Naujienos

2018 - 07 - 12

prof.dr. E.Bartkevičius: Lietuvos miškams tvarkyti reikalingi gerai mišką pažįstantys kvalifikuoti specialistai

Bene pirmą kart miškininkus ruošiančio universiteto dekanas taip viešai prabilo, kad ir privatiems miškams reikalingi kvalifikuoti specialistai miškininkai.

"Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad Miškų ir ekologijos fakulteto absolventai, baigusieji Miškininkystės programą, daugiausia dirba valstybiniuose miškuose, t.y. Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose, jų girininkijose. Tačiau nereiktų orientuotis tik į valstybinių miškų sektorių. Kadangi apie pusė Lietuvos miškų šiuo metu yra privatūs, pastaruoju metu sparčiai kuriasi įmonės, teikiančios paslaugas šių miškų savininkams, o minėtose įmonėse taip pat laukiami mūsų universiteto absolventai",- sako lgametis Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas, Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas prof. dr. Edmundas BARTKEVIČIUS.

[...]

Daugelis esame susiformavę stereotipinę nuomonę, esą miškų urėdijų reforma miškininkus paliko be darbo. Kokia situacija iš tiesų?

– Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Miškų ir ekologijos fakultetas kasmet išleidžia apie pusšimtį absolventų. Dauguma antrosios pakopos (magistrantūros) studentų  pagal būsimą specialybę pradeda dirbti dar studijų metais.  Tai  – geriausias patvirtinimas, kad miškininko profesija darbo rinkoje išlieka paklausi.

Lietuvai siekiant tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare, šios organizacijos ekspertai buvo pareiškę pastabų dėl per didelio valstybinių įmonių skaičiaus mūsų šalyje.  Miškų urėdijų reformą pernai iniciavo Aplinkos ministerija, argumentuodama, kad  42 – jų šalyje veikiančių urėdijų sujungimas į vieną įmonę leis efektyviau naudoti valstybinių miškų išteklius bei sumažins administravimo kaštus. Taigi buvo priimtas politinis sprendimas vietoje savarankiškų urėdijų įkurti vieną centralizuotą įmonę.

Sakoma, kad į kiekvieną reformą reikėtų žiūrėti kaip į naują galimybę. Ir šiuo atveju ši tiesa pasitvirtina, nes urėdijų reforma plačiau atvėrė duris jauniems žmonėms. Linkėčiau jiems nepraleisti progos pasinaudoti atsiradusia galimybe.  Pirmą kartą Lietuvos istorijoje, laimėjusios konkursus pareigoms eiti, Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių vadovėmis, tradiciškai tariant, urėdėmis, tapo net keturios moterys. Pavyzdžiui, buvusiai Kazlų Rūdos mokomajai miškų urėdijai (dabar VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioniniam padaliniui), kurioje mokomąsias praktikas atlieka mūsų studentai, vadovauja Rūta Varnagirienė. Ji, be abejo, taip pat buvusi ASU absolventė.

Minėti regioniniai padaliniai, kaip iki šiol miškų urėdijos, yra atsakingi už visą su priskirto miško tvarkymu  susijusią veiklą – nuo sėklų surinkimo, sodmenų išauginimo, miško įveisimo, medynų formavimo iki medienos pardavimo. Taigi miškininkams darbo yra ir neabejotinai bus.

-Kokių konkrečių specialybių specialistų  Lietuvos „žaliasis rūbas“ šiuo metu laukia?

– Iš tiesų Lietuva yra miškų kraštas. Todėl kiekvieną jaunuolį, kurį tik miškas traukia, raginčiau rinktis miškininko profesiją, nes tai kartu bus ir darbas, ir hobis. Teisės aktais yra nustatyta, kokio rango miškininkystės specialistai privalo būti įgiję bakalauro, kokie – magistro išsilavinimą. Tai ypatingai aktualu siekiantiems eiti vadovaujančias pareigas. ASU Miškų ir ekologijos fakultete galima rinktis vieną iš trijų bakalauro studijų programų – Miškininkystės, Taikomosios ekologijos bei Medienos mokslo ir prekybos. Pastaroji programa yra santykinai nauja, inicijuota pačių darbdavių, kadangi medienos perdirbimo įmonėse šiuo metu ypač stinga kvalifikuotų specialistų. Be to, yra jaunų iniciatyvių žmonių, kurie galvoja apie nuosavus šios krypties verslus.

Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad Miškų ir ekologijos fakulteto absolventai, baigusieji Miškininkystės programą, daugiausia dirba valstybiniuose miškuose,  t.y. Valstybinių miškų urėdijos regioniniuose padaliniuose, jų girininkijose. Tačiau nereiktų orientuotis tik į valstybinių miškų sektorių. Kadangi apie pusė Lietuvos miškų šiuo metu yra privatūs, pastaruoju metu sparčiai kuriasi įmonės, teikiančios paslaugas šių miškų savininkams, o minėtose įmonėse taip pat laukiami mūsų universiteto absolventai.

[...]
Plačiau skaitykite: ASU svetainėje publikuojamame straipsnyje "Miškininko profesija. Kokia šviesoforo spalva dega miškininkams po reformos?" [ http://asu.lt/miskininko-profesija-kokia-sviesoforo-spalva-dega-miskininkams-po-reformos/ ]

Lietuvosmiskai.lt komentaras: primename, kad miškininko profesinį išsilavinimą norintys gali įsigyti Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje :