Naujienos

2013 - 12 - 18

Valdžia pripažįsta medienos pramonės keliamas problemas, bet neranda sprendimo

Medienos perdirbimo įmonėms gruodį aukcionuose nepavyko apsirūpinti miško žaliava – didesnę kainą pasiūlė į Kiniją ar Latviją ją išvežančios įmonės. Valdžia apgailestauja, tačiau nemato jokių galimybių, kaip neprieštaraujant ES teisei suteikti vietos pramonei pirmenybę apsirūpinant mediena,- aktualų medienos rinkai klausimą 2013-12-18 analizuoja "Verslo žinios".

Žurnalistės Eglės Markevičienės straipsnyje rašoma, kad socialdemokratų partijos pirmininkas premjeras Algirdas Butkevičius yra pavedęs Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui Algimantui Salamakinui ieškoti sprendimų, kaip pagerinti šalies medienos pramonės padėtį apsirūpinant žaliavine mediena.

Aplinkos apsaugos ministras Valentinas Mazuronis (VŽ nuotrauka) juokauja, kad sudaryti vietiniei medienos pramonei palankesnes sąlygas ir nepažeisti europinių teisės akltų galima tik vienu atveju- išstojant iš ES. Palankesniš salygų vietos gamintojams sudarymui prieštarauja ir medienos eksportuotojų atstovai.

Kelios citatos iš straipsnio:

[...] „Aukcionuose siūlėme normalią kainą, bet nieko negavome. Neįsivaizduoju, ką daryti: ir bankams įsipareigojimų yra, ir 100 žmonių pas mus dirba, išmesti į gatvę jų negali“, – skundžiasi Jonas Reičiūnas, taros padėklus gaminančios Jurbarko rajono UAB „Jurlota“ direktorius.

Padėklams gaminti naudojami lapuočių ir spygliuočių rąsteliai, o jų kubinis metras, anot įmonės vadovo, aukcionuose brango bene daugiausia iš visų medienos sortimentų – nuo 131 iki 148 Lt.

„Kaina aukcionuose susiformavo nereali. Jei tokiomis kainomis, kokias kinai ir latviai pasiūlė, medieną pirktume, reikėtų užrakinti įmonę ir namo skirstytis“, – sako Rimas Marčiulynas, medienos ruošinius iš rąstų gaminančios UAB „Eremas“ direktorius.

Pramonininkai jau kuris laikas kartoja nenorintys jokių ypatingų sąlygų, tik tokių, kokias turi perdirbėjai Latvijoje ar Lenkijoje. Tačiau ne kartą teiktiems siūlymams, pvz., kad 70% medienos iš valstybės miškų būtų parduodama vietos įmonėms, griežtai nepritaria Konkurencijos departamentas ir Seimo Europos teisės departamentas – taip būtų pažeisti ES laisvosios rinkos principai ir iškraipoma konkurencija.[...]

Nors Generalinė miškų urėdija nuolat giriasi ir taip pigiau parduodanti medieną, lyginant su kaimyninėmis šalimis, asociacija "Lietuvos mediena" muosuoja Seimo parlamentinių tyrimų departamento informacija, kad rąstai Lietuvoje vidutiniškai 7% brangesni nei Švedijoje, 24%- nei Lenkijoje, 20%-nei Latvijoje ir 15% brangesni nei Suomijoje


Pilną žurnalistės Eglės Markevičienės straipsnį "Pramonei padėtų, tik nežino kaip" 2013-12-18 analizuoja "Verslo žinios", skaitykite čia...>>>
***********************************************************************
Vis labiau darosi akivaizdu, kad ne tik kiekviena lazda, bet ir medis turi du galus. Nesantaikos kibirkštys, įskeltos tarp medienos perdirbimo įmonių ir urėdijų, žiebiasi toliau. Pirmieji mėgina įtikinti valdžią būtinybe keisti valstybinių miškų medienos aukcionų sąlygas, antrieji atkerta, kad pramonininkų „ašaros“ iš tikrųjų slepia nenorą mokėti tikrosios kainos,- rašoma tos pat dienos "Verslo žinių" įžvalgoje "Interesai skyla skiedromis"

Ta „tikroji“ kaina tolygiai didėja.VŽ rašė (2013 12 11), kad pasibaigus 2014 m. I pusmečio medienos pardavimo aukcionams, aiškėja, jog daugelio sortimentų (paskirties) mediena iš urėdijų kitąmet bus brangesnė nei 2013 m. Aukcionų pirkėjų skaičius muša rekordus – verslininkai tikina, kad nemažą dalį  – apie pusę – tokių pirkėjų sudaro įmonės, užsiimančios medienos eksportu į Kiniją. Kaip ir anksčiau vykusiuose aukcionuose, eglių ir pušų rąstus aktyviai pirko Latvijos medienos pramonės įmonės, teigiama, kad jos siūlė dideles kainas ir taip sukėlė bendrą kainų lygį Lietuvoje, o jos yra 20–30% aukštesnės nei Latvijoje ir Estijoje.


Pagal dabar galiojančią tvarką visa mediena iš valstybinių miškų yra parduodama aukcionuose – juose gali dalyvauti visi pirkėjai, tiek vietiniai, tiek užsieniečiai. Lietuvos medienos perdirbėjai tikina, kad aplinkinėse valstybėse galioja tvarka, suteikianti pirmenybę vietiniams perdirbėjams. Jiems antrina ir premjeras Algirdas Butkevičius, pasak jo, taip elgiasi Latvija, Estija, Lenkija ir netgi Švedija. Pvz., Latvijoje iš valstybinių miškų apvaliąją medieną gali pirkti tik vietinės medienos apdirbimo įmonės, galinčios deklaruoti gamybos pajėgumą, turinčios tam tikrą darbuotojų skaičių ir sumokančios atitinkamai mokesčių į valstybės biudžetą. Baltarusija ir Kaliningrado sritis taip pat neleidžia laisvai išvežti apvaliosios medienos.


Plačiau "Verslo žinių" įžvalgą "Interesai skyla skiedromis" skaitykite čia...>>> .