendintas Baltarusijoje. Liepą Mogiliove oficialiai atidaryta medienos plokščių ir baldų gamybos „VMG industry“  pirmąjį 2014 m. ketvirtį turėtų pasiekti 259 mln. Lt  metinę gamybos apimtį. Pradėjus dirbti visu pajėgumu, įmonės eksportas sudarys 520 mln. Lt. 

Pasak p. Paulausko, vidutinio tankio medžio drožlių plokščių ir kietų plokščių gamybos kompleksas Lietuvai reikalingas, nes baldų pramonei pradeda stigti plokštės. O kietų plokščių Lietuvoje apskritai negaminama.

„Tragedija, kai žaliavą parduodame užsieniečiams po 120 Lt/kub. m, o paskui įsivežame gaminius po 700 Lt/kub. m“, – lygina p. Paulauskas.

Tačiau kad būtų įgyvendintas projektas, verslininkai kelia sąlygą: turi būti pakeistos taisyklės, leidžiančios šiuo metu iš šalies išvežti apie trečdalį medienos žaliavos. Medienos pramonės atstovai šią savaitę dar sykį bandys Vyriausybę įtikinti, kad 1 mln. kub. m. medienos, kuri dabar išvežama į Kiniją, Latviją ar Lenkiją, būtų palikta Lietuvoje ir pirmenybė ją įsigyti teikiama gamintojams.

„Mes prašome, kad pirmajame konkurse žaliavą leistų įsigyti Lietuvoje registruotoms bendrovėms, gamintojams. O likutį galima būtų parduoti eksportuotojams. Pritartume ir tam, kad tokiame konkurse dalyvautų ES registruotos gamybos įmonės. Tai niekam nepakenktų, bet kažkodėl sprendimas nejuda į priekį“, – svarsto pašnekovas.

Jei atitinkamų sprendimų nebus priimta, VMG projektą teks įgyvendinti Baltarusijoje arba Rusijoje. 

Granulių gamykla Borisove

Dėmesys sutelktas į naujausią projektą, tačiau be investicijų neliks ir kitos VMG grupės įmonės. Maždaug už pusantro šimto kilometrų nuo Mogiliovo esančiame Borisovo mieste VMG turi medžio masyvo baldus gaminančią įmonę, lentpjūvę, džiovyklų. Čia už maždaug 15 mln. Lt numatoma pastatyti granulių gamyklą, kuri medienos atliekas perdirbtų į granules. Produkcija būtų realizuojama Vakarų Europoje. Dar apie 10 mln. Lt bus investuota į AB „Klaipėdos mediena“.

„Turime planų, kad kitąmet „Klaipėdos medienos“ pardavimas pakiltų iki 300 mln. Lt,   tad šiam tikslui pasiekti reikalingos investicijos“, – skaičiuoja  VMG valdybos pirmininkas.

Dar vieną plėtros etapas – UAB „Sakuona“: pirmajame etape į įmonę investuota apie 30 mln. Lt, nuo 2014 m. ketinama įdėti antra tiek. Modernizavimui „Sakuona“ prašo 10 mln. Lt ES paramos pagal priemonę „Invest LT-2“.

„Mūsų produktas, kurį rengiamės gaminti, – foteliai ir kėdės, padengti lukštu, sukuria 10 kartų didesnę pridėtinę vertę, palyginti su žaliavos verte. Tai technologiškai sudėtingas ir brangus gaminys lenktomis detalėmis, jam reikalingi sudėtingi įrengimai, robotai. Toks produktas „Sakuonos“ metinę apyvartą padidintų maždaug 50 mln. Lt“, – aiškina verslininkas.

Lovų rėmus ir dugno detales iš daugiasluoksnės faneros gaminanti bendrovė pernai gavo 88 mln. Lt pajamų.

Uždirbti plėtrai

„Sakuona“ už neteisėtas statybas, apie kurias VŽ rašė (2013 04 09, Nr. 67), sumokėjo 0,8 mln. Lt baudų ir statinius įteisino.

„Pripažįstu, kad norėdami laiku baigti projektą pažeidėme teisės aktus ir už tai buvome nubausti. Dabar visos derinimo procedūros baigtos. Antrajame plėtros etape turimame sklype turėtų iškilti naujų statinių“, – nurodo p. Paulauskas.

„Klaipėdos mediena“ virtuvės baldų komplektus gamina vien Švedijos koncerno IKEA užsakymu. „Sakuona“ dalį gaminių parduoda IKEA, kitą dalį jų perka užsakovai iš Vokietijos, Italijos, Prancūzijos.

Anot p. Paulausko, dabar svarbiausia – suvaldyti plėtrą. Pavojingiausia būtų skolintais pinigais statyti dramblį ant molinių kojų. Todėl būtina rasti balansą, skaičiuoti, kokie yra bendrovių pardavimai ir kokie jų įsipareigojimai. Nes tikslas – uždirbti pinigų, už kuriuos būtų galima įgyvendinti tolesnę plėtrą.

 [...]
 

Visą Rimos Rutkauskaitės straipsnį "VMG investicija ties pasirinkimo riba – Lietuvoje ar Baltarusijoje"skaitykite dienraščio "Verslo žinios" tinklalapyje čia ...>>>