Naujienos

2006 - 09 - 21

*Skatinamas miško kirtimo atliekų naudojimas biokuro gamybai

vtv.lt
Lietuvoje biokuro gamybai panaudojama vos dešimtadalis tam tinkamų miško kirtimų atliekų. Iš kasmet Lietuvos miškuose susidarančių daugiau nei 2 mln. kietmetrių miško kirtimo atliekų biokuro gamybai galima panaudoti iki pusės šio kiekio. Kaip didinti miško kirtimo atliekų panaudojimą biokuro gamybai, šiandien diskutuojama Lietuvos biokuro gamintojų ir tiekėjų asociacijos LITBIOMA kartu su  Prancūzijos pasaulinės aplinkosaugos fondu (FFEM) ir šilumos tiekimo bendrove „Litesko“ rengiamame regioniniame seminare.

„Norint didinti biokuro panaudojimą šalies energetikoje, būtina išnaudoti turimų vietinius energijos šaltinių resursus, viena kurių – miško kirtimo atliekos. Ši žaliavų rūšis centralizuotos šilumos iš biokuro gamyboje netolimoje ateityje turėtų ženkliai išaugti“, - sakė LITBIOMA prezidentas Remigijus Lapinskas.

Anot R.Lapinsko, šalies biokuro gamintojai jau dabar sėkmingai bendradarbiauja su valstybės įmonėmis miškų urėdijomis, tačiau ne ką mažiau svarbu apie galimybę parduoti miško kirtimo atliekas biokuro gamintojams ir iš to uždirbti papildomų pajamų kuo išsamiau informuoti ir privačių miškų savininkus. Šiuo tikslu asociacija LITBIOMA su partneriais ir rengia seminarus regionuose, kur miškų savininkams ne tik suteikiamos teorinės žinios apie naują veiklos rūšį, bet ir realiai pademonstruojama, kaip vyksta biokuro gamyba iš miško kirtimų atliekų.

„Lietuvoje priskaičiuojama daugiau nei 260 tūkstančių privačių miškų savininkų, tad siekiame, kad kuo daugiau jų išgirstų ir realiai pamatytų, kaip pardavus nereikalingas miško kirtimo atliekas, galima papildomai užsidirbti, o kartu ir didinti ekologiškų energijos žaliavų panaudojimą šalyje“, - sako R.Lapinskas. Miško kirtimo atliekas Lietuvos biokuro gamintojai superka už maždaug 20 litų už kietmetrį.

Anykščių rajone šiandien vykstančiame seminare pranešimus apie miško kirtimo atliekų panaudojimo biokuro gamybai perspektyvas skaitys asociacijos LITBIOMA vadovai, miško kirtimų atliekų resursų kiekį aptars Generalinės ir Anykščių miškų urėdijų, Lietuvos miško savininkų asociacijos atstovai, o biokuro gamybos ir ekologijos verslo bendrovė „Bionovus“ supažindins su miško kirtimo atliekų panaudojimo biokuro gamyboje technologiniais ir ekonominiais aspektais.

Vėliau seminaro dalyviai vyks į Mikierių girininkijoje esantį mišką, kur bendrovės „Bionovus“ medienos smulkintuvu bus demonstruojama biokuro (medienos skiedros) gamyba iš surinktų miško kirtimų atliekų. Prieš ir po smulkinimo bus atliekami žaliavos ir jau pagamintos produkcijos apmatavimai. Pagamintą produkciją miško savininkai parduos bendrovei „Bionovus“, kuri šį biokurą tiekia „Vilniaus energijos“ 60MW katilui.

Seminaro organizatorių teigimu, biokuro panaudojimo plėtra naudinga ne tik atskiriems miškų savininkams, bet ir visos šalies ūkiui, nes taip mažinama Lietuvos priklausomybė nuo įvežtinių kuro žaliavų, kuriamos naujos darbo vietos bei pajamų šaltiniai kaimo vietovėse. Katilinėse deginamas biokuras nedidina pasaulinio šiltnamio efekto, todėl išsaugoma švaresnė aplinka. 2005 metais naudojant biokurą buvo pagaminta 11 proc. centralizuotai teikiamos šilumos.