Naujienos

2019 - 03 - 04

Miško darbų rangovų asociacija (MDRA) paskelbė nepasitikėjimą aplinkos viceministru Martynu Norbutu

Miško darbų rangovų asociacija (MDRA) paskelbė nepasitikėjimą už miškų sektorių atsakingu aplinkos viceministru Martynu Norbutu, kurį į postą delegavo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Priekaištaujama, kad ministerijos miškų politika stagnuoja, įsivyravo melo ir nepasitikėjimo atmosfera, o už tai atsakingas aplinkos viceministras, tiesiogiai kuruojantis miškus. Priekaištų sulaukęs M. Norbutas tikina, kad dialogas su miškininkais yra vedamas nuolatos bei vadina tai bandymu apšmeižti.

„Nepamenu, kad kitas toks aukštas valstybės politikas, atsakantis už miškų politikos formavimą ir jos įgyvendinimą Lietuvoje būtų taip orientuotas į konfliktų kūrimą ir nuolat meluotų“, - sako Audrius Radvilavičius, Miško darbų rangovų asociacijos Valdybos narys.

„Kantrybės ir padorumo taurę perpildė pastarųjų mėnesių ministerijos vadovybės veikla, kuria siekiama stipriai apriboti ūkinę veiklą miškuose. Po pasitarimų, posėdžių ar net konferencijos viceministras rasdavo laiko žiniasklaidai pasakoti, kad ūkinės veiklos ribojimai nepalies dirbančiųjų, nors realiai darbo neteks mažiausiai 2 tūkst. žmonių, kompensacijoms mokėti reikės nepalyginti daugiau biudžeto lėšų, nei skelbia viceministras. Jos gali siekti arti 50-70 mln. eurų kasmet ir tai skaičiai pateikti pavaldžių institucijų – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų tarnybos ir Valstybinių miškų urėdijos specialistų parengtoje rimtoje analitinėje pažymoje, kurią ignoruoja M. Norbutas, ramindamas liaudį, kad pinigų poreikis bus bent dešimt kartų mažesnis.  Galų gale, tik pristatytas ministerijoje teisės aktas jau po kelių minučių „pratransluojamas“ į viešumą, kad jam pritarta, uždegamos visokios „žalios šviesos“ ir tai nuolat kartojasi. Tai yra gryniausias melas. Tad mes klausiame – kiek dar tai gali tęstis?“

"Ministerijoje įsigalėjo baimės atmosfera, žmonės,
rengiantys oficialią su miškais susijusią informaciją
bauginami, iš šono stebint įsigali neklystamumo ir
arogancijos kultas. O tai, kaip žinia, yra aiškūs
nepatyrimo ir nekompetencijos požymiai"- tvirtina
Audrius Radvilavičius.

Ministerijoje įsigalėjo baimės atmosfera, žmonės, rengiantys oficialią su miškais susijusią informaciją bauginami, iš šono stebint įsigali neklystamumo ir arogancijos kultas. O tai, kaip žinia, yra aiškūs nepatyrimo ir nekompetencijos požymiai.

Piktybiškai nesprendžiami tokie svarbūs, net įsisenėję miškų sektoriui klausimai, kaip miškingumo didinimas, sektoriaus konkurencingumo regione užtikrinimas, prekybos medienos produktais ir surinktų lėšų panaudojimo skaidrinimas, darbo vietų rajonuose ir regionuose išlaikymas, efektyvios miškų kontrolės ir racionalaus miškų naudojimo užtikrinimas nėra viceministro darbotvarkėje, nors dėl šių miškų sektoriui gyvybiškai svarbių užduočių nė kartą kreiptasi pačiu aukščiausiu lygiu.

Dar daugiau – valstybinių miškų operatorius susiduria su milžiniškais iššūkiais organizuojant miško rangos konkursus. Pavasarėja, artėja miškasodis, o konkursai neprasidėję, iškyla didžiulė grėsmė, kad miškai nebus tinkamai ir laiku atkurti, nekalbant apie tai, kad nebus įveisti miško plotai žemės ūkio plotuose, netinkamuose žemės ūkiui. Taip dar nėra buvę ir tai nedaro garbės jokiam už miškus atsakingam politikui.

„Akivaizdu, kad valstiečių žaliųjų eksperimentas, kuomet miškų sektoriui gali bandyti diriguoti kalbininkas, patyrė fiasko“, - sako A. Radvilavičius.

Galvojama pasekti pavyzdžiu, kaip tai padarė šalies statybininkai – kreiptis į Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį dėl diskusijos pradėjimo perkeliant miškų politikos formavimą iš Aplinkos į kitą ministeriją. Suprantama, tai kraštutinė priemonė, tačiau jos gali tekti imtis, siekiant atkreipti dėmesį į įsisenėjusias miškų sektoriaus problemas.

Lietuvosmiskai.lt komentaras: Viena esminių priežasčių dėl sektoriaus kuravimo perkėlimo į kitą ministeriją, įvardintų Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Daliaus Gedvilo, kad Aplinkos ministerijoje  užkoduotas iš principo ydingas požiūris – statyba vertinama ne kaip ūkio šaka, kurią reikia visokeriopai skatinti ir plėtoti, bet kaip įtakos aplinkai darytoja, kurią reikia griežtai reglamentuoti ir riboti.  Ir statybininkai nevieniši. Miškų sektorių vienijančios organizacijos labai rimtai svarsto pasekti LSA pavyzdžiu, kadangi situacija analogiška.