Naujienos

2014 - 07 - 11

VŽ: Ar valstybės miškai buvo tvarkomi skaidriai ir efektyviai?

Ar sugrąžinimo į generalinio urėdo postą siekiančio p. Sakalausko vadovavimo Generalinei miškų urėdijai  (GMU) periodu valstybės miškai buvo tvarkomi skaidriai ir efektyviai?,- kelia klausimą VZ.lt 2014.07.10 straipsnyje "Dar kartą apie valstybės miškų ūkio skaidrumą ir efektyvumą". Šiame verslo naujienų portale pateikiama urėdijų veiklos rezultatų analize GMU yra stipriai nepatenkinta, o žurnalistai primena turintys teisę ir pareigą į viešumą kelti nepatogius klausimus.

Minėtame straipsnyje „Verslo žinių“ apžvalgininkas Dalius Simėnas rašo, kad tokio nepasitenkinimo naujausia išraiška tapo GMU reakcija į VZ.LT publikaciją „Ieškoma būdų, kaip generaliniu miškų urėdu palikti Sakalauską“.  GMU oficialiame tinklapyje pasirodė pranešimas, kuriame teigiama, kad „išnagrinėjus internetiniuose portaluose patalpintų straipsnių turinį tampa akivaizdu, kad siekiama susidoroti vadovaujantis stalininio laikotarpio principu „duokite žmogų – straipsnį pritaikysime!“ ir veikiama pagal standartinį „triukšmo“ scenarijų“.

[...]

Kol Aplinkos ministerija ir teisėsaugos institucijos narplioja vienokius ar kitokius GMU ir jai pavaldžių urėdijų veiklos epizodus, VŽ norėtų atkreipti dėmesį į dar vieną Valstybės miškų tarnybos (VMT) atliktą analizę, kurios išvados teigia, kad tik kas ketvirta miškų urėdija racionaliai naudoja medieną

VŽ skaičiavimai, paremti šiomis išvadomis rodo, kad GMU, kuri kontroliuoja 42 miškų urėdijas, per penkerius metus iš plyno lauko kirtimų (kai biržėse kertami visi (brandūs) medžiai – VŽ) negavo, o gal nedeklaravo daugiau nei 184 mln. Lt pajamų, o biudžetas nuo tų pajamų neteko apie 65 mln. Lt mokesčių (15% už parduotą žaliavinę medieną bei 21% PVM). 

Šie skaičiavimai atlikti remiantis 2009–2013 m. urėdijų parduotos medienos vidutine kaina (Valdymo koordinavimo centro duomenimis ji tuo laikotarpiu siekė 119 Lt/kub.m be PVM) bei  sumokėtų mokesčių dalimi nuo urėdijų pajamų.

VMT atlikus 2009-2013 m. pagrindinio miško naudojimo analizę, nustatyta, jog per 5 metus miškų urėdijų iškirstose 45.633 ha plyno kirtimo biržėse pasiekta vidutinė prekinės medienos išeiga lygi 74%.  Tuo tarpu nustatytas vidutinis likvidinės medienos išeigos iš stiebų procentas siekia – 83,6%, o tai reiškia kad valstybė ir mokesčių mokėtojai negavo pajamų iš dar beveik 10% kirstinės medienos tūrio.

[...]
Visą  „Verslo žinių“ apžvalgininko Daliaus Simėno 2014.07.10 straipsnį "Dar kartą apie valstybės miškų ūkio skaidrumą ir efektyvumą" skaitykite portale VZ.lt čia...>>>


VZ.lt 2014-07-11 papildomai informuoja, kad laikinasis generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas savaitraščiui „Veidas“ duotame interviu pareiškė [Visas interviu-čia...>>>], kad  rotacijos taikymas valstybės tarnyboje yra antikonstitucinis veiksmas:

Mano nuomone, toks rotacijos taikymas yra netgi antikonstitucinis, nes valstybės tarnyboje darbo vertinimo sistema turi skatinti gerai dirbti. Todėl ir teigiu, kad vyksta visiška savivalė, nes rotacijos principai nėra įteisinti, įstatymų įgyvendinamųjų aktų nėra sukurta“, - teigė p. Sakalauskas.