Naujienos

2005 - 12 - 07

A.Gaižutis.POZICIJA: dėl miškų privatizavimo

LMSA siūlymai dėl rezervuotų privatizavimui ūkinių miškų panaudojimo.

Šiuo metu apie 350 tūkst. ha miškų yra rezervuoti grąžinimui. Dalis iš jų dar bus grąžinti miškų savininkams. Tačiau dalis neturi pretendentų. Reikalinga sudaryti teisines prielaidas ne tik šių miškų įjungimui į valstybinės reikšmės miškus, bet ir privatizavimui sudarant prielaidas smulkių, fragmentiškai išsidėsčiusių valdų konsolidacijai. Tai supaprastintų miškų apsaugą, priežiūrą,  padidintų ekonominę miškų reikšmę darniai plėtojant kompleksinį miškų ūkį.

Siūloma:

  • Neatidėliotinai užbaigti žemės (miškų) reformą.
  • Sudaryti teisines prielaidas likusių po reformos užbaigimo rezervuotų nuosavybei sugrąžinti miškų privatizavimui, ypač tų, kurie nesiriboja su valstybine miško žeme.
  • vadovaujantis racionalios žemėnaudos formavimo, valdų ribų sutvarkymo ir miškų masyvų konsolidavimo principais; pradėti fragmentiškai išsidėsčiusių miškų konsolidavimo programą, tuo tikslu sudaryti teisines prielaidas privačių ir valstybinių ūkinių miškų ekvivalentiniams mainams.

„Apie valstybinės reikšmės miškų privatizavimą nėra net kalbos. Tai – nebent labai tolima ateitis. Juk jeigu valstybės įstaigos gerai tvarkosi, kam trukdyti“, – savo poziciją Lietuvos ryto žurnalistui 2005-12-05 išdėstė  Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas dr.Algis Gaižutis.

"Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas, įsitikinęs, kad miškų privatizavimu pridengtas politinis žaidimas", -teigia dienraštis Verslo žinios 2005-12-13 straipsnyje "Privatizuoti negalima palikti".

„Dabar tikrai ne tie prioritetai. Pirma reikia baigti žemės reformą, grąžinti žemę buvusiems savininkams ar jų paveldėtojams. O vėliau būtų galima parduoti tuos miškus, kuriuos jau numatyta grąžinti, bet savininkų neatsirado“,– įsitikinęs p. Gaižutis.

Jo nuomone, kontroliuoti išteklius – natūralus medienos pramonės noras, ir užsienyje stambios kompanijos turi miškų išteklių valdymo patirties. Tačiau šįsyk ažiotažas, matyt, sukeltas politiniais tikslais.