Naujienos

2016 - 08 - 11

Įvyko konkurso "Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2016" dalyvių miškų apžiūros (papildyta)

Liepos pabaigoje startavo Respublikinio konkurso valdų apžiūros. Šiemet dviem mėnesiais anksčiau nei ankstesniais metais, - mat, šiek tiek pasikeitė konkurso formatas. Kadangi konkursas šiais metais organizuojamas ir finansuojamas Aplinkos ministerijos, apdovanojimai numatyti teikti respublikinės miškininko dienos šventės metu, todėl ir konkurso rezultatai turi būti suvesti anksčiau nei įprastai.

Liepos pabaigoje- rugpjūčio pradžioje apžiūrėtos septynios miško valdos septyniuose rajonuose, priklausančiuose Valstybinės Miškų Tarnybos Klaipėdos poskyrio teritorijai. Kiekvienas miškų inspektorius, iš savo kuruojamo rajono, kuriame yra tūkstančiai privačių miško valdų, rekomendavo būtent šitas. Tad, buvo vertinamos geriausios iš geriausių.

Konkrečių rezultatų dar neskelbsime, kadangi jie negalutiniai. Galime  tik pasidžiaugti, kad apžiūrėtos valdos tikrai yra pavyzdinės ir labai panašaus pobūdžio: tiksliai atitinka tvaraus ir subalansuoto miško naudojimo principus, kuriuos ir propaguoja šis konkursas. Laiku atlikti pagrindiniai kirtimai. Kirtavietėse, kaip taisyklė, vyksta labai intensyvus savaiminis atžėlimas tikslinėmis rūšimis. Savininkai vykdo papildymą egle ir intensyvią želdinių-žėlinių priežiūrą. Iš šio konteksto iškrito tik kretingiškės Palmiros Lipskienės  miško valda, kurioje igyvendintas rekreacinis ES paramos projektas. Jis išsiskiria ne objektų intensyvumu, o maksimaliu pritaikymu prie supančios miško aplinkos.

 

Gitanos Tarvydaitės, kuri yra baigusi ekologijos bakalauro studijas Stulginskio universitete, miškų fakultete, miško valdą pristatė jos tėvas Antanas Tarvydas. Jis ir įskiepijo dukrai meilę miškui, Lietuvos gamtai.

   

Palmira Lipskienė savo rekreacinėje valdoje

 

 

 Atokvėpio vietelė (P. Lipskienės valda, Kretinga)

Europinis kėnis (P. Lipskienės valda, Kretinga)

   

Lieptelis per mažosios melioracijos, kuri įrengta visame sklype, griovelį (P. Lipskienės valda, Kretinga)

Akmenimis aprėmintas natūralaus grunto takas (P. Lipskienės valda, Kretinga)

   

Vaikštynių takas (P. Lipskienės valda, Kretinga)

Apžvalgos aikštelė  pušyje (P. Lipskienės valda, Kretinga)

   

Kliūčių ruožas (P. Lipskienės valda, Kretinga)

Takelis tolimas (P. Lipskienės valda, Kretinga)

 

   Miškų inspektorius Richardas Apulskis J. Kosinovos 7,3 ha sklype Skuodo r., Zuikrušių k .
   

  Šių metų ugdomieji kirtimai J. Kosinovos sklype

   
 Aurimas Asauskas pristato tėvui Vidmantui priklausantį 8,8 ha Mažeikių r., Bukančių k. esantį miško sklypą ugdomųjų kirtimų fone
   
 Ramūno Milašiaus miške, VMT pareigūnas Vygandas Kungys apžiūrinėja „lizdiniu“ metodu ugdytas eglaites

Išugdyta eglaitė (Plungės r., Slabados k., 2,63 ha, sav. R. Milašiaus valda)

  
Romualdas Brasas nuosavame 30 ha miško sklype Telšių r., Užupės k. drauge su VMT pareigūne Kristina Stripeikiene. Romualdas yra miško verslininkas: prižiūri apie 700 ha nuosavo miško. Sako, kad visus 700 prižiūri labai gerai.

