Naujienos

2020 - 04 - 16

Kaip padeda saviizoliavusi valdžia miškų savininkams karantino laikotarpiu

Jau mėnuo, kaip gyvename karantino sąlygomis. Viešai deklaruojama, kad dėl COVID-19 viruso pandemijos įvedus karantiną, valdžia ir politikai verčiasi per galvą padėti verslui išgyventi, išlaikyti darbo vietas, lengvinti veiklos sąlygas atsisakant perteklinių biurokratinių kliūčių, lengvinant mokestinę naštą ir skiriant milijardines lėšas paramai. Ir iš tiesų, nemažai sprendimų gerų daroma, daug nuoširdaus noro deklaruojama. Tačiau ar teko girdėti apie kokį nors, nors mažiausią privačiam miškų ūkiui palankų sprendimą, priimtą per paskutinį mėnesį?  Jei taip- būtinai pasidalinkite. Gerus darbus reikia žinoti ir viešinti.

Tačiau bent mums gerų naujienų šioje srityje surasti nesiseka... Greičiau- priešingai.

Iš karto paskelbus karantiną kreipėmės į miškų politikos įgyvendinimą kuruojančią Aplinkos ministeriją su konkrečiais pasiūlymais, ką labai skubiai reikėtų spręsti norint padėti išgyventi dirbantiesiems privačiuose miškuose. Dalis sprendimų- pačios AM kompetencijoje, kiti sprendimai- Vyriausybės ar Seimo lygmens. Betgi visoje šalyje paskelbta ekstremali situacija, tad ir sprendimų reikia operatyvių.  Neveikia... Kai nėra politinės lyderystės, kalbos apie tai, kad  būtina keisti įsisenėjusius biurokratinius įpročius, greitai priimti būtinus sprendimus,  siekti verslui padėt, o ne jį pažaboti,  lieka tuščiu oro virpinimu. Juo labiau, kad vieno kito aktyvesnio tarnautojo pastangos atkyviau sprėsti kilusias bėdas ne pagiriamas, o atvirkščiai- tokius "išsišokėlius" imamasi nusodinti kuo greičiau. 

Štai vakar sulaukėme dviejų naujienų dėl mokesčių naštos palengvinimo miškų savininkams. Viena pasiekė iš Estijos, kita iš savos valdžios.


Estijos miško savininkai džiaugiasi: 

„Gera žinia miško savininkams!“

Pajamų mokesčio lengvata, dėl kurios mes dirbame ilgą laiką, ką tik patvirtinta Seimo. 

Retrospektyviai nuo 2020 m. Pradžios nuo pajamų mokesčio neapmokestinamos pajamos, kurias miško savininkai uždirba 5000 eurų per metus. Į tokias pajamas dabar įeina „Natura 2000“ kompensacija už gamtos apsaugos apribojimus.

Tikimės, kad šis pakeitimas paskatins mažus miško savininkus tvarkyti savo mišką, užuot jį pardavus.

Estijos parlamento priimtus § 18. Pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus rasite čia...>>> . Jo esmė, kad prie dabartinių atskaitymų apskaičiuojant gyventojų pajamų mokestį  už pajamas iš miško (medieną, stačiu mišku ir ES išmokas už NATURA 2000 teritorijas) miško savininkai galės priskaičiuoti papildomus atskaitymus per mokestinį laikotarpį ne daugiau kaip 5000 EUR.

Verta prisiminti, kad ir iki šiol estai miškų savininkai galėjo praktiškai nemokėti pajamų mokesčio, jei įsiregistravę ekonominę veiklą uždirbtas lėšas investuodavo atgal į miškų ūkio veiklas ir reikmes. Kas kitaip- jie moka mokesčius nuo ES paramos lėšų. Jei nesiregistruoja ekonominės veiklos, tuomet gali atskaityti 3 metų išlaidas iš gautų pajamų [plačiau- čia...>>>]

 

Tuo tarpu Lietuvoje, kai dar kartą kreipėmės (šį kart per Lietuvos verslo konfederaciją)  Dėl papildomo 5 proc. mokesčio privačių miškų savininkams atsisakymo, į ką Aplinkos ministerija eilinį kartą atsakė : [...] Aplinkos ministerija aiškiai laikosi nuoseklios pozicijos, jog čia aptariamas specialusis mokestis (5 procentų privalomieji atskaitymai) yra reikalingas tinkamam bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo užtikrinimui, be to, nėra objektyvių priežasčių ir argumentų, kodėl viena konkreti miško valdytojų grupė (šiuo atveju privačių miškų savininkai) turėtų būti atleidžiami nuo šio mokesčio, tokiu būdu diskriminuojant kitus miškų valdytojus [...]

Apie kitus sprendimus jau irgi skelbėme. Detalizuosime vėliau