Naujienos

2020 - 10 - 16

ES Komisija vėluoja su naujosios ES miškų strategijos projektu

Didelį apmaudą dalyviams sukėlė jau prasidėjus bendram Socialinio dialogo grupės “Miškininkystė ir medžio kamštiena”(Civil dialogue group on forestry and cork)  ir EK Nuolatinio miškų ūkio komiteto  (Standing Forestry Committee (SFC) posėdžiui Europos Komisijos atstovo paskelbta informacija, kad darbotvarkėje iš anksto numatytas naujosios ES miškų strategijos aptarimas nukeliamas vėlesniam laikui. O juk tai turėjo būti pagrindinis bendrojo posėdžio klausimas. Buvo svarstoma ir dar viena tema, dėl kurios miškų ūkį kuruojančio ES Žemės ūkio ir Kaimo plėtros Generalinio direktorato 4 skyriaus direktorius Mauro POINELLI  viešai atsiprašė. Kalba eina apie Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro skandalingą publikaciją žurnale NATURE.

Š.m. spalio 15 - 16 dienomis vyko Europos Komisijos sukviestas bendras nuotolinis SDG “Miškininkystė ir medžio kamštiena” ir Nuolatinio miškų ūkio komiteto posėdis, kuriame aptarėme ES politikos aktualijas, liečiančias miškų sektorių.

Spalio 15 d.(ketvirtadienį) pusdienį vykusios diskusijos metu aptarėme tvaraus miškų ūkio [Sustainable Forest Management (SFM)] koncepcijos turinį naujųjų ES žaliojo kurso ir ES miškų strategijos kontekste.  Nors atrodytų, kad per dešimtmečius nusistovėjęs aiškus supratimas, kas tai yra tvarus miškų valdymas ir tvirtai žinoma, kaip, kokiais kriterijais ir indikatoriais naudojantis, privalu užtikrinti tvarumą garantuojančių socialinio, ekonominio ir ekologinio dedamųjų lygiavertį balansą. Tačiau pastaruoju metu, politiniame lygmenyje akcentuojant klimato kaitos, aplinkosaugos, naujojo žaliojo kurso temas, kurios ne tik aktualios bet tapo ir magingos, atskirose srityse pradėtos formuoti politikos, betarpiškai liečiančios ir miškų ūkinę veiklą. Tad, nors miškų ūkinės veiklos reguliavimo politika ES kompetencijai nepriklauso (palikta spręsti kiekvienai šaliai narei vadovaujantis vadinamuoju subsidiarumo principu), tačiau kitos ES lygmeniu priimamos politikos turi tiesioginę ir gan ženklią įtaką miškų sejktoriaus veiklai bei gyvybingumui.

Kaip pažymėjo austras miškininkas Martin Höbarth, atstovaujantis COPA-COGECA, būtina užtikrinti daugiafunkcinį miškų ūkį, garantuojantį tvarų miškų išteklių valdymą. Jei bus nukrypta į vienpusišką vienos kurios funkcijos sureikšminimą, tas turės ilgalaikės neigiamas pasekmes.

Spalio 16 d.(penktadienį) posėdyje apsvarstėme 3 pagrindines temas:

- Naujausio Europos Komisijos Jungtinio Tyrimų Centro tyrimo dėl miškų naudojimo apimčių pristatymas ir aptarimas

- Naujausia informacija apie BŽŪP strateginių planų ir su mišku susijusių intervencijų rengimą

- Vokietijos pirmininkavimo ES Vadovų Tarybai programos pristatymas