Naujienos

2019 - 06 - 07

Vykdytas verpiko vienuolio pažeistų pušynų aviacinis purškimas biologiniu preparatu

Po devynerių metų pertraukos Dzūkijos ir Kuršių Nerijos miškuose biologiniu preparatu naikinti pušų spyglių kenkėjų - verpikų vienuolių židiniai. Miškininkai, apžiūrėję nupurkštus miškų plotus sako matantys rezultatus, bet tik po poros savaičių bus aišku, kaip veiksmingai suveikė biologinis preparatas. Jeigu bus sunaikinta apie 80 procentų spyglius naikinančių verpikų vienuolių, miškininkai tai vadintų sėkme.

2019 m. gegužės 23 d. Kuršių nerijoje Smiltynėje buvo vykdomas purškimas miškų, kuriuos administruoja Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio Juodkrantės girininkija. Miškai bus purškiami iš lėktuvo su specialiais ultramažakiekiais purkštukais. Aviacinis purškimas skirtas apsaugoti 460 ha miškų plotą nuo kenkėjo verpiko vienuolio, kad jo vikšrai nenugraužtų pušų spyglių.

2019 m. gegužės 24-25 dienomis buvo vykdomas miškų aviacinis purškimas skirtas apsaugoti 2000 ha miškų plotą nuo kenkėjo verpiko vienuolio, kad jo vikšrai nenugraužtų pušų spyglių. Naikinamosios priemonės buvo taikomos Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos Veisiejų regioninio padalinio Stalų girininkijoje (Kapčiamiesčio seniūnija).  Purškimą organizavo Valstybinė miškų tarnyba, vykdydama LR Aplinkos viceministro 2019-01-10 pavedimą Nr. D18-2.

Pušų spygliai buvo purškiami biologiniu bakteriniu preparatu Foray 76B. Purškiama preparato norma 2,5 l į hektarą. Preparatas Foray 76B yra selektyvinio (pasirinktino) poveikio, jis naikina tik spyglius ir lapus graužiančių drugių vikšrus, neveikia jų suaugėlių, kiaušinėlių ir lėliukių. Drugių vikšrus nunuodija tik tuomet, jei patenka į jų virškinamąjį traktą su maistu. Nekenkia verpikų vienuolių natūraliems priešams – plėšriesiems ir parazitiniams vabzdžiams. Nekenksmingas kitiems vabzdžiams, t.t. bitėms. Nepavojingas žmonėms, gyvūnams, augalams. Preparato veiklioji medžiaga – bakterija Bacilus thuringiensis porūšis kurstaki. Tai natūraliai gamtoje gyvenanti bakterija.

Miškininkai stebi miškus, o rudenį planuoja patikrinti beveik visus Dzūkijos pušynus. Paskutinį kartą spyglius graužiančių kenkėjų židiniai naikinti prieš devynerius metus, tuomet biologiniu preparatu buvo apdorota daugiau kaip 6 tūkstančiai hektarų miško.

Plačiau žiūrėkite LRT TV naujienų tarnybos 2019-06-07 parengtame reportaže ( nuo įrašo 15:00 min):