Naujienos

2014 - 01 - 09

Kaip Lietuvos medienos pramonė apsirūpins žaliava augant medienos eksporto mastams?

Kad sutramdyti augantį medienos eksportą į Kiniją, Generalinė miškų urėdija (GMU) siūlo Lietuvos institucijoms įtikinti Europos Komisiją inicijuoti muitų įvedimą iš ES išvežamai žaliavinei apvaliajai medienai,- apie urėdų siūlomą problemos sprendimo būdą 2014.01.08 pasakoja "Verslo žinios".

Nuotraukoje: mediena eksportui į Kiniją kraunama į jūrinius konteinerius. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per 2013 m. I-III ketv. daugiausiai medienos iš Lietuvos eksportuota į Latviją- 444 tūkst.m3, po 230 tūkst.m3- į Lenkiją ir Suomiją, o ~ 200 tūkst.m3- į Kiniją.

Ministerijų valdininkai sako, kad tokia priemonė kirstųsi su ES prekybos politika, todėl idėja neturi jokių galimybių sulaukti  ES pritarimo. [...] Užsienio reikalų ministerijos (URM) specialistų, įvertinant  ES vykdomą prekybos politiką ir jos siekius, yra visiškai nerealu, kad ES galėtų svarstyti analogiškų mokesčių įvedimą.

Generalinė miškų urėdija  (GMU) pažymi, kad ateityje lietuviškos medienos eksportas į Kiniją gali augti pirmiausia dėl šios šalies vyriausybės politikos kompensuoti medienos gabenimo į Kiniją išlaidas.
Todėl, GMU nuomone,  Lietuvos institucijos turėtų inicijuoti Europos Komisijoje (EK) muitų mokesčių įvedimą išvežamai žaliavinei medienai toms šalims, kurios taiko lengvatinius transportavimo tarifus, taigi, ir Kinijai. Su tokiu pasiūlymu GMU pernai kreipėsi į Ūkio ir Užsienio reikalų ministerijas.

Tačiau valdininkai tvirtina, kad siūlymas įsivesti eksporto muitus visos ES mastu neturi jokių galimybių sulaukti paramos ES – jis prieštarautų Bendrijos  vykdomai prekybos politikai ir siekiui griežčiau disciplinuoti ir  uždrausti analogiškų mokesčių taikymą  trečiosiose šalyse.

[...]

Visą Eglės Markevičienės straipsnį"Įgriso rąstų eksportas į Kiniją" skaitykite 2014.01.08 dienraštyje „Verslo žinios“ čia...>>>