Naujienos

2019 - 06 - 18

AM planai įvesti mažųjų miškų savininkų "išmiškinimo" mokestį sulaukia vis daugiau pelnytos kritikos

Naujasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika savo pavaldinių įstumtas į labai nepatogią situaciją: 2019-05-29 Vyriausybė nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl žinybinių atskirų ministerijų valdomų specialiųjų programų ir fondų, į kurias lėšos renkamos specialiaisiais įstatymais (įskaitant Miškų įst.) nustatytais mokesčiais, atitikimo Konstitucijai.  O tuo tarpu Aplinkos ministerija tą pat trečiadienį išsiuntė derinimui dar prie ankstesnės ministerijos vadovybės kurptus Miškų įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama išlaikyti analogų ES šalyse neturintį specialųjį 5 proc. mokestį privačių miškų savininkams. Pataisų projektas kreivas šleivas, neišdiskutuotas ir sulaukė pelnytos kritikos. 

Kartu tai lyg antausis pačiai Vyriausybei, kurios atstovai dar š.m. balandžio 18 d. vykusios LMSA XXII Generalinės Asamblėjos metu viešai iš tribūnos patikino, kad dabartinis 5 proc. mokestis artimiausiu metu bus panaikintas [plačiau- čia...>>>].

Niekaip nedera tokios užmačios dar pasunkinti veiklą miškininkystės srityje didinant mokestinę ir biurokratinę naštą ne tik su Vyriausybės įsipareigojimais tokią naštą mažinti, tačiau ir su aplinkinių kaimyninių šalių sprendimais. Pavyzdžiui, Latvijoje ar Suomijoje jau kelerius pastaruosius metus priimami sprendimai, kad atsisakyti perteklinių reikalavimų bei reguliavimo, kurie tik didina veiklos kaštus nesukurdami jokios realios vertės. Be to, pavyzdžiui, Latvijoje nėra jokio papildomo  mokesčio nuo apyvartos miškų savininkams, o gyventojų pajamų mokestis (GPM) latviams yra net daugiau kaip 5 proc. mažesnis (LT- 15 proc, o LV- tik 10 proc, tačiau aktualusis GPM yra  tik 5 proc. parduodant apvaliąją medieną ir 75 proc. parduodant medžius išsikirtimui, dar kitaip- stačiu mišku, kadangi apskaičiuojant apmokestinamąsias pajamas dar leidžiama iš atimti normatyvines sąnaudas). Kitos valstybės atsižvelgia ir į šiais metais stipriai pablogėjusią situaciją žaliavinės medienos rinkose.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pozicija vienareikšmiška- tokiems Aplinkos ministerijos sumanymams nepritariame. Argumentus išsakėme oficialiame rašte [ susipažinti galima čia...>>>]

Mūsų turimomis žiniomis, AM sumanymą sukritikavo ir kitos miškų sektorių atstovaujančios organizacijos. Išskyrus vieną, įžvelgiančią tokio mokesčio tariamą naudą [plačiau- čia...>>>]. 

Mūsų kalbinti ekspertai teisės srityje įsitikinę, kad reaguodamas į Vyriausybės kreipimąsi Konstitucinis teismas netruks išnagrinėti užklausą ir labai didelė tikimybė, kad po to ateis galas paraleliai iki šiol egzistuojančiai žinybinių mokesčių per specialiuosius įstatymus sistemai. 

Šiandien, 2019-06-18 11 val., portalo DELFI studijoje vyksiančioje tiesioginėje TV diskusijoje dalyvaus Aplinkos ministras dr.Kęstutis Mažeika, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis, Miškų instituto direktorius dr. Marius Aleinikovas


Taipogi šiandien, 2019-06-18 13 val., "Žinių radijo" studijoje vyksiančioje tiesioginėje TV diskusijoje "Kam naudingas naujas miškų mokestis?" dalyvauja Aplinkos vice-ministrė Rasa Vaitkevičiūtė, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis, portalo 15min.lt žurnalistas Marius Jokūbaitis, Privačių miško savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė, aplinkosaugininkas, visuomenininkas Andrejus Gaidamavičius

2019-06-18

Nuoroda į diskusijos įrašą Žinių radijo laidų archyve čia...>>>

Keletas žiniasklaidoje pasirodžiusių publikacijų šia aktualia tema- žemiau. Sekite naujienas mūsų paskyroje soc. tinkle Facebook:

LRT laida "Panorama"

Portale VZ.lt

Portale 15min.lt: