Naujienos

2021 - 03 - 11

Jungtinės Tautos sutarė: Gamtinis kapitalas nuo šiol bus apskaitomas kaip ir BVP

Jungtinės Tautos priėmė naują Ekosistemų apskaitos sistemą, į kurią įeina gamtos indėlis vertinant ekonominę gerovę ir žmonių gerovę. Tai jau vadinama istoriniu žingsniu, sukuriančiu prielaidas pertvarkyti sprendimus ir politikos formavimą tvaraus vystymosi link. JT statistikos komisija priėmė naują sistemą - Aplinkos-ekonominės apskaitos ir ekosistemų apskaitos sistemą (SEEA EA). Tai yra esminis pokytis, viršijantis dažniausiai naudojamą bendrojo vidaus produkto (BVP) statistiką, dominuojančią ekonomikos ataskaitose nuo Antrojo pasaulinio karo. Ši priemonė užtikrintų, kad natūralaus kapitalo miškai, pelkės ir kitos ekosistemos būtų pripažįstamos ekonominėse ataskaitose.

Ekspertai pabrėžia, kad nors BVP puikiai parodo prekių ir paslaugų, kuriomis keičiamasi rinkose, vertę, jis neatspindi nei ekonomikos priklausomybės nuo gamtos, nei jos poveikio gamtai, pavyzdžiui, vandens kokybės pablogėjimui ar miškams.  

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasveikino naujos ekonomikos ir aplinkos apsaugos sistemos priėmimą. "Tai istorinis žingsnis į priekį siekiant pakeisti tai, kaip mes vertiname ir vertiname gamtą. Mes nesitaikstysime, kad aplinkos naikinimas ir degradacija būtų laikoma ekonomine pažanga", - sakė jis.

Naujoji sistema taip pat gali paremti sprendimus, kurie bus priimti dviejose svarbiausiose konferencijose vėliau šiais metais - COP15 dėl biologinės įvairovės Kunminge ir Glazgo klimato konferencijoje, COP 26.

Remiantis nauja JT VP ataskaita „Taikos su gamta sudarymas“, pasaulio ekonomika per pastaruosius 50 metų išaugo beveik penkis kartus, daugiausia dėl trigubo gamtos išteklių ir energijos gavybos, kuris paskatino gamybos ir vartojimo augimo.

Tuo pačiu metu pasaulio gyventojų skaičius išaugo du kartus - iki 7,8 milijardo žmonių. Nors vidutinė gerovė taip pat padvigubėjo, apie 1,3 milijardo žmonių vis dar gyvena skurde, o apie 700 milijonų išlieka alkani.

„Tai yra didelis žingsnis į priekį“, - sakė JTVP vykdomasis direktorius Ingeras Andersenas. "Naujoji sistema gali pakeisti žaidimą priimant sprendimus. Išryškindami gamtos indėlį, dabar turime įrankį, kuris leidžia mums tinkamai įvertinti ir vertinti gamtą. Tai gali padėti mums greitai ir ilgalaikiai pereiti prie tvarumo tiek žmonėms, tiek aplinkai “.

Priėmimas įvyks tuo metu, kai klimato kaita tęsia savo negailestingą žygį ir pasaulis žengia į priekį, kad pasiektų naują atšilimo aukštį, iki 2100 m. Pakilus iki bent trijų laipsnių šilumos.

Pasaulio meteorologijos organizacijos duomenimis, 2020-ieji buvo vienas iš trijų šilčiausių metų, užfiksuotų per karščius, o 2011–2020 m. Buvo šilčiausias dešimtmetis. Šešeri metai nuo 2015 m.

Biologinės įvairovės ir ekosistemų vientisumo praradimas kartu su klimato kaita ir tarša pakenks pastangoms siekti 80 proc. tvaraus vystymosi tikslų. Tačiau šalys ir toliau priima ekonominius sprendimus neatsižvelgdamos į poveikį aplinkai. Vyriausybės vis dar skiria daugiau nei 5 trln. USD metines subsidijas iškastiniam kurui, netvariam žemės ūkiui ir žuvininkystei, neatsinaujinančiai energijai, kasybai ir transportui.

„Biologinės įvairovės konvencijos vyriausybėms pasirengus susitarti ir įgyvendinti sistemą, kuri atkurtų mūsų santykius su gamta, ši nauja sistema paskatins tiksliai apskaityti biologinės įvairovės vertę“, - sakė Elizabeth Maruma Mrema, Biologinės įvairovės konvencijos vykdomoji sekretorė. „Šis sprendimas- tai žingsnis link tvaraus vystymosi“, - sakė Mrema.

Naujojoje sistemoje pripažįstama, kad ekosistemos teikia pagrindines paslaugas, kurios naudingos žmonėms. Iš esmės tai yra išlaikytinas turtas, panašus į ekonominį turtą.  Pvz., miškai atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant bendruomenes švariu vandeniu, kurie yra natūralūs vandens filtrai su medžiais, augalais ir kitomis savybėmis, tokiomis kaip miškų dirvožemio gebėjimas absorbuoti maistinių medžiagų taršą, pvz., azotą ir fosforą, kol ji dar neįteka į upelius, upes, ir ežerai.

Eksperimento būdu ekosistemų sąskaitas rengia daugiau nei 34 šalys. Tikimasi, kad priėmus naujas apskaitos rekomendacijas sistema pradės diegti dar daug šalių, nors daugeliui šalių reikės pagalbos ir papildomų išteklių statistiniams duomenims rinkti.

Išsamiau apie šį JT sprendimą dėl Ekosistemų apskaitos  https://seea.un.org/ecosystem-accounting 

_____

Kiek anksčiau pristatėme