Naujienos

2002 - 11 - 09

* Netrukus pusę Lietuvos miškų valdys privatūs savininkai

Žurnalas "Veidas"2002.11.07 - Nr. 45
Gintaras Sarafinas

Netrukus pusę Lietuvos miškų valdys privatūs savininkai
 

Kas geresnis šeimininkas?

Beje, gilinantis į miškų sritį, kilo esminis klausimas. Kas geresnis miško savininkas - valstybė ar privatūs asmenys. Tarkime, jau žinome, jog verslo požiūriu privatininkas geresnis šeimininkas nei valstybė. O kaip dėl miškų? Nuomonių esama labai įvairių - privatūs miško savininkai tikina, jog jie geresni šeimininkai, o valstybinių miškų prižiūrėtojai laurus prisiskiria sau. Panagrinėkime ir vienų, ir kitų argumentus. Marijampoliškis miško savininkas Vidmantas Jusas tvirtina, kad miško savininkai labiau nei valstybinių miškų prižiūrėtojai suinteresuoti savo miško būkle, mat jie supranta, kad miškas - tai jų NUOSAVYBĖ. Miško savininkas jautriau reaguoja į vagystę savo valdoje. "Vidutinė miško valda nėra didelė, todėl savininkas greičiau pašalina sanitarinius, vėtros nulaužtus ar nudžiūvusius medžius, savo iniciatyva užsodina susidariusias laisvas aikšteles arba nederlingus laukus. Egzistuoja ir kita savininkų grupė, - toliau samprotauja V.Jusas, - tai savininkai, nuo savo miško valdos gyvenantys toli ir negalintys savo miško dažnai aplankyti. Tačiau jiems miškas rūpi ne mažiau, nes tai taip pat yra jų nuosavybė. Tokie savininkai savo mišką dažniausiai patiki kooperatyvui, o tai reiškia net tripusę naudą - miškui, nes jis profesionaliai tvarkomas ir prižiūrimas, pačiam savininkui, nes jis gauna finansinės naudos, ir kooperatyvui, nes ir šis gauna savo dalį".

Miško savininkai yra pastebėję, jog dalis jų kolegų savo miškuose apskritai nieko nedaro. Ūkiniu požiūriu tai blogai, tačiau, kita vertus, šios valdos egzistuoja tarsi mini draustiniai, kur klesti faunos ir floros bioįvairovė.

Tuo tarpu valstybinių struktūrų vadovai ir atstovai tikina, jog valstybiniai miškai bet kokiu atveju prižiūrimi geriau nei privatūs. Pasak Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktoriaus Valdo Vaičiūno, iš esmės negalima kategoriškai teigti, kurie miškai - valstybiniai ar privatūs - geriau prižiūrimi.

Toliau skaitykite: ....>>>