Naujienos

2020 - 03 - 24

✅ EUROFORESTER išvykos į Lietuvą įspūdžiai 2020.03.09– 2020.03.13

VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakultetas jau 20 metų sėkmingai bendradarbiauja su Švedijos žemės ūkio mokslų universitetu (SLU), kasmet keletas fakulteto studentų išvyksta metams į Švediją, studijuoti tarptautinėje magistrinėje programoje Euroforester. Programa susideda iš keturių pagrindinių tematinių ciklų (kursų), vienas iš jų - Tarptautinė ir nacionalinė miškų politika. Šio ciklo metu kiekvieną pavasarį metu rengiama išvyka į Lietuvą ir Latviją. Studentų tarpe šis ciklas yra pagarsėjęs kaip reikalaujantis daug pastangų ir pasižymintis kitokia mokymo metodika, lyginant su studijomis Lietuvoje.

Nepaisant didelio reiklumo, studentai šiam ciklui kasmet skiria aukštus vertinimus už suteiktas vertingas žinias. Tai be abejonės yra atsidavusios dėstytojų komandos darbo vaisius. Deja, šiais metais dėl COVID-19 viruso grėsmės ir karantino, Latvijos dalis buvo atšaukta. Šiame mūsų portalui atsiųstame straipsnyje studentai trumpai pasidalino savo įspūdžiais apie lietuviškąją programos dalį.

Pirmadienis. Po įsikūrimo Vytauto Didžiojo Universiteto Žemės Ūkio Akademijos bendrabutyje, vėlyvą popietę išvykome pasigrožėti Kauno miesto senamiesčio vaizdais. Pragyvenus Kaune ketverius metus, pasivaiksčiojimas po senamiestį šįkart buvo įsimintinesnis, kadangi sužinojome daug naujų faktų apie lankytinus objektus. Daug ko nežinojome, nors ir esame buvę ten daugybę kartų. Už visą tai turėtume būti dėkingi mūsų gidui Linui Daubarui, įdomiai nupasakojusiam Kauno senamiestį bei jo istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų. Verta pastebėti, kad Linas yra Lietuvos gidų sąjungos prezidentas, o jo biografijose puikuosjasi LŽŪA Miškų fakulteto diplomas. Miškininkai turi daug talentų!

Antradienis. Prasidėjo oficiali išvykos programa. Ši diena buvo skirta grupės supažindinimui su mūsų universitetu ir Lietuvos miškų politika. Dalyvavo keliolika skirtingų organizacijų atstovų, dauguma jų yra „Euroforester“ programos absolventai. Džiugu matyti, kaip sėkmingai ši programa yra vykdoma jau daugelį metų, o po  įvairias šalis pasklidę euroforesteriai užima garbingas pareigas miškų 

sektoriaus organizacijose. Turėjome puikią progą atnaujinti savo žinias apie miškų sektorių Lietuvoje, galimybę susitikti su buvusiais dėstytojais. Jautėmės tarsi bendrautumėme su seniai nematytais draugais ar pažįstamais nei su reikliais dėstytojais. Buvo įdomu pasiklausyti apie Kauno marių regioninį parką ir marių istoriją, apie Valstybinės miškų tarnybos veiklą ir naujienas miškų sektoriuje. Antradienį be viso to turėjome šaunią galimybę sutikti buvusius bendrakursius iš bakalauro studijų.

Trečiadienis. Išvyka į Dzūkijos nacionalinį parką - pagaliau ištrūkome į gamtą, miškus. Lankėmės Merkinėje, Marcinkonyse, medinių skultpūrų parke, Zervynose ir prie Ūlos akies. Su Dzūkijos gamtos grožybėmis supažindino Mindaugas Lapelė, atsidavęs gamtininkas ir tikras nacionalinio parko žinovas. Buvo įdomu išgirsti „kitos pusės“ požiūrį apie gamtosaugos ir miškininkystės aktualijas. Trečiadienis prabėgo labai greitai, daug laiko praleidome gamtoje. Mūsų bendrakursiai iš kitų šalių stebėjosi kaip čia, Lietuvoje, gražu.

Ketvirtadienis. Išvyka į Vilnių. Turėjome garbės apsilankyti Aplinkos ministerijoje, nors paskaitą kiek apkartino įspėjamieji pranešimai apie viruso pavojų ir Latvijos dalies atšaukimą. Įdomius pranešimus pristatė ministerijos ir Valstybinės įmonės miškų urėdijos atstovai. Tačiau bene labiausiai studentus suintrigavo privataus miškų ūkio iššūkiai, kuriuos labai įtikinamai pristatė Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis. Deja, ketvirtadienio popietė mūsų mintis pradėjo jaukti staiga pasikeitę planai ir nerimastingos naujienos dėl viruso. Latviai nebenori mūsų priimti... Kadangi orai ketvirtadienį mūsų nėmaž nelepino, popietinė ekskursija pėstute po Vilniaus senamiestį buvo pakeista į greitą turą autobusu, pravažiuojant populiariausias vietas. Aplankėme Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, kurioje visą grupę sužavėjo skulptūrų gausybė, ten jų apie 2000. Nors šioje bažnyčioje jau yra tekę lankytis, jos interjeras sužibo naujomis spalvomis nuostabios gidės Gabijos Lunevičiūtės dėka.  Eksursijos pabaigoje džiaugėmės galėdami bendrakursiams iš Lenkijos parodyti Aušros Vartus bei Vilniaus miesto rotušę ir jos aikštę.

     


Penktadienis.
Išvyka į Kazlų Rūdoje įsikūrusią įmonę „Jūrės Medis“ ir pas privatų miškininką. Jūrės medyje buvo labai įdomu sužinoti apie įmonės produkciją ir veiklą – įmonė specializuojasi klijuotos medienos konstrukcijų gamyboje. Konstrukcijos pribloškia savo gabaritais - gaminiai gali siekti net 40 metrų ilgį. Konstrukcijos pasižymi puikiomis atsparumo ir  gaisro saugos savybėmis, tai yra puiki ekologiška alternatyva cemento ir plieno konstrukcijoms. Tad nenuostabu kad Jūrės medžio gaminiai išsikovoja vis didesnę paklausą konkurencingoje statybų rinkoje. Vėliau susitikome su stambiu privačių miškų savininku Vytautu Graževičiu, kuris trumpai papasakojo apie savo miškų ūkį, jo priežiūrą ir vystymą per 12 metų miškininkavimo laikotarpį. Buvo tikrai įdomu pamatyti puikiai tvarkomus miškus, paneigiančius vis dar gajus mitus apie „tingius“ ar „kenkėjiškus“ miško savininkus. Taip pat pamatėme senąją Greisčiūnų kriaušę ir guobą – valstybinius gamtos paveldo objektus.

Straipsnį parengė: Julius Riepšas, Linas Politika ir Marius Balčius, Euroforester programos studentai.