Naujienos

2024 - 02 - 26

Europos Parlamentas spręs dėl ES Gamtos atkūrimo įstatymo

Šį antradienį, vasario 27 d.,  Europos Parlamento plenarinėje sesijoje bus balsuojama dėl Gamtos atkūrimo įstatymo - ar galutinai pritarti šiam Europos Komisijos pasiūlytam ir daug politinių aistrų sukėlusiam reglamentui, kurio pirminė ambicija buvo nustatyti privalomus reikalavimus atkurti prieš 70 metų ar anksčiau buvusias gamtines buveines į gerą būklę. Žemės ir miško savininkai daugelį kartų ragino ES politikus  pasisakyti už praktiškus ir tvarius klimato kaitos sprendimus, o ne nustatinėti utopinius praeities atkūrimo tikslus! Nors EP pateiktas balsavimui dokumento tekstas buvo ilgai derintas ir nemažos dalies utopinių nuostatų siūloma atsisakyti, tačiau nemažai jų dar išliko po tarpinstitucinių derybų.

Papildymas 2024-02-27: Gamtos atkūrimo reglamentas priimtas už jį balsavus 329 EP nariams. 275 EP nepritarė, 24 – susilaikė. Nuoroda į priimtą dokumentą- ČIA...>>>

Prieš įsigaliojant reglamentui, jis bus pateiktas galutiniam balsavimui ES Tarybai, kuri atstovauja 27 valstybėms narėms. Toks patvirtinimas paprastai yra tik formalumas.

ES planuojamose gamtos atkūrimo nuostatose labai trūksta aktyvių prisitaikymo priemonių prie dabartinės situacijos ir klimato kaitos pasekoje besiformuojančios aplinkos. Užuot žvelgiant į priekį ir kartu su žemės bei miško savininkais  įgyvendinant priemones vertingoms ekosistemoms pritaikyti prie klimato kaitos, sprendimo kažkodėl ieškoma praeityje, dargi numatant didelio masto žemės naudojimo apribojimus. Tai paveiks ne vien tik nuosavybės nuvertėjimą ir prarastas pajamas ūkininkaujantiems kaimiškose vietovėse, tačiau ir maisto bei atsinaujinančių žaliavų tiekimo saugumą. paradoksalu, tačiau tokie sumanymai  prieštarauja ir ES deklaruojamam tikslui plėsti bioekonomiką, t. y. naudoti daugiau biologiškai atsikuriančių žaliavų, o ne iškastinių, siekiant neutralumo klimatui. 

Nors Gamtos atkūrimo įstatyme  užsibrėžta įgyvendinti ambicingas priemones, tam kol kas nėra numatyta finansinių išteklių, kurių skubiai prireiktų, jeigu teks imtis įgyvendinimo. Valstybės narės vėl bus  paliekamos vienos spręsti šią problemą ir daugybę iš anksto užprogramuotų prieštaringų tikslų. Didelį nerimą kelia ir tai, kad Gamtos atkūrimo įstatymo detalizavimui numatomi vėlesni reguliavimo pakeitimai bei draudimų įvedimas, kuriuos galės vykdyti Europos Komisijos biurokratinės struktūros pačios, be platesnio kitų įtraukimo į teisėkūros procesą. 

Ką nuspręs europarlamentarai- sužinosime jau greitai. Pastebėtina, kad prieš artėjančius rinkimus į Europos Parlamentą ir naująjį politinį ciklą ES, politikai pradeda atviriau kalbėti apie ydingus pastarųjų metų sprendimus. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę ES žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis dėl ūkininkų nepasitenkinimo kaltino bloko „prekybos ir klimato politiką“, kai Europos Parlamento žemės ūkio komitetas paragino jį ginti Europos ūkininkavimą. [Nuoroda: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_24_1024 ]

Praeitos savaitės pradžioje EP žemės ūkio komitetas kreipėsi į komisara, ragindamas apginti ūkininkų interesus. J. Wojciechowskis ketvirtadienį, vasario 22 d., pateikė atsakymą, kuriame pritaria jog reikia skubių sprendimų ir paragino peržiūrėti ES prekybos politiką ir stabdyti žaliojo kurso ambicijas.