Naujienos

2003 - 07 - 16

Privačių miškų savininkai kovos prieš miškavagius pasitelkdami policiją

Privačių miškų savininkai su šalies policijos tarnybomis aktyviai bendradarbiaus, siekdami operatyviau kovoti su nelegaliais kirtimais ir medienos grobstytojais,- informuoja naujienų agentūra ELTA 2003 m. liepos 16 d.
Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininko pirmojo pavaduotojo Algio Gaižučio teigimu, Lietuvoje per pastaruosius 3-4 metus nelegaliai buvo iškirsta 46 tūkst. kubinių metrų medienos, iš jų net 40 tūkst. kubinių metrų - privačių miškų plotuose. Nemažai pavagiama ir jau pagamintos medienos.

Reklama Nors statistiniai duomenys rodo, kad vagysčių mastai gerokai mažesni, palyginti su kaimyninėmis Estija ar Latvija, tačiau apvogtiems miško savininkams tai maža paguoda. LMSA kreipėsi į Lietuvos policijos generalinį komisarą Vytautą Grigaravičių, siūlydama bendradarbiauti kartu organizuojant reidus ir nuolatinę privačių miškų kontrolę, kad būtų išaiškinti ir nubausti piktybiški miškų niokotojai.

"Pritariame ir palaikome policijos ir urėdijose dirbančių miškininkų prasidėjusį bendradarbiavimą siekiant pažaboti neteisėtus miško kirtimus ir medienos vagystes", - sako LMSA Šiaulių skyriaus pirmininkas, miško savininkų kooperatyvo "Saulės šilas" direktorius Kęstutis Aukselis.

LMSA šiuo metu vienija per 5000 miško savininkų, susijungusių į 38 rajoninius skyrius ir 20 miško savininkų kooperatyvų ir įmonių. Privačiuose miškuose dirba arti 100 specialistų, kurie mielai bendradarbiautų organizuojant reidus ir nuolatinę privačių miškų priežiūrą, kad būtų išaiškinti ir nubausti tikrieji vagys, piktybiškai niokojantys visų nuosavybės formų miškus ir žalojantys gamtą.

Bendromis pastangomis koordinuoti veiksmus parduodant medieną ir kovojant su jos vagystėmis bei pasitaikančiais nelegaliais kirtimais jau anksčiau yra sutarę nacionalinių Lietuvos, Latvijos ir Estijos miško savininkų asociacijų ir jų prekyba mediena užsiimančių organizacijų vadovai.

"Sieksime, kad gerą vardą norinčios turėti medienos pramonės įmonės medieną įsigytų iš skaidriai veikiančių miško savininkų kooperatyvų, o ne iš neaiškių vertelgų ir perpardavėjų. Jei nebus rinkos vogtai medienai, tai laipsniškai išnyks ir vagystės bei nelegalūs kirtimai", - teigė dr. A. Gaižutis.

Jau yra deramasi su pramonės įmonėmis dėl palankių miško savininkams ilgalaikių prekybos sutarčių sudarymo Baltijos šalių privačių miškų savininkų medienai. Įsipareigota dirbti tik su patikimais medienos pirkėjais, įsigyjančiais tik teisėtais būdais paruoštą žaliavą.

Šiuo metu Lietuvoje yra per 168 tūkst. privačių miško savininkų, valdančių daugiau kaip 600 tūkst. ha miškų. Pernai privačiuose miškuose iškirsta iš viso 2,5 mln. kubinių metrų medienos, arba 41 proc. viso šalyje iškirsto kiekio.