Naujienos

2020 - 03 - 16

Pavasarinis vitaminų šaltinis miške- meškinis česnakas

Meškinis česnakas (Allium ursinum) yra vienas seniausių pasaulyje vaistinių augalų,- informuoja Žilvinas Užkuraitis svetainėje www.vlmedicina.lt 2011-04-15 skelbiamame straipsnyje "Meškinis česnakas – ankstyviausiasis vitaminų šaltinis"

Šio augalo sąžalynų, pabudę po ilgo žiemos miego, ieško rudieji lokiai. Paėdus augalo lapų dingsta jiems žiemos mieguistumas, grįžta jėgos. Dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir prisikaupusių organizme toksinų lokiai  riaumoja iš skausmo ir per savaite ar dvi, ėdant meškinį česnaką, jų organizmas išsivalo nuo susikaupusių druskų. Meškinius česnakus taip pat labai mėgsta šernai.

Sanskrito įrašai rodo, kad česnakai Ajurvedoje buvo vartojami prieš 5000 metų, kinų medicina pripažino česnakų galias daugiau nei  prieš 3000 metų.

Sanskrite meškinis česnakas vadinamas rašona – tas, kuris turi visus skonius, išskyrus rūgštų. Jis turi stiprų jauninantį poveiki (rasayana karma) vata tipo žmonėms ir silpnesnį – kapha tipui.

Tai stipri detoksikuojanti priemonė. Valo kraują ir limfą nuo amos (toksinų) ir kaphos (gleivių). Dėl stipraus  šildančio poveikio gali atsirasti kraujosruvos.

Meškinis česnakas, kaip ir kitos česnakų rūšys, bukina  protą (tamas), didina sėklos (šukra) kiekį ir lytinį aktyvumą. Tiems, kurie praktikuoja jogą, kasdieninėje mityboje česnakas nerekomenduojamas. Taip pat reikėtų susilaikyti, jei yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas ar išbalansuota pita doša.

Meškinio česnako lapus lengva supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės (Convallaria majalis) ar kroko (Colchicum autumnale)  lapais. Identifikuoti meškinį česnaką labai paprasta, tereikia patrinti lapą tarp pirštų -atsiranda stiprus česnako kvapas.

Vokietijoje ir daugumoje Europos šalių yra sena tradicija naudoti meškinį česnaką kaip pavasarinį toniką, kuris padeda atsišviežinti kraujui, valo venas ir stiprina imuninę sistemą. Labai teigiamas poveikis kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui. Turi  cholesterolio kiekį mažinančių savybių. Lapai vartojami iki žydėjimo pradžios, balandžio ir  gegužės mėnesiais.

Sveikatinančios savybės

Be kitų mineralų, meškiniame česnake gausu geležies, magnio, fosforo, kalio, sieros, vario, vitaminų A (beta karotenas), B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3, B9 (folio rūgštis), vitamino C (askorbino rūgštis). Vitamino C   jame yra 10-15 kartų daugiau nei citrinose ir apelsinuose.

Pagal mikro- ir makroelementų gausą  meškinis česnakas lenkia ropinį svogūną. Yra įrodymų, kad taikant atitinkamas kiekius meškinis česnakas veiksmingas mažinant kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujuje.

Jis vartojamas galvos skausmo prevencijai: poveikis panašus į aspirino, skystina kraują.

Naudingas širdies kraujagyslėms, padeda pašalinti riebalus iš organizmo.

Česnakai yra galingas antioksidantas su puikiomis gydomosiomis savybėmis: įrodyta, kad naikina 23 rūšių bakterijas (tarp ju salmoneles ir  stafilokokus), grybelius, parazitus ir virusus. Taip pat naikina virusines infekcijas: vėjaraupius, tymus, kiaulytę.

Stiprina imuninę sistemą, naudingas žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu: skatina insulino ir kasos sekreciją, todėl padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį kraujuje.

Terapinė dozė: 15-20 lapelių  2-3 kartus per dieną.

Tyrelė padeda  nuo pasiutusių šunų ir kitų nuodingų  įkandimų, naikina kirminus vaikams, tirština skreplius.

Mažina žaizdų skausmą.

Naudojant su medumi ar alijošiumi yra neįkainojamas vaistas nuo astmos, užkimimo, kosulio. Išoriškai labai padeda esant reumatui.

Vartojamas  prieš valgį ir po valgio mažina epilepsijos priepuolius.

Vandeninė lapų ištrauka geriama esant peršalimui, maliarijai, išsekimui, skrandžio ir žarnyno  skausmams mažinti. Spiritinis antpilas naudojamas trynimams esant peršalimui, reumatui. Sultimis gydomi ausų uždegimai (dedama suvilgyta vata).

Receptai su meškiniu česnaku

Vitaminingos salotos: 50 g meškinio česnako, 100 g salotų lapų, 30 g  petražolių lapų susmulkinti ir sumaišyti su virtomis pupelėmis ar pupomis, įdėti truputį druskos ir grietinės.

Su keptomis bulvėmis: orkaitėje keptas bulves susmulkiname kubeliais,  apibarstome smulkintais meškinio česnako lapeliais ir  užpilame šiek tiek sviesto ghi ar nerafinuoto aliejaus.

Žalios salotos: 50 g  krapų, 100 g  meškinio česnako nuplauti, susmulkinti, įdėti žiupsnelį druskos, šaukštą grietinės.  Tai puiki priemonė nuo aterosklerozės ir arterinės hipertenzijos.

Mišiniai su česnakais

Norint veiksmingai suminkštinti ir išvalyti kraujagysles, darome česnakų ir citrinų mišinį: susmulkiname 300 g česnakų, suberiame į stiklainį ir užpilame trijų citrinų sultimis. Stiklainį aprišame marle. Prieš vartojimą mišinį permaišome. Geriame po 1 šaukštelį mišinio, išmaišyto virinto vandens stiklinėje, prieš valgį.

Galima vartoti česnakų ir medaus mišinį: sutarkuojame 250 g česnakų, suberiame į stiklainį, įdeadame 350 g medaus, gerai išmaišome ir paliekame tamsioje vietoje savaitę nusistovėti. Vartojame po 1 šaukštą 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.