Naujienos

2020 - 10 - 08

✅ ES Parlamentas patvirtino aiškias gaires naujajai ES Miškų strategijai

Daugeliui Lietuvoje nepastebimos politikų kovos dėl būsimojo ES miškų strategijos kurso vyksta Briuselyje. ES šalys-narės pačios nusprendžia dėl miškų naudojimo reglamentavimo nacionaliniuose teisės aktuose (taikomas vadinamasis subsidiarumo principas). Tačiau Europos Sąjunga stengiasi koordinuoti miškų naudojimą plačiau, nes, pavyzdžiui, miškus veikia klimato, energetikos, bioįvairovės išsaugojimo ir kt. politikų sprendimai. Šią savaitę, spalio 7 d., po karštų debatų Europos Parlamentas (EP) patvirtino EP nario Petri Sarvamaa parengtą ir EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete aprobuotą ataskaitą „Europos miškų strategija - kelias į ateitį“. Šis labai lauktas sprendimas pasiuntė svarbų teigiamą signalą miško savininkams ir valdytojams bei 4 milijonams ES miškų sektoriuje dirbančiųjų.

O šį ketvirtadienį, 2020 m. spalio 8 d., didele balsų persvara (Rezoliucija buvo priimta 466 europarlamentarams balsavus už, 176 - prieš ir 59 susilaikius) buvo priimta Europos Parlamento rezoliucija „Europos miškų strategija. Tolesni veiksmai“ (2019/2157(INI) [Plačiau- čia...>>>] 

Europos Sąjunga neturi bendros miškų politikos, tačiau turi bendrą miškų strategiją.

Visos Europos miškų savininkams ir valdytojams tai buvo labai svarbus, esminis balsavimas, nuo  kurio priklauso tolesnė miškininkavimo kryptis. EP nariai įsiklausė į poziciją faktiškai dirbančiųjų miškuose ir pritarė subalansuotam ataskaitos tekstui, kuriame pripažįstama būtinybė vykdyti  kompleksinį miškų ūkį ir aiškiai suprantamas teigiamas tvaraus miškų tvarkymo praktikos poveikis.

Visam miškų sektoriui esminės svarbos yra tai, kad pripažįstamas esminis miškų vaidmuo siekiant Europos žaliojo kurso tikslų, įskaitant klimato neutralumą iki 2050 m., biologinės įvairovės išsaugojimą ir ekologišką ekonomikos augimą. Norint paremti šią ambicingą Europos Sąjungos politiką, reikia ambicingos, nuoseklios ir savarankiškos ES miškų strategijos po 2020 m.

Laisvalaikį EP narys Petri Sarvamaa mielai leidžia miškuose.
 (Foto: S.Samuli)

Dėl šio miškų išimtinės svarbos pripažinimo miškų savininkai ir valdytojai tikisi ryžtingų veiksmų, kad užtikrintų ilgalaikį ES miškų valdymo stabilumą ir nuspėjamumą, kad jie ir toliau galėtų teikti daug naudos. ES įsikūrusios miškų organizacijos taip pat palankiai vertina tai, kad ypatingas dėmesys buvo skiriamas poreikiui toliau skatinti bioekonomiką, rizikos valdymo priemonių svarbai kovojant su labai rimtu klimato pokyčių poveikiu miškams, ir galimomis paskatomis tinkamai atlyginti už miškų teikiams ekosistemines paslaugass klimato kaitos švelninimui, biologinei įvairovei ir kitose srityse.

Naujoje ES miškų strategijoje pagrindinis dėmesys turi būti skiriamas tvariam miškų valdymui, skatinti efektyvų jų atsinaujinančių išteklių naudojimą ir didinti su mišku susijusios pramonės konkurencingumą, siekiant sukurti ir išlaikyti darbo vietas.

Miškai mums visiems nepaprastai svarbūs, todėl pritarsime tik tokiai ES strategijai, kurioje bus tinkamai suderintas ekonominis, ekologinis ir socialinis miškų tvarumas, kuri stiprins atsparumą nelaimėms bei padės pereiti prie žiedinės ekonomikos“, – pažymėjo EP pranešėjas Petri Sarvamaa (Europos liaudies partija, Suomija).

Europos Parlamento patvirtintose miškininkystės strategijos gairėse - parama tvariai miškininkystei.

EP taip pat paragino labiau remti medienos naudojimą kaip tvarią statybinę medžiagą ir atsinaujinančią žaliavą. 

Parlamento teigimu, miškininkystės strategija turi remti tvarų miškų valdymą ir atsakingus miškų savininkus. Parlamentas teigia, kad tvarių miškų savininkams turėtų būti skiriama daugiau finansinės paramos. Tai galėtų būti padaryta, pavyzdžiui, naudojant specialią „Natura 2000“ teritorijų tvarkymo finansinę priemonę.

Miško savininkai taip pat turėtų gauti teisingą kompensaciją už finansinius nuostolius, patirtus dėl apsaugos priemonių įvedimo.

Vienas svarbus ES miškų sektoriaus akcentuojamas momentas yra tai, kad neturėtume bandyti naujai išradinėti dviračio keisdami tvaraus miškų valdymo (angl.: sustainable forest management ) apibrėžimą, dėl ko tarptautiniu mastu buvo sutarta dalyvaujant visos Europos šalims „Forest Europe“ proceso metu ir kuris buvo įtrauktas į nacionalinius įstatymus bei praktiką, į savanoriškas sistemas, tokias kaip miškų sertifikavimas. Miškų savininkai ir valdytojai išlieka atviri tvaraus miškininkavimo tolesniam tobulinimui palaikydami skaidrų ir įtraukų dialogą tarp suinteresuotų pusių.

Naujoji ES miškų strategija taip pat turi derėti su kitomis esamomis politikomis, vykdomomis skirtingais lygmenimis, kad užtikrinti didžiausią galimą naudą ją įgyvendinant.

Miškų savininkai ir valdytojai kviečia Europos Komisiją į šią ataskaitą visapusiškai atsižvelgti atliekant dabartinį strategijos darbą ir kad ji būtų neatidėliojant paskelbta 2021 m. pradžioje.