Naujienos

2020 - 09 - 24

Seimas apsisprendė-paliko galioti esamą tvarką. Žengiant rinkti gėrybių į privačią nuosavybę, reiks atsiklausti savininko.

Po ilgų debatų Seimas šiandien vis tik apsisprendė palikti iki šiol daugiau kaip du dešimtmečius galiojančią tvarką (nuo 1999 m.), įpareigojančią privačiose valdose norinčius pasirinkti gamtos gėrybių pašaliečius prieš tai atsiklausti žemės, miško bei vandens telkinių savininkų, valdytojų ir naudotojų. Priimti naujos redakcijos Laukinės augalijos (nauju pavadinimu – Laukinių augalų ir grybų) ir Laukinės gyvūnijos įstatymai įsigalios 2021 m. gegužės 1 d.

Sumaištį sukėlė valstiečių valdoma aplinkos ministerija ir Seimo narė Virginija Vingrienė, kartu su apinkos ministru Kęstučiu Mažeika siekę paminti privačios nuosavybės teises ir leisti bet kam veržtis į privačias valdas neatsiklausiant šeimininkų, netgi tuo atveju, jei, pavyzdžiui, savininko sodyba yra jam priklausančio miško apsyptyje. Kiti LVŽS partiečiai nesutiko su tokiais siūlomais sprendimais ir pateikė Laukinės augalijos įstatymo projektui pataisas, atstatančias reglamentavimą į dabar galiojančią. Na ir prasidėjo politinis šou...

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) nuosekliai atstovavome ir gynėme privačią nuosavybę visuose lygmenyse vykusiuose debatuose ir posėdžiuose dėl šio įstatymo pakeitimų. Siūlėme aplinkos ministrui K. Mažeikai įstatyme įnešti aiškumo, kad aptartos privačios teritorijos, į kurias miško ar žemės savininkas apriboja pašaliečiams lankytis, pažymimos informaciniais ženklais. Jei tokių ženklų neįrengta- lankymas laisvas. Viskas paprasta ir visiems aišku. Analogiškas reglamentavimas galioja daugelyje ES valstybių. Artimiausias pavyzdys- kaimyninė Latvija. Betgi noro įsiklausyti nesulaikėme jokio... Netgi po to, kai tai buvo primygtinai rekomenduota Vyriausybės tarpinstituciniame pasitarime. Braunantis aklu buldozeriu prieš privačią nuosavybę, sugaišta betikslėms diskusijoms daug brangaus laiko, dėl teisinės makalynės ilgam laikui buvo nukeltas viso reikalingų įstatymų pataisų paketo, einakčio kartu su LR laukinės augalijos įstatymu, priėmimas.

Ačiū Seimo nariams Viktorui Rinkevičiui ir Vidai Ačienei, teiktomis pataisomis ir aktyvia pozicija gynusiems privačios nuosavybės teises nuo LVŽS bendrapartiečių užmojų.

Teisingai pastebėjo Seimo Aplinkos apsaugos komitete dirbantis konservatorius Paulius Saudargasi, kad priimdama tokį įstatymą „valdžia dar kartą atskleidė savo šizofrenišką būklę, nes kairė nežino, ką daro dešinė“. „Ministerija pateikė vienokią filosofiją, kad dabar jau nebereikės atsiklausti savininkų einant arčiau kaip 100 metrų iki sodybų, galima ten rinkti grybus, uogas, riešutus, ką tik nori. Bet [pačių] „valstiečių“ pataisos plenarinių posėdžių salėje atsuko tą reikalą atgal, kad vėl reikia atsiklausti“, – pastebėjo politikas.