Naujienos

2015 - 05 - 07

Nuo 2015-05-15 įvedamas savanoriškas mokestis už lankymąsi saugomose teritorijose

Nuo š.m. gegužės 15 dienos nacionalinių ir regioninių parkų lankytojai galės paremti saugomas teritorijas ir įsigyti savanorišką lankytojo bilietą,- galutinį sprendimą 2015-05-06 spaudos konferencijoje pristatė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis.

Savanorišku pavadintą lankytojo bilietą planuojama įvesti Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos ir Žemaitijos nacionaliniuose parkuose bei Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istorinis, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Vištyčio, Žagarės regioniniuose parkuose.

Lietuvosmiskai.lt komentaras: prognozuojama, kad nuo 2020 m. baigsis (arba ženkliai sumažės) šiuo metu iš ES fondų gaunamas ženklus finansavimas, todėl Lietuva turės ne vien tik saugomose teritorijose išmokti gyventi pagal galimybes.  Reikės ne tik surasti pinigų visai už ES lėšas įrengtai infrastruktūrai palaikyti, bet ir spręsti išvystytų administracinių padalinių bei juose dirbančiųjų specialistų išlaikymo/reorganizavimo problemą. Šiuo metu Lietuvoje veikia 34 saugomų teritorijų direkcijos, jose įsteigta 450 pareigybių. Valstybės saugomų teritorijų pertvarka vis nukeliama vėlesniam laikui.
[Tendencijas gerai atskleidžia 2014 m. Valstybinio audito ataskaita „Nacionalinių parkų veikla“ su kuria susipažinti galima čia...>>>]

Vienkartinis lankytojo bilietas (5 dienoms) lankytis viename valstybiniame parke kainuos 1 eurą. Vieno mėnesio lankytojo bilietas lankytis viename valstybiniame parke kainuos 5 eurus. Visų (4 nacionalinių ir 28 regioninių) valstybinių parkų vieno mėnesio lankytojo bilietas kainuos 10 eurų. Metinis visų minėtų valstybinių parkų lankytojo bilietas kainuos 20 eurų. O vienerių metų visų minėtų valstybinių parkų šeimos lankytojo bilietas kainuos 25 eurus.

Skaičiuojama, kad kasmet saugomose teritorijose apsilanko apie 3,5 mln. lankytojų. Aplinkosaugininkai svarsto, kad per metus gyventojai nupirks lankytojų bilietų už 200–300 tūkst. eurų.

Apmokestinti lankymąsi saugomose teritorijose aplinkosaugininkai užsimoja jau ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, Aukštaitijos nacionaliniame parke lankytojo bilietas buvo platinamas iki 2004 metų. Praėjusių metų vasarą Aukštaitijos nacionaliniame parke ir Labanoro regioniniame parke vėl buvo įvesta prievolė įsigyti "Lankytojo bilietą". Direkcija skelbiasi surinkusi 39 tūkstančius litų, kaip mokestį už rekreacinės infrastruktūros priežiūros (atokvėpio vietų, poilsiaviečių ir kai kurių stovyklaviečių remontas, šiukšlių išvežimas), informacinės sistemos (stendai ir rodyklės) bei lankomų objektų priežiūros paslaugą.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir valstybinių parkų direkcijos savo internetinėse svetainėse žada teikti informaciją apie parduotų lankytojo bilietų skaičių, taip pat lėšų, gautų už parduotus bilietus, panaudojimą.


Informacijai: Savivaldybėms leista nustatyti vietinę rinkliavą už naudojimąsi turizmo ir poilsio infrastruktūra

2015 m. gegužės 7 d. Seimas plenariniame posėdyje priėmė Rinkliavų įstatymo pataisas (projektas XIIP-1981(2), kuriomis nutarta leisti savivaldybėms nustatyti vietinę rinkliavą už naudojimąsi gyvenamųjų vietovių viešąja turizmo ir poilsio infrastruktūra. Nuo šios rinkliavos bus atleisti vaikai iki 18 metų. Už šiuo teisės akto pakeitimus balsavo 73 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė 7 parlamentarai.

Šiuo metu vietinę rinkliavą galima nustatyti tik už naudojimąsi gyvenamųjų vietovių, turinčių kurorto ar kurortinės teritorijos statusą, viešąja infrastruktūra. Rinkliava už nakvynę viešbučiuose taikoma Lietuvos kurortuose – Druskininkuose, Birštone, Palangoje.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, naujų nuostatų parengimą paskatino esama turizmo sektoriaus situacija ir tolesnės jo plėtros perspektyvos, be to, daugeliui savivaldybių turizmas – viena iš prioritetinių regiono plėtros krypčių.  Seimo priimtos pataisos įsigalios 2015 m. gruodžio 1 d.