Naujienos

2014 - 10 - 02

Valstybinė darbo inspekcija ir miško savininkai bendradarbiaus siekdami mažinti skaudžių nelaimių miškuose

Šį ketvirtadienį, spalio 2 d. Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas, laikinai vykdantis Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus funkcijas, Gintaras Čepas ir Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas Algis Gaižutis pasirašė šių įstaigų bendradarbiavimo susitarimą.

 Nuotraukoje: LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektorius ( l.e.p.) G. Čepas ir LMSA pirmininkas A. Gaižutis pasirašė  bendradarbiavimo susitarimą

Bendradarbiavimo sutartį nutarta pasirašyti po LMSA ir Valstybinės darbo inspekcijos atstovų (VDI) susitikimo, kurio metu aptartos šiais metais įvykusios nelaimės miško ruošos darbuose: visos 4 žūtys ir 1 sunkus sužalojimas darbe įvyko atliekant miškininkystės ekonominės veiklos sektoriuje miško kirtimo darbus būtent privačiuose miškuose. Tuo tarpu 2013 metais dirbant privačiuose miškuose žuvusiųjų skaičius buvo per pus mažesnis - 2 žūtys.

Pasak Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojo, laikinai vykdančio Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus funkcijas Gintaro Čepo, darbo inspektoriai kasmet rengia prevencines miško kirtaviečių tikrinimo akcijas, bendradarbiaudami su urėdijomis veda konsultacinius seminarus. Tačiau iki šiol likdavo nuošalyje svarbus segmentas – privatūs miškai.

Bendradarbiaudami su šia miško savininkų asociacija galėsime plačiau skleisti saugaus darbo kultūrą, tikimės, kad asociacija paragins savo narius, privačių miškų savininkus, kad jie, prieš sudarydami darbo sutartis tiek su atskirais asmenimis, tiek su įmonėmis supažindintų su saugaus darbo reikalavimais, atkreiptų dėmesį, jog miško ruošos darbai priskiriami prie pavojingų darbų ir kiekvienais metais kainuoja nesaugiai dirbusiųjų gyvybes ar sunkius sužalojimus“, – sakė G. Čepas.

LMSA pirmininkas Algis Gaižutis pabrėžė, kad asociacija nuo pat įsikūrimo rūpinosi saugaus darbo klausimais. Prie saugos darbo kultūros sklaidos turėtų prisidėti ir tai, kad, renkant pavyzdingiausiai tvarkomą privačią miško valdą, bus taip pat atsižvelgiama į saugaus darbo reikalavimų laikymąsi.

Darbų privačiuose miškuose nemažės, tuo labiau, kad artėja sezonas. Norėtųsi, kad dirbantieji savo miškuose ar samdantys asmenis turėtų „užnugarį“ – saugaus darbo žinių bagažą, turėtume paskatinti, kad jie patys jaustų šių žinių poreikį“, – kalbėjo A. Gaižutis. Yra privačių miškų savininkų, kurie miško darbams samdo profesionalus; yra tokių, kurie dirba patys, tačiau jau yra sukaupę patirtį, įsigiję geros technikos, domisi saugaus darbo metodais.

     

Tačiau rizikingiausia yra ta miškų savininkų grupė, kurie savo miške „malkauja“ kaip pakliuvo, su kuo pakliuvo, dirba nežinodami, kada rizikuoja susižaloti ar žūti, dirba neblaivūs“, – pratęsė mintį LMSA saugaus darbo miške ekspertas Eduardas Derenka.

Atsakant šį žurnalistų klausimus aptarti ir kiti darbo miške ypatumai: grėsmės, kai dirbant vienas šalia kito, blogai organizuojamas darbas, nesuderinami veiksmai ir virsdamas nupjautas medis sunkiai ar mirtinai sužaloja pavojingoje zonoje esantį miško pjovėją ar šioje zonoje šakas genėjantį medkirtį; grėsmės dirbant su technika, įrankiais, nesinaudojant apsauginėmis priemonėmis; sužaloti taip pat gali palikti sausuoliai; papildomi pavojai kyla ir nuo gamtos įgeidžių. Akcentuotos nelegalaus darbo grėsmės socialinės saugos prasme – kai už nelegaliai dirbančio asmens saugą niekas neatsako, o susižalojęs žmogus tiesiog nuvežamas namo ir paliekamas likimo valiai.

Vertindamas pasirašytos su VDI bendradarbiavimo sutarties svarbą, LMSA pirmininkas A. Gaižutis pabrėžė, kad ypač džiugina tai, kad numatoma bendradarbiauti įgyvendinant priemones, kurios skirtos realiai ugdyti saugaus darbo miškuose įgūdžius siekiant apsaugoti žmonių gyvybę ir sveikatą, tuo pačiu vengiant biurokratizmo.