Naujienos

2013 - 04 - 07

Ar auginsime Lietuvoje paslaptinguosius grybus trumus?

Pirmąsias 400–14 000 EUR (1 381- 48 340 Lt) už kilogramą kainuojančių grybų trumų plantacijas jau įveisė keli ūkininkai Latvijoje, auginami jie Suomijoje, pasekėjų auginti brangiausius grybus pasaulyje, dar vadinamus triufeliais, atsirado ir Lietuvoje.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų instituto (LMI), Klaipėdos universiteto ir Latvijos Rygos technikos universiteto mokslininkai, vadovaujami Latvijos žemės ūkio universiteto specialistų, įgyvendina trumų auginimui mūsų šalyse skirtą projektą.

Kaupiami duomenys apie šių grybų auginimo ypatumus bei jų natūralią įvairovę Latvijoje ir Lietuvoje. Projekte, kuris bus įgyvendinamas iki 2014 m. pabaigos, numatyta atlikti natūraliai dirvožemyje augančių Burgundijos trumų paiešką abiejose šalyse ir atlikti eksperimentą – įveisti grybus jiems tinkamuose dirvožemiuose.

Net jei Lietuvoje trumų augaviečių nebus surasta, tikimasi juos reaklimatizuoti, kaip tai daroma Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Turkijoje ir kitose šalyse.

Viena iš tarptautinio projekto TRUFFLE - Truffle research and introduction network for farmer start-ups and universitiesvykdytojų LMI mokslininkė dr. Jūratė Aleinikovienė sakė, kad projekto tikslas yra paskatinti ūkininkus bei miškininkus domėtis šiais grybais, veisti jų daigynus ir užsiimti šiuo netradiciniu pelningu verslu.

Plačiau skaitykite Albino Čapliko straipsnyje "Mokslininkai purena dirvą trumams"  2013-04-06 publikuojamame "Valstiečių laikraštyje" čia...>>>

*********************************************************

Papildoma informacija:

Trumas, dar vadinamas triufeliu (lotyniškai Tuber) — labai vertingas truminių (Tuberaceae) šeimos grybas ir vienas brangiausių delikatesų. Skiriami baltieji ir juodieji trumