Naujienos

2015 - 05 - 01

A.Mituzas: Turime pakeisti mąstymo stereotipą, kad net ligotas medis yra neliečiamas.

Kraštovaizdžio architektui rūpi viskas, kas mus supa, – mano Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos (LKAS) pirmininkas Alvydas Mituzas. Vertindamas šalies kraštovaizdžio vystymąsi pirmininkas neabejojo, kad judama tinkama linkme, tačiau ir pasistiebti dar turime kur. Atsiranda vis daugiau parkų, žaliųjų zonų, bandoma jas derinti su miestu, visa tai – gerai. Vienintelis dalykas, anot A.Mituzo, ko dar ne visai išmokta – prižiūrėti tai, ką sukūrėme.

[...]

– Taigi ką įvardintumėte šiuo metu didžiausiu kraštovaizdžio architektūros iššūkiu?

– Didžiausiu iššūkiu įvardinčiau kraštovaizdžio architektų misiją profesionaliai kurti harmoningą aplinką, pasiekti, kad tai, kas sukurta, būtų puoselėjama ir taptų naudinga visuomenei, būtų naudojama.

Šiandien labai aštriai iškyla želdinių problema. Kiekio ir kokybės. Sodinti medžius gerai, tačiau medynus reikia ir prižiūrėti. Net miške augantis medis sensta, griūna, todėl ateina laikas, kai jį reikia kirsti. O mieste augančių medžių gyvavimo trukmė dar trumpesnė. Taigi – vienas svarbiausių dalykų ne tik pasodinti medžius viešosiose erdvėse ar savo sodybose, bet juos ir tinkamai prižiūrėti.

Tas „prižiūrėti“ ne visada reiškia desperatišką kovą už seno želdinio išlikimą. Jei medis ligotas, senas, jis gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir neatlieka jam skiriamos funkcijos. Todėl specialistų požiūriu vertinamas kaip kirstinas. Su tuo turėtume sutikti, nes ypač vykdant kompleksinius teritorijų tvarkymo darbus racionaliau savalaikiai šalinti neperspektyvius medžius ir vietoj jų sodinti naujus, negu sukurti problemą paliekant avaringus medžius ir galvojant kaip mes juos ateityje pakeisim. Turime pakeisti mąstymo stereotipą, kad medis neliečiamas.

Specialistai turi dirbti atsakingai. Būtina pasiekti, kad visuomenė pasitikėtų specialistų sprendimais. Kiekvienas pilietis turi prisiminti, kad pasodinti medį – dar ne viskas, būtina juo ir rūpintis. Ir kalbu ne tik apie viešąsias erdves, bet ir apie miškus, sodus, individualias erdves – visą mus supančią aplinką. Dirbti turi profesionalai, tačiau mus supančius želdynus kurti ir prižiūrėti privalome visi.

[...]

Pilną interviu su stovėjusiu prie Lietuvos saugomų teritorijų steigimo ištakų žinomu kraštovaizdžio architektu Alvydu Mituzu skaitykite portale www.15min.lt 2015 balandžio 29d. publikuojamame straipsnyje "Kraštovaizdžio architektas Alvydas Mituzas: „Pasodinti medį – dar ne viskas, pamirštame prižiūrėti“ čia...>>>