Naujienos

2017 - 07 - 07

Besipriešinantys Vyriausybės siūlomai urėdijų reformai pasiekė norimo Seimo AAK sprendimo

Šį penktadienį (2017-07-07) vykusiame Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje besipriešinantys Vyriausybės siūlomam urėdijos reformos variantui politikai sugebėjo "apžaisti" valstiečius ir pasiekti sau palankaus sprendimo. Pasinaudodami procedūrinėmis vingrybėmis, kurias labiau patyrę parlamentarai matomai išmano geriau už komiteto vadovą, iš pradžių sukeitė vietomis svarstomus projektus, o paskui užsitikrino pakankamai komiteto narių balsų kad pirmiausiai pritarti liberalo Simono Gentvilo ir konservatoriaus Pauliaus Saudargo kompromisiniu pavadintam siūlymui urėdijų reformą įgyvendinti dviem etapais (o ne pagal Vyriausybės siūlomą scenarijų), kad vietoj 42-jų iki 2020 m.veiktų 15–25 urėdijos. O toliau Vyriausybė vėl turėtų kreiptis į Seimą leidimo stambinti urėdijas, jei to pageidautų. Lemiamas buvo LVŽS frakcijai priklausančio Kęstučio Bacvinkos balsas, kuris, kaip suinteresuotas asmuo, nuo balsavimo nenusišalino.

Aplinkos komitetas nubalsavo už XIII- 4291 - esmė, išimama 42 urėdijos, bet nepritarta urėdijų jungimui į vieną įmonę.

Posėdžio vaizdo įrašą peržiūrėti galima čia:

Oponuojančių Vyriausybės siūlomam urėdijų reformos variantu atstovų pasiūlymą palaikė 6 komiteto nariai – „valstietis“ Kęstutis Bacvinka ir po vieną socialdemokratą, liberalą, tvarkietį, konservatorių ir Mišrios Seimo narių grupės narį, o prieš – 4: trys „valstiečiai“ ir konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Seimo Aplinkos apsaugos komitete iš viso dirba 4 „valstiečiai“ ir jeigu K.Bacvinka savo balsą būtų atidavęs už Vyriausybės siūlomą reformą, komiteto sprendimas būtų kitoks – balsai būtų pasiskirstę po lygiai (5:5). Tuomet opozicijos atstovų pataisų likimą būtų lėmęs komiteto pirmininko „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos balsas – jis balsavo prieš opozicijos siūlymą.

Šeši Seimo AAK nariai, vieningai atmetę Vyriausybės siūlomą urėdijų reformos variantą

Miškų įstatymo pataisa, kuriai šiandien pritarė Aplinkos apsaugos komitetas, numato, kad iki 2019 metų pabaigos urėdijų plotas turėtų būti nuo 30 tūkst. iki 70 tūkst. hektarų, o nuo 2020 metų jų plotą nustatytų Vyriausybė.

Toks Seimo AAK komiteto balsavimas dar nėra galutinis – ateinantį antradienį, liepos 11 d., parlamentarai balsuos dėl šio komiteto išvados. Tačiau iš karto po komiteto posėdžio kilo audringa reakcija. 

Urėdijų reforma kelia įtampą Seimo opozicijoje. TS-LKD išplatino pareiškimą, kuriuo atsiribojo nuo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narių konservatoriaus Pauliaus Saudargo ir liberalo Simono Gentvilo pataisų, kuriomis (jei būtų priimtos Seimo) realiai sustabdomas urėdijų konsolidavimas į vieną įmonę "Lietuvos valstybiniai miškai".  

TS-LKD pirmininko Gabrieliaus Lansbergio komentaras:  

Liberalas Simonas Gentvilas susumavo, kad:

Seimo AAK pirmininko Kęstučio Mažeikos komentaras:

Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė :

Socialdemokratams politinę komunikaciją pereinanti iš portalo DELFI tvarkyti žurnalistė Eglė Samoškaitė

Aplinkos ministro Kęstučio Navicko komentaras:

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis komentuoja: "Matydamas, kaip veikia “urėdų partija” iš vidaus, negaliu tylėti ir noriu iškelti klausimą - kas galėtų paneigti, kad stengiamasi vilkinti miškų reformą, siekiant išsaugoti šiltas vietas, paliekant galioti "urėdų partijai" labai patogią sovietinę sistemą". 

[-dar papildysime vėliau-]