Naujienos

2019 - 11 - 20

Seimo BFK pirmininkas Valius Ąžuolas Vyriausybei: jeigu įvedami [aplinkosauginiai] apribojimai- kompensuokite, o jei nėra lėšų - neįvedinėkite.

Šiandien (trečiadienį) vykusiame Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje, svarstant 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, Seimo narys Viktoras Rinkevičius iškėlė klausimą, kad Aplinkos ministerija plečia saugomų teritorijų plotus, įveda vis naujus aplinkosauginius apribojimus ūkinei veiklai bei nuosavybės disponavimui, o dėl to atsirandančios ir įstatymais įtvirtintos prievolės išmokėti kompensacijas NEVYKDO

Paradoksalu, tačiau Lietuvos Respublikos 2020 metų valstybės biudžeto projekte Vyriausybė NĖRA numačiusi lėšų patiriamiems nuostoliams padengti žemės ir miškų savininkams ar naudotojams. O tuo tarpu dėl aplinkosauginių apribojimų ūkinei veiklai patiriami kasmetiniai nuostoliai siekia keliasdešimt milijonų eurų, nuosavybės vertės sumažėjimas dėl įvedamų draudimų (dažnai- savininkų net neinformuojant) vertinami dar didesnėmis- šimtus milijonų siekiančiomis sumomis.

 Kad keliamas klausimas aktualus, pritarė posėdyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

O komiteto narys liberalas Kęstutis Glaveckas siūlė, kad reikia konkrečiai nurodyti, iki kada Vyriausybė turi išmokėti kompensacijas.

Apibendrindamas diskusiją Seimo BFK pirmininkas Valius Ąžuolas pripažino keliamą problemą kaip didelę ir pasiūlė komiteto išvadoje dėl biudžeto projekto (kuri bus perduota Vyriausybei) paraginti priimti aiškų sprendimą:

Jeigu yra pritaikyti aplinkosauginiai apribojimai privačiai nuosavybei, tai būtina rasti lėšų kompensuoti. O jei lėšų kompensacijoms nėra, tai tuomet reikia atidėti arba stabdyti apribojimus.

 2019-11-20 Biudžeto ir finansų komiteto posėdžio įrašą rasite čia: https://youtu.be/prLe5e5LtTM?t=5177

 

Kiek anksčiau Aplinkos ministerijai pavaldžios institucijos paskaičiavo, kad planai plėsti saugomas teritorijas ir griežtinti ūkininkavimo apribojimus/draudimus miškuose valstybei kainuotų ~2 mlrd.EUR negautų pajamų, nesukurtos vertės, nesumokėtų mokesčių. O vien tik miškų savininkams per artimiausią dešimtmetį reiktų išmokėti ~700 mln.EUR kompensacijų [plačiau- čia...>>>].

Apribojimai įgyvendinami, o valstybes 2020 biudžeto projekte kompensacijoms numatytas apvalus 0, t.y. NIEKO.

 Sekite naujienas mūsų paskyroje soc.tinkle Facebook: