Naujienos

2012 - 06 - 14

NMA surengtoje apskrito stalo diskusijoje aptartos paramos miškams aktualijos

Nacionalinė mokėjimų agentūra prie LR žemės ūkio ministerijos 2012-06-13 viešbutyje „Šarūnas“ Vilniuje surengė apskrito stalo diskusiją "Parama miškams – paraiškų teikimo ir administravimo aktualijos".

Aptartos paramos pagal su miškais susijusias priemones administravimo aktualijos, mokėjimo prašymų teikimas, dažniausiai daromos klaidos, deklaravimo metu išryškėję problemos, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pateikti siūlymai dėl administravimo taisyklių tobulinimo.

NMA nuotraukoje: apskrito stalo diskusijos dalyviai


Po įžanginių NMA direktoriaus Sauliaus Silicko ir LMSA pirmininko Algio Gaižučio pasisakymų, kuriuose pasidžiaugta bendradarbiavimo rezultatais ir nuolat gerinamu paramos administravimu, apskrito stalo diskusijos dalyviai išklausė įdomių pranešimų.

Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas Karolis Gineika padarė pranešimą "Parama pagal priemonę „Miškininkystės potencialo atkūrimas“ [Pranešimą rasite čia...>>>].

Nacionalinės mokėjimo agentūros Mokėjimo prašymų skyriaus vyriausia specialistė Lina Brūzgienė supažindino su pareiškėjų dažniausiai daromomis klaidomis ir patarė, kaip jų išvengti pranešime "Mokėjimo prašymų teikimas, dažniausiai daromos klaidos" [Pranešimą rasite čia...>>>].

Labai įdomų pranešimą padarė ir konstruktyvių siūlymų biurokratinių procedūrų mažinimui administravimo tvarkose pateikė Nacionalinės mokėjimo agentūros Strateginio valdymo departamento Metodikų rengimo poskyrio vyriausiasis specialistas Donatas Kačinas "Paramos pagal su miškais susijusias priemones administravimo aktualijos" [Pranešimą rasite čia...>>>]

Pranešimą "Parama pagal priemonę „Miškininkystės potencialo atkūrimas“skaito ŽŪM Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyr. specialistas Karolis Gineika
Nuotraukos: A.Gaižučio.
LMSA ES  paramos miškų ūkiui reikalų komiteto pirmininkas Vidmantas Jusas supažindina diskusijos dalyvius su kylančiais sunkumais deklaravimo metu bandant įbraižant visas apsaugines juostas įveistuose miškų plotuose

Bus derinami priemonių finansavimo prioritetai. Bendrai paėmus, Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP)  lėšų panaudojimas eina į pabaigą. Iš beveik 800 mln. Lt miškininkystės priemonėms numatytų lėšų dar yra nepanaudota nemaža dalis, tik nėra tikslios suvestinės. NMA direktorius S.Silickas pavedė agentūros Strateginio valdymo departamentui parengti suvestinę, kiek dar miškininkystės priemonėms numatytų lėšų 2007-2013 m. laikotarpiu dar liko nei6naudota ir pateikti LMSA. Asociacijos bus atsiklausta, kokioms priemonėms ir kokius prioritetus taikant derėtų panaudoti likusias lėšas.

Įveistų miškų deklaravimui reikalavimai bus supaprastinti. Nemažai diskutuota dėl šiais metais kilusių problemų deklaruojant įveistus miškus, kai buvo įvesti reikalavimai elektroniniu būdu įbraižyti visas apsaugines juostas ir kt.

Balandžio 23 d. prasidėjęs kasmetinis pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas bei paraiškų pagal kai kurias Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemones ( „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“, „Pirmas ne žemės ūkio paskirties ir apleistos žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“, „Miškų aplinkosaugos išmokos“,Natura 2000 išmokos“ ir kt.) rinkimas baigiasi birželio 15 d.  Vėluojantys dar galės teikti paraiškas iki liepos 10 d., tačiau už kiekvieną uždelstą darbo dieną parama bus mažinama 1 %. Tai vieningas reikalavimas.

žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimą atskingo VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) generalinio direktoriaus pavaduotoja Birutė Martuzevičiūtė pasiūlė, kad deklaruojant naujai įveistus miškus neturėtų būti taikomi žemės ūkio naudmenų deklaravimo tiesioginėms išmokoms gauti keliami reikalavimai ir kad tas išsprendžiama pakeitus vieną taisyklių punktą. Pažadėta reikalingus "Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių" pakeitimus parengti ir priimti iki sekančio deklaravimo.  

ŽŪIKVC renka paraiškas, o kartu su jomis gaunami visi duomenys, susiję su žemės ūkio naudmenų bei pasėlių deklaravimu.„Šios savaitės pradžioje paraiškas buvo pateikę apie 130 tūkst. ūkininkų. Tikėtina, kad šiemet iš viso jų bus sulaukta mažiau nei pernai – apie 150 tūkst. Pernai jų būta apie 168 tūkst.”, –kalbėjo B.Martuzevičiūtė.

Daug painiavos kyla, kadangi Lietuvoje naudmenims deklaruoti naudojama kontrolinių žemės sklypų (vadinamųjų blokų) duomenų bazė. Dauguma ES šalių tam naudoja vieningą kadastrinių matavimų registrą, tačiau Lietuvoje kadastriniai sklypai ir blokai yra skirtingi tai pačiai žemei. Blokus nustatė ir kiekvienam jų suteikė unikalų kodą (netapatų to sklypo kadastriniam numeriui) atsižvelgiant į natūralias (gamtines) ribas, pavyzdžiui, kelius, upelius, melioracijos griovius, miškus.

  NMA direktorius S.Silickas atidžiai žymėjosi diskusijos dalyvių išsakytas mintis

Mažinamas reikalaujamų pateikti pažymų skaičius. NMA vadovas S.Silickas  ragino teikti kuo daugiau pasiūlymų, kur galima būtų atsisakyti bereikalingo biurokratizmo.  Sutarta, kad artimiausiu metu bus parengti taisyklių pakeitimai, kad pareiškėjams nereikėtų  deklaruojant įveistus miškus kaskart pateikinėti pažymų iš Valstybinės miškų tarnybos, o NMA ir VMT reikiamus dokumentus gaus susiderindami tarpusavyje. Įveisus mišką miško savininkui nereikėtų važiuoti pas inspektorių pateikti prašymą, paskui važiuoti pasiimti patvirtintą pažymą ir ją vežti į NMA. Siūloma, kad žinybos reikiamas pažymas jau siuntinėsis bei derinsis tarpusavyje, o savininkas tik dalyvautų patikroje.

Iki šiol kiekvienam pareiškėjui, vykdančiam pelno nesiekiančių investicijų miškuose projektus ar atkuriantiems mišką po stichinių nelaimių (pagal priemonę "Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas") tekdavo iš draudimo bendrovių susirinkti bent 3 patvirtinimus, kad nei viena tų draudimo bendrovių Lietuvoje  nedraudžia miškų. Mat pagal bendrus reikalavimus, paramos lėšomis įsigytą ilgalaikį turtą projekto įgyvendinimo laikotarpiu reikalaujama apdrausti maksimaliu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų arba pateikti bent 3 atsisakymus drausti turtą. LMSA apklausė visas šalyje veikiančias draudimo bendroves ir gavę patvirtinimą, kad nei viena nedraudžia miškų, visus gautus atsakymus oficialiai įteikėme Nacionalinei mokėjimų agentūrai, prašydami nesiuntinėti žmonių tokių pat pažymų dar susirinkti individualiai. Apskrito stalo diskusijos metu buvome patikinti, kad į prašymą atsižvelgta ir NMA Mokėjimo prašymų skyriaus vyr. specialistė L.Brūzgienė patvirtino, kad reikalavimas drausti miškus netaikomas (žiūr.prezentaciją...>>>)

 

/bus papildyta vėliau/