Naujienos

2018 - 07 - 24

Augančios malkų ir biokuro kainos jaudina politikus

Seime 2018-07-17 užregistruota dar viena PVM įstatymo pataisa, kuria siūloma malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą, esą tai padės kovojant su šešėline prekyba. Kaip tvarkiečiai suskaičiavo, kad šešėlinė prekyba malkomis ir biokuru Lietuvoje siekia ~700 mln.EUR per metus- mįslė. Juk palyginimui- VISA metinė prekyba mediena iš valstybinių miškų siekia tik ~230 mln.EUR. O juk urėdijose kirtimų apimtys ir medienos kainos yra pastebimai didesnės, lyginant su privačiais miškais. Tačiau atkreiptas dėmesys - kad reikia peržiūrėti miškų ūkinei veiklai taikomus mokesčius- teigiamas dalykas. Gal pagaliau seimūnai, dar 2014 metais nustatę privačių miškų savininkams vienintelį tokį ES PAPILDOMĄ 5 proc. mokestį muo galutinės pardavimo kainos, supras tragiškas pasekmes ir šį mokestį nuims? Tai būtų pats veiksmingiausias žingsnis.

Laikraštyje "Ūkininko patarėjas" 2018 m. liepos 21 d. Nr. 82 (3790) straipsnyje "Lengvatinis PVM užkirstų kelią šešėliui" ŪP korespondentė Monika KAZLAUSKAITĖ analizuoja temą ir kalbina tvarkiečių partijos vadovą Remigijų Žemaitaitį bei Lietuvos miško savinkų asociacijos pirmininką Algį Gaižutį.

Įstatymo pataisą įregistravusieji „tvarkiečiai“ Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius ir Ona Valiukevičiūtė tikisi, kad ši PVM lengvata turėtų sumažinti šešėlinę ekonomiką ir nelegalius malkų, medžio ir šiaudų granulių bei briketų pardavimo mastus, siekti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai (ES) dėl klimato kontrolės, augintų visuomenės sąmoningumą renkantis kuro rūšis. Tvarkiečiai skaičiuoja, kad šios rinkos šešėlyje apie 700 mln. Eur nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą .

 

Tvarkiečiams pavymui suskubo pataisas teikti ir socialdemokratai. Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Juozas Olekas užregistravo įstatymo pataisą ir siūlo įvesti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams, besišildantiems malkomis ir kitomis smulkintomis biomedžiagomis [plačiau- čia...>>>]

 

Tuo tarpu LMSA pirmininkas Algis Gaižutis didelio proveržio malkinės medienos pasiūloje mažinant tik PVM tarifą nelaukia. Pirmiausiai ir neatidėliojant siūlo atsisakyti ydingo 5 proc. apyvartos mokesčio.

Pasak A. Gaižučio, tai, kad situacija šioje rinkoje sudėtinga rodo vis augančios malkų kainos rinkoje. Pašnekovo skaičiavimu, jos šiandieną brangesnės apie 30 proc. nei pernai tuo pat laikotarpiu.

Lietuva vienintelė ES šalis, taikanti papildomą 5 proc. apyvartos mokestį privačių miškų savininkams nuo galutinės kainos už parduotą medieną ar statų mišką išsikirtimui.

Mes pasisakome už skaidrius pardavimus ir logiškus mokesčius vykdomai veiklai. Tačiau esama situacija tokia, kad privatus miškų ūkis yra kryptingai žlugdomas. Dirbančiųjų miškuose trūksta tragiškai, dėl to brangsta miško darbų rangovų, kurie iškerta ir išveža medieną, įkainiai. Plius reikia susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) (šiemet jis dar buvo 15 proc., o po naujų metų – 20 proc.).
 
Viską susumavus, miško savininkui, turinčiam malkinį ūkį, reikia dar primokėti papildomai, kad jis galėtų verstis ūkine veikla. Apie jokį pelną neina kalba. Dėl to nemaža dalis iš viso stabdo medienos ruošą, jau keturis pastaruosius metus (nuo nelemto 5 proc. mokesčio įvedimo) kasmet privačiuose miškuose darbų apimtys ketvirtadaliu mažesnės. O tai- ~1 mln.m3 rinkai nepateiktos medienos. Tad pirmiausiai reikia naikinti 5 proc., mokestį, tuomet iš privačių miškų padidės parduodamos malkinės medienos apimtys.“, – dėstė A. Gaižutis.
 
Pašnekovas neabejoja, kad PVM sumažinimas iki 9 proc. turėtų teigiamą poveikį gyventojams, perkantiems malkas iš įmonių- PVM mokėtojų.Tačiau realesnis postūmis įsigyjantiems iš miško savininkų būtų tik tada jei būtų atsisakyta 5 proc. nuo apyvartos mokesčio, mat tuomet augtų malkinės medienos pasiūla iš privačių miškų ir dėl to galėtų mažėti kainos rinkoje.“, – įsitikinęs LMSA pirmininkas.

Jis taip pat priminė ir Latvijos biokuro rinkos skaidrinimo pavyzdį, kai privačių miškų savininkai moka 10 proc. GPM. „Jei latviai parduoda medienos produkciją, tai jie realiai sumoka 5 proc. GPM, o jei statų mišką parduoda išsikirtimui – 7,5 proc. GPM. Jokio papildomo 5 proc. apyvartos mokesčio latviai miško savininkams netaiko“, – pasakojo A. Gaižutis.

Sekite aktualiausias naujienas mūsų asociacijos paskyroje soc.tinkle Facebook: www.facebook.com/lietuvosmiskai.lt/