Naujienos

2016 - 02 - 25

LR Žemės ūkio rūmų išplėstiniame Prezidiumo posėdyje aptarta žemdirbių savivaldos veiklos ateitis

2016 m. vasario 25 d. nuo 9 val., vyko LR Žemės ūkio rūmų išplėstinis Prezidiumo posėdis, kuriame buvo svarstomi svarbūs dėl ŽŪR veiklos ir finansavimo klausimai. Nuo to, kiek ši šalies žemdirbių ir kaimo gyventojų interesus jungianti skėtinė organizacija, jungianti 45 organizacijas, yra stipri ir įtakinga, priklauso gebėjimas atstovauti ir žemdirbių, ir miškų savininkų interesus.

Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) poziciją dėl Rūmų veiklos ateities pristatė posėdyje dalyvavęs asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis.

Išplėstiniame ŽŪR prezidiumo posėdyje pristatytas deficitinis Rūmų 2016 m. biudžeto planas. LR Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andrejus Stančikas pažymėjo, kad rūmų veikla dėl LR žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) priimtu sprendimu apkarpomo biudžetinio finansavimo (~ beveik 140 tūkst. EUR) ilgainiui gali strigti. Todėl žemdirbių savivalda ketina kreiptis į Vyriausybę ir Prezidentę, kad būtų užtikrintas Rūmų veiklos finansavimas praėjusių metų lygyje ir sugrąžintas valstybės biudžeto asignavimų tiesioginio valdytojo statusas (šio statuso ŽŪR neteko 2011 metais drauge su dar 40 įstaigų, kai Vyriausybė vykdė asignavimų valdytojų mažinimo planą; nuo to laiko ŽŪR gauna finansavimą per LR žemės ūkio ministeriją).

ŽŪR planuojamas pajamas (517 tūkst. eurų) sudaro: lėšos iš žemdirbių savivaldos stiprinimo programos - 260 tūkst. eurų, parama žemdirbių konsultavimui - 203 tūkst. eurų, nario mokestis - 16 tūkst. eurų, kitos pajamos (nuoma ir kt.) - 38 tūkst. eurų. Didžioji dalis išlaidų tenka darbo užmokesčiui - 559 tūkst. eurų, pastato išlaikymas kainuoja 53 tūkst., ryšių išlaidos sudaro 16 tūkst. eurų, kuro išlaidos - 16 tūkst., kanceliarinės ir kitos išlaidos - 12 tūkst. eurų, iš viso - 656 tūkst. eurų. Dirbdami  taupymo režimu Rūmai, perėjo prie 35 val. darbo savaitės, tikėdamiesi trečdaliu sumažinti darbo užmokesčio išlaidas. ŽŪR pirmininkas A. Stančikas sakė, kad jei nebus grąžintas praėjusių metų lygio finansavimas, tuomet teks atleisti daugiau kaip 20, t. y. apie trečdalį visų darbuotojų, bet atleidimas papildomai pareikalaus 40 tūkst.EUR išeitinėms išmokoms.

Šiuo metu ŽŪR dirba 68 darbuotojai: 29 savivaldos organizatoriai rajonuose ir 39 darbuotojai Kaune (iš jų 17 specialistų, 11 pagalbinio personalo). ŽŪR vyr. specialisto atlyginimas - 580 EUR (į rankas - 441EUR), specialisto - 464 EUR(į rankas 353EUR), savivaldos organizatorius rajone - 350 EUR(į rankas - 266 EUR). Nustačius 35 val. darbo savaitę, vyr. specialistas į rankas gauna - 386 EUR, specialistas - 309 EUR, savivaldos organizatorius - 266 EUR. Sumažinti ir Rūmų vadovų atlyginimai: pirmininko - nuo 2085 iki 1824 EUR į rankas, direktoriaus - nuo 1321 iki 1156 EUR į rankas.

Diskusija tęsėsi kelias valandas, ŽŪR nariai  pateikė daug racionalių pasiūlymų dėl Žemės ūkio rūmų veiklos tobulinimo.

Nuspręsta sudaryti Rūmų atstovų delegaciją, kad neatidėliotinai spręstų klausimą dėl ŽŪR išsaugojimo, numatyta vykti  į ŽŪM ir Vyriausybę derėtis dėl LR žemės ūkio rūmų specialiuoju įstatymu nustatyto finansavimo užtikrinimo. Toliau bus tęsiama diskusija dėl ŽŪR struktūros ir veiklos modelio pertvarkos, racionalesnių sprendimų paieškos.