Naujienos

2014 - 01 - 22

Grynas.lt. Privačių miškų savininkai: iš naujų mokesčių bus tvarkomi tikrai ne keliai

Speiguotą antradienio rytą prie Seimo rinkosi privačių miškų savininkai, nepritariantys naujų mokesčių įvedimui. Nors iš viso Lietuvos miškų savininkų asociaciją (LMSA) sudaro daugiau nei 6500 narių, į piketą atėjo tik kelios dešimtys. Šios asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis išdėstė argumentus, kodėl 5% mokestis nuo parduotos medienos privatiems miškams neturėtų būti taikomas. Tuo tarpu socialdemokratas Algimantas Salamakinas tikina, jog į fondą, kuris naudojamas kelių, kitų miškų infrastruktūrų reikmėms, mokėjo tik valstybinių miškų institucijos ir sakosi nematantis priežasčių, kodėl prie neturėtų prisidėti ir privatininkai, - 2014-01-21 informuoja portalas GRYNAS.lt

 Lietuvosmiskai.lt komentaras: Projekto iniciatorių išsakyti argumentai, kad iš privačių miškų tiekiamą žaliavinę medieną būtina apmokestinti, neva privatūs miško savininkai gauna naudą valstybinių miškų valdytojų sąskaita, kadangi urėdijų mokami privalomieji 5% atskaitymai už parduotą žaliavinę medieną į bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programą yra skiriami miško kelių ir drenažų sistemų įrengimui ir remontui, kažkokių pamiškių šienavimui,  neatitinka tikrovės.

Iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšų nebuvo skiriama nei lito netgi kelių valstybiniuose miškuose, jau nekalbant apie privačius miškus remontui ar priežiūrai. Urėdijos tam tikslui naudoja kitas lėšas, be to urėdijoms kasmet skiriama miško kelių priežiūrai ~7-8 mln. Lt iš Kelių priežiūros ir plėtros programos (2013m.- 7 137,9 tūkst.Lt, 2012 m.-6 574,2 tūkst.Lt, 2011 m.- 6 793,6-tūkst.Lt, 2010 m.-6 154,-tūkst.Lt, 2007 m.- 8 089,8 tūkst.Lt). Tuos pinigus miškų kelių tvarkymui Valstybė skiria nuolat, tačiau jie naudojami tik valstybinių miškų kelių tvarkymui. Nesprendžiamas bešeimininkių bendro naudojimo kelių, einančių per privačius miškus, priskyrimo į konkrečios organizacijos ar savivaldybės balansą klausimas.Be to, miško kelių ir miško drenažų sistemų įrengimui ir rekonstravimui buvo numatyta 15,5 mln. Lt ES parama, kuria realiai galėjo pasinaudoti urėdijos ar savivaldybės, tačiau nesugebėta įsisavinti didžiosios dalies lėšų, panaudota (skirtas finansavimas) tik 4,7 mln. Lt. Siūlomas naujas 5% mokestis bus skiriamas anaiptol ne kelių infrastruktūrai privačiuose miškuose stiprinti, bet pirmiausia valstybinių miškų reikmėms – valdymui, investicijoms valstybiniuose miškuose, kitoms išlaidoms, susijusioms su valstybinių miškų valdymu, finansuoti.Todėl problema gilesnė ir 5% nauju mokesčiu nieko nebus išspręsta.

Keltetas citatų iš portale Grynas.lt publikuojamo pranešimo iš vykusio piketo prie LR Seimo:

[...] Atsakomybę už priimamus sprendimus turintys politikai paprastai yra linkę įsigilinti į aptariamus klausimus, išdiskutuoti su specialistais bei visuomene, o tik po to, suradus konsensusą teikti didelę dalį piliečių liečiančias įstatymų pataisas, ypač- dėl mokesčių. Antraip - sumaištis garantuota, o problemos tik gilėja.

