Naujienos

2005 - 02 - 14

* Prevencinė akcija prieš savavališkus miškų kirtimus ir medienos grobstymą "Miškas 2005"

Užkirsti kelius savavališkam miškų kirtimui ir medienos grobstymui bus siekiama  vasario 21 - kovo 31 dienomis vykdoma prevencine akcija "Miškas 2005".

Principinė miško savininkų asociacijos LMSA pozicija yra pritarti ir remti valstybės institucijų pastangas užkirsti kelią medienos vagystėms tiek privačiuose tiek ir valstybiniuose miškuose, nes nuo šių blogybių pirmiausiai ir kenčia privatūs miško savininkai.
Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA), Lietuvos policija ir Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos Miškų kontrolės skyrius kviečia pastebėjus įtartiną miško kirtimą ar medienos gabenimą, žinant apie nelegaliai įgytos medienos realizavimą nedelsiant informuoti atsakingus pareigūnus anoniminiais pasitikėjimo telefonais. Operatyvi informacija yra labai reikalinga kovai su nelegaliais kirtimais ir medienos grobstytojais. Bendromis pastangomis bus siekiama užkirsti kelius miškavagiams realizuoti neteisėtu būdu  jų įgytą medieną.

Anoniminiai pasitikėjimo telefonai:
Lietuvos policija:  
Policijos departamento prie VRM    (8~5) 272-53-72 (visais klausimais)

Lietuvos kriminalinės policijos biuro
Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos    (8~5) 272-53-72 (operatyviai informacijai apie didelio masto, organizuotus nusikaltimus)

Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos
Miškų kontrolės skyrius     Tel.(8~5) 2756931/faksas: (8~5) 275-69-37

Lietuvos miško savininkų asociacija     
Tel./faksas: (8~5) 276-75-90  
El.paštas:
info@forest.lt

Generalinės miškų urėdijos, Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos bei Policijos įstaigų pareigūnai bendrų reidų metu vasario 21 - kovo 31 dienomis tikrins medienos įsigijimo dokumentus ir produkcijos apskaitą lentpjūvėse, lankysis privačiose miškų valdose.
Eismo priežiūrą vykdantiems viešosios policijos pareigūnams taip pat pavesta aktyviau tikrinti transporto priemones, gabenančias medieną.

Statistiniai duomenys rodo, kad neteisėti kirtimai Lietuvoje sudaro ~0,05 proc. nuo metinių kirtimo apimčių, gerokai mažiau negu Estijoje ar Latvijoje, tačiau miško savininkams tai maža paguoda.

LMSA dar 2003 m. liepą kreipėsi į Lietuvos policijos generalinį komisarą Vytautą Grigaravičių, siūlydama kartu organizuoti reisus ir nuolatinę privačių miškų kontrolę, išaiškinti ir bausti piktybiškus miškų niokotojus. Nuo tada tęsiasi sistemingai vykdomos privačių miškų savininkų ir Policijos prevencinės priemonės prieš miškavagius.
Įgyvendindami bendradarbiavimo veiksmų planą, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) aktyvas kartu su policijos pareigūnais reguliariai organizuoja reidus ir nuolatinę privačių miškų kontrolę, siekiant išaiškinti ir bausti piktybiškus miškų niokotojus.


Auga privačių miškų vaidmuo. Lietuvoje miško žemė užima apie 2 milijonus ha, t.y. apie 31 proc. visos šalies teritorijos. Valstybinės reikšmės miškai sudaro pusę visų šalies miškų arba 1 mln. ha. Didesnioji jų dalis yra valdoma 42 miškų urėdijų (92 %) bei keturių nacionalinių parkų (4 %).
Valstybinės miškų apskaitos, atliktos 2002.01.01, duomenimis Lietuvoje medynai auga 1888 tūkst. ha plote ir yra sukaupę 347,6 mln.m3 medienos, iš kurios kasmet panaudojama (iškertama) apie 5-6 mln.m3. Tai sudaro mažiau nei pusę bendro metinio medienos prieaugio (su žieve), kuris Nacionalinės miškų inventorizacijos 2003 m. duomenimis yra lygus 16,1 mln.m3. 2003 metais Lietuvoje iškirsta ir parduota apie 6,3 mln.m3 medienos, iš to kiekio privačiuose miškuose iškirsta apie 2,5 mln.m3.
Miško valda paprastai yra dideliu atstumu nuo savininko gyvenamosios vietos. Kuo atstumas didesnis, tuo pavieniam savininkui daugiau problemų saugant mišką nuo piktadarių, o pastarieji tuomet elgiasi itin įžūliai .
Gerai organizuoti atvejai yra pavieniai ir nuo jų apsisaugoti yra sudėtinga. Labiau paplitusios smulkios vagystės, kai savininko miške per kartą ar kelis kartus pasirinktinai iškertami geriausi medžiai arba pavagiama pagaminta produkcija iš sandėlio.
Savininkų miško saugumu padeda rūpintis LMSA priklausantys miško savininkų kooperatyvai, kurių Lietuvoje šiai dienai yra jau per 24. Su miško savininku pasirašoma ilgalaikė miško priežiūros ir bendradarbiavimo sutartis. Sutartis-tai kvalifikuotos miško priežiūros garantija, kai savininkas patiki kooperatyvui miško priežiūrą tam tikram laikotarpiui. Visą šį laikotarpį miško valdos priežiūra ir darbais rūpinsis specialistai, bus suteikiama savininkui reikalinga informacija, atliekama prevencinė miško apsauga nuo vagysčių. Miško valda yra pažymima riboženkliais. Vagis, žinodamas, kad savininkas gyvena toli ir neatvažiuos į valdą, gali ryžtis vagystei. Tačiau matydamas riboženklius su įspejamais užrašais  jis niekada nebus tikras, kada kooperatyvo darbuotojai atvyks patikrinti valdos. Taip pat yra aišku, kad padaryta vagyste rūpinsis ne tik savininkas, policija, bet ir miško savininkų kooperatyvas, turintis patirties, ryšius su įmonėmis ir žmonėmis užsiimančiais medienos ir miško verslu, galaudžiai bendradarbiaujantis su miškų inspektoriais bei policijos pareigūnais.