Konkurso metu taip pat apžiūrėtos ir įvertintos privačių miško savininkų valdos Rytų Lietuvoje, teritorijoje, maždaug atitinkančioje, Utenos ir Vilniaus apskritis. Iš esmės, vertintos miško valdos nesiskiria nuo ankstesniais metais žiūrėtų valdų. Tvarkingos, kai kur atnaujintos, sklypų ribos ir riboženkliai. Visos, be išimties, miško valdos pasižymi puikia sanitarine būkle, - neaptikta nė vieno miškų kenkėjų židinio, iš sandėlių laiku išvežta mediena, pagal taisykles vykdyti kirtimai. Vykdomi visi vidiniame miškotvarkos projekte numatyti aplinkosauginiai reikalavimai, prižiūrimi infrastruktūros įrenginiai.
Malonų įspūdį paliko Algirdo Gusto sklypas, esantis Šalčininkų r., Pačebatų k. Čia yra įgyvendintos visos konkurse vertinamos ūkinės priemonės: pagrindiniai ir ugdomieji kirtimai, miško atkūrimas, jaunuolynų ugdymas. Taipogi, pasinaudojant ES parama, miškas pritaikytas rekreacijai. Įrengtos pavėsinės, laužavietės, vaikų žaidimo aikštelės. Kalvotame reljefe labai romantiškai atrodo  siauri žvyruoti takeliai. Neperkrauta, lakoniška, matosi prie miško prisišliejęs vandens telkinys.

Vaikų žaidimų aikštelė (A. Gusto valda, Šalčininkų r.) Laužavietė (A. Gusto valda, Šalčininkų r.)
  
  Linksmieji tikrintojai A. Gusto valdoje

Egidijus Alkesa  pristatė konkursui 19,5 ha miško valdą, esančią Šakių r., Voverių k. (Sintautų sen.) Buvo smagu vaikščioti po derlingoje žemėje vešintį mišką. Egidijus yra miško verslininkas, turi ne vieną šimtą ha miškų ir visuose tvarkosi, kaip jis pats sako, iš idėjos, - nuo 20-ties metų dirba miške.

Šakių r. VMT pareigūnas, vyriausiasis specialistas, Algirdas Dičpinigaitis (kairėje) ir miško savininkas Egidijus Aleksa stovi šiemet atlikto ugdomojo kirtimo fone Trijų metų juodalksnio kirtavietė. Matome kaip galingai atželia juodalksnis iš kelmų (dešinėje pusėje). Per vidurį matomų žemesnių juodalksniukų juosta, - tai apžėlęs valksmas; fenomenali gamtos jėga
Miško savininkas, biomedicinos mokslų daktaras, Genadijus Vorobjovas ir Kęstutis Vaškys (VMT vyriausiasis specialistas Jonavos rajone) Genadijaus puoselėjamame ir saugomame ąžuolyne, Jonavos r., Rimkų k. Nuo skardžio, pro ąžuolyne atsivėrusį tarpą, matosi Neries upė (G. Vorobjovo valda Jonavos r.)

Raseinių rajone buvo vertinamos 2 miško valdos. Nors, dėl paankstinto konkurso laiko, Rasenių r. LMSA skyriaus pirmininkė Skaidrutė Žuvelaitienė nespėjo suorganizuoti rajoninio konkurso, ji kruopščiai, drauge su VMT miškų inspektoriumi Raseinių rajone Valentu Klimašausku, atrinko šiuos kandidatus iš kelių galimų. Matėme tikrai labai gerai, šeimininkiškai tvarkomus miškus. Benedikto Petrauskio valda, tai lyg sumažintas Artūro Aleknos sklypo atitikmuo. Pirmojo sklypo dydis 3,5 ha, antrojo – 25 ha. Pirmasis šalia miško įveisęs 5 ha jaunuolynų ž. ū. paskirties žemėje, antrasis 11 ha. Čia panašumai ir baigiasi. Toliau šias valdas vienija gana ryškūs skirtumai. Benedikto miškai prasideda iškart už pirties, už namų valdos ribos, Artūras Alekna gyvena Vilniuje, tiesa, Pušų gatvėje. Benediktas savo miške, absoliučiai viską, daro savo rankomis, nors jo gimimo data (1924 m.) rodo kitą kryptį. Artūro, darbingo amžiaus vyro, mišką prižiūri miškininkas profesionalas Arūnas Butkus (MSK Tauragės Šilas), o kai užsimano apžiūrėti savo valdą, samdosi automobilį su vairuotoju. Artūras Alekna – juvelyras, automobilis jam nebūtinas. Net stebėtina, kaip tokius skirtingus vyrus vienija meilė miškui.

Varėnos rajone įvertintos 3 miško valdos. Jos gana išsamiai pristatytos nuotraukose žemiau. Jadvygos Katinienės ir Juozo Vaisėtos sklypuose, panaudojant ES paramą, įrengti poilsiniai takai. Visai kitokia Kęstučio Karlono miško valda, tai, gerąja prasme, “miškininkiška“ valda, kur atrodo, kad kiekvienas kardo mostas buvo pamatuotas, kiekvienas paliekamas medelis įvertintas, jeigu reikia,- pagenėtas. Daug kur apgenėti šalia augantys medžiai, palikti kirtavietėse uoksiniai medžiai, kurių nė vėjas nenuverčia, ornitochoriniai. Iš šermukšnių menka nauda, bet Kęstučio širdyje daug vietos - visiems užteks. Kęstutis Karlonas dirba Čiobiškio girininku Ukmergės miškų urėdijoje. Jis miškininkas, kaip ir jo tėvelis buvo miškininkas. Gal miškas užkoduotas jų genuose.     

Štai taip atsakingas miško savininkas įsirengęs sau poilsio vietą, bet neprieštarauja, kad ir miško lankytojai prisėstų pailsėti, tik "tvarkingai" (K. Karlono valda)

Gana reta Lietuvoje paprastosios pušies forma,- apykaklėtoji pušis. Per visą stiebo ilgį, periodiškai, žiedais aplink stiebą, atsipučia storosios žievės skujų galai, taip kaip nuotraukoje (K. Karlono valda)

   
 Pušis K. Karlono valdoje  Atkuriamas miškas plynoje kirtavietėje. Tarp pušaičių pasodinti raudonieji ąžuolai, ant kurių uždėtos apsaugos (K. Karlono valda).
   
 Ta pati kirtavietė po kelių metų. Auga pušaitės, matosi raudonasis ąžuolas ir savaiminiai berželiai (K. Karlono valda).  Ta pati kirtavietė. Raudonasis ąžuolas rudenį (K. Karlono valda).
   
 Išugdytas beržo jaunuolynas, kuriame susiformavo antras eglės ardas (K. Karlono valda).
   
Kirtavietėje palikti pavieniai ąžuoliukai auga toliau ir turi perspektyvą, kadangi po 0,6-0,8 m. smėlio sluoksniu yra molingas podirvis. Tai nustatė pats miško savininkas Kęstutis Karlonas iškasęs šurfus šiame sklype. Jaunesni ir vyresni pušies želdiniai rudenį tepami repelentu, saugančiu nuo kanopinių žvėrių (K. Karlono valda).
 Labiausiai lankoma pavėsinė. Už jos matosi žaidimų aikštelė, skulptūros, stendai. Kairiau, netilpusi į kadrą kūdra su 2 lieptais ir persirengimo kabinomis (J. Katinienės valda).  Šalia tako yra 13 skulptūrų. Viena iš jų vaizduoja senovės lietuvių medžioklės deivę Medeiną, po kurios kojomis nuolankiai tupi meška. Fone, - miške prisiglaudusi viena iš 6-ių pavėsinių (J. Katinienės valda).
Poilsinio tako J. Katinienės valdoje pradžia.
Čia prasideda Juozo Vaisėtos įrengtas poilsinis takas.Mašinų stovėjimo aikštelė, reklaminiai ir informaciniai stendai, "triumfo arka". Į mišką veda lentomis grįstas takas (J. Vaisėtos valda). Šalia tako, prie slibino skulptūros, kairėje stovi miško savininkas Juozas Vaisėta ir LMSA Varėnos skyriaus pirmininkas Mantas Lesniauskas.

Taigi, šiais metais konkurso  „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda 2016“ apžiūrėtos ir įvertintos 28 valdos, nugalėtojai jau išrinkti ir bus pakelbti bei apdovanoti Miškininko dienos šventės metu (rugsėjo 16 d. Liškiavoje, Varėnos r.).

Plačiau apie konkursą ir registracija dalyvauti kitais metais - tel. 8-686-07496. 

Komisijos narys Romualdas Cicėnas