Įžvelgia verslo žlugdymą

A. Gaižučio teigimu, pirma, miškininkai mano esant neteisinga įvesti naują mokestį, kai valdantieji savo rinkiminiuose pažaduose tikino to nedarysiantys. Antra, privačių miškų savininkai sako manantys, kad 5 proc. įmoka nuo visų gaunamų pajamų už nenukirstą mišką ir medieną savo esme yra analogiškas 5 proc. akcizo mokesčio nuo apyvartos įvedimui. Todėl kelia retorinį klausimą, ar galima privataus miškų ūkio veiklą prilyginti alkoholio, cigarečių ar degalų verslams?

„Šiandien privatūs miško savininkai ir valdytojai moka visus nustatytus mokesčius, kaip ir visų kitų verslų atstovai Lietuvoje. Tačiau negalima sulyginti valstybinių miškų valdytojų ir privačių miško savininkų mokamų mokesčių dėl vieno esminio dalyko: valstybiniai miškai nėra rinkos objektas.

Valstybė turi teisę valstybiniams miškų valdytojams nustatyti tokius mokesčius, kuriuos ji mano esančius ekonomiškai pagrįstus dėl nemokamai urėdijoms perduoto naudoti milijardinės vertės turto, savo ruožtu naujų išskirtinių mokesčių įvedimas privatiems miško savininkams, diskriminuotų juos visų kitų verslo sričių atžvilgiu. Valstybė turėtų skatinti, o ne žlugdyti ilgalaikes investicijas į miškininkystę, kurios grąžą duoda po 60-120 metų“, - privačių miškininkų argumentus vardija Algis Gaižutis.

Seime norima šio mokesčio įvedimo klausimą įtraukti į neeilinės sesijos darbotvarkę, tačiau šiuo metu šis klausimas nėra suplanuotas svarstyti. Kad šis klausimas būtų įtrauktas, reikia bent 58 Seimo narių, kurie ir iniciavo neeilinę sesiją, patvirtinimo.

„Mes žinome, kad kai kurie Seimo nariai žada nepasirašyti ir tada šis klausimas nusikels į pavasario sesiją. Bet tai problemos nesprendžia, nes valdantieji nori priimti  (mokesčio įvedimą - red. past.) nediskutuojant“, - sakė A. Gaižutis.

Netiki, kad pinigai tikrai būtų skirti kelių tvarkymui

LMSA pirmininkas tikina žinantis, kad nors deklaruojama, jog 5 proc. mokestis būtų skirtas kelių priežiūrai ir taisymui, nė vienas litas netgi valstybinių miškų keliams nebuvo skirtas iš surinktų pinigų. Taigi, tai kelia abejonių, kur keliautų ir iš privačių miškų surenkami pinigai.

„Dabar dabartinę įstatymų sanklodą, tie pinigai, jeigu bus renkami iš privačių miškų, nueitų valstybinio miškų aparato išlaikymui, įskaitant Generalinę urėdiją, visas kitas tarnybas, būtų skirti urėdijų reikmėms, geodeziniams matavimams ir kitiems dalykams, bet tikrai ne miško keliams. Miško keliams urėdijos, valstybinis miškų ūkis ir dabar iš kelių fondo kasmet gauna po 8-9 mln. Lt, bet jų negali naudoti kelių, einančių per privačius miškus, tvarkymui“, - aiškino piketo dalyvis.

Taip yra dėl to, kad viešo naudojimo keliai nėra perduoti į kieno nors balansą – jie nepriklauso nei savivaldybėms, nei urėdijoms, nei patiems savininkams.

„Faktiškai nėra sistemos, kaip juos tvarkyti. O kad jie yra netvarkomi – tai tiesa. Mes patys šį klausimą keliame nuo 2005-ųjų, sakome, kad reikia išspręsti privažiavimą prie miško valdų ir jų priskyrimo klausimus“, - GRYNAS.lt kalbėjo A. Gaižutis.

LMSA pirmininkas atskleidė, kad šiuo metu tarp privačių miškų savininkų galioja toks principas – jeigu kelią sugadinai, pats ir sutvarkyk. Tačiau už kelio nuolatinę priežiūrą lėšų nėra skiriama.

[...]

Pilną Rūtos Levickaitės straipsnį "Privačių miškų savininkai: iš naujų mokesčių bus tvarkomi tikrai ne keliai" skaitykite portale Grynas.lt čia...>>>