Naujienos

2023 - 09 - 17

ŪP: gresia "minkštoji" žemės nacionalizacija?

Apie 2023-09-13 vykusį Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdį, kuriame buvo raginama pristabdyti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) parengtų natūralių pievų ir ganyklų, taip pat pelkių ir šaltinynų žemėlapių tvirtinimą, kol jų pagrindu siekiami apribojimai- specialiosios žemės naudojimo sąlygos- nebus suderinti su žemės savininkais. Nes VSTT planuose- pirma nustatyti ribojimus, juos įregistruoti, o po to išsiųsti žemės savininkams pranešimus, kad jų valdose nustatyti ribojimai ūkinei veiklai.

„Tai panašu į nacionalizaciją“, „kaip sovietmečiu iš viršaus nuleidžiami reikalavimai nuosavybei“ – tokios ir panašios frazės skambėjo Seimo KRK posėdyje, kur nuspręsta prie šio klausimo svarstymo grįžti dar kartą.
Posėdyje dalyvavęs Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas Algis Gaižutis trumpai supažindino su situacija.
Pirmą kart viešai apie didelio masto apribojimų (daugiau kaip 70 tūkst.ha) nustatymą per VSTT rengiamus pievų ir šlapynių žemėlapius Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija iškėlėme aplinkos ministrui Simonui Gentvilui ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkei Aistei Gentvilienei dar 2022 m. gruodžio pradžioje tradicinės konferencijos "Miškas -žmogui, žmogus- miškui" metu. Tuomet aplinkos ministras patikino, kad neatsiklausus savininkų šie apribojimai nebus įvedinėjami. Visai kita pozicija  atėjo iš VSTT, pareiškusios, kad įstatymai neįpareigoja informuoti žemės savininkų prieš nustatant šias specialiąsias žemės naudojimo sąlygas dėl pievų ir šlapynių ir kad informacija bus išsiųsta, kuomet apribojimai bus nustatyti ir pateikti įregistuoti Nekilnojamo turto registre. Po to vėl kelis kartus kreipėmės į Aplinkos ministerijos vadovus, paskutinį kartą š.m. rugsėjo 4 d. vykusio susitikimo su ūkininkų, žemės ir miško savininkų atstovais metu aplinkos ministras pažadėjo, kad pievų ir šlapynių žemėlapių tvirtinimas nebus forsuojamas. Svarbu, kad LMSA pirmininkui atkreipus Seimo KRK narių dėmesį į šį vykstantį procesą (plačiau išklausyti galima čia...>>>), politikai suregavo atsakingai ir surengė klausimo aptarimą.
Nuoroda į Seimo KRK 2023-09-13 posėdžio įrašą (žiūrėti nuo 1:12:05):

Apie tai, kad VSTT netrukus žada patvirtinti pasirengtus pievų ir šlapynių žemėlapius ir kokios būtų pasekmės, informavome asociacijos svetainėje 2023-08-22 pranešime- išsamiau čia...>>>