Naujienos

2020 - 01 - 25

Diskusija apie miškuose dirbančių žmonių dabartį ir perspektyvas

 Miško darbų rangovų asociacijos (MDRA) nariai per pusiaužiemį – sausio 25 dieną – Kėdainių raj. susirinko pasidalinti mintimis, kokie praėję metai buvo miškininkams, miško rangovams, Valstybinių miškų urėdijai (VMU), privačių miškų savininkams,  politikams, kuriems rūpi miškas bei dirbantys jame, o kartu  pasidalinti ir įžvalgomis, ko tikėtis naujais metais. Su rangovais minėtus klausimus aptarė Seimo nariai Kęstutis Bacvinka ir Simonas Gentvilas, VMU direktorius Valdas Kaubrė, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis.

Susitikime rangovai išklausė, kokių pasikeitimų galima tikėtis dėl ES priimtos klimato kaitos programos. S. Gentvilo nuomone, rangovams neišvengiamai teks investuoti į naujas technologijas. Patys rangovai taip pat sutinka, kad Lietuvoje su dabartinėmis technologijomis mašininiu būdu galima kirsti apie 80 proc., nors šiuo metu rankiniu būdu dar kertama apie 40 proc. S. Gentvilas taip pat atkreipė dėmesį, kad klimato kaitos programa numato plastiką pakeisti atsinaujinančiais produktais, todėl miško medžiagos naudojimas turi tik didėti.

VMU direktorius V. Kaubrė dar kartą pabrėžė, kad rangovus laiko partneriais. Jis sutiko, kad dar nepadaryta daug darbų pertvarkant valstybinių miškų valdymą. Jis su pavydu žiūrįs į Latviją, kur analogiška pertvarka jau įvykusi. V. Kaubrė priminė, kad rengiama skaitmeninė programa, kuri leis stebėti urėdijos padaliniuose vykstančius viešuosius pirkimus ir užkirsti kelią praktikai, kai nesąžiningi rangovai tuos pačius savo gamybinius pajėgumus deklaruoja skirtinguose padaliniuose bei laimi konkursus net neturėdami realios galimybės atlikti visų įsipareigotų darbų.

VMU suskaičiavo, kad per visą miško auginimo ciklą į miško sklypą su įvairiais darbais ateinama 60 kartų. Tad darbo rangovams ir ateityje tikrai pakaks.

Rangovai skundėsi dėl medienos apskaitos netikslumų, vėluojančio darbų priėmimo. VMU direktorius juos ragino aktyviai bendrauti su VMU administracija, pranešti apie kylančias problemas padaliniuose.

Daug naudingos informacijos pateikė A. Gaižutis, tikras miškų ekspertas. Jis paragino rangovus aktyviai dalyvauti visuose vykstančiuose procesuose: rengiant dokumentus naujam ES finansiniam laikotarpiui, kad kuo daugiau klimato kaitai skirtų pinigų atitektų tiesiogiai miškuose dirbantiems žmonėms; dalyvauti įstatymų kūrimo procese, nes pakeisti kvailą įstatymą daug sunkiau, nei jį taisyti kūrimo stadijoje; dėl gamtosaugos apribojimų, kurių įvedimas rangovams atsiliepia nuostoliais, kreiptis į teismus dėl žalos kompensavimo. Tam pritarė ir Simonas Gentvilas bei Kęstutis Bacvinka.

Išsamiau -Miško darbų rangovų asociacijos paskyroje

 


Ir sekite naujienas LMSA paskyroje soc.tinkle Facebook:

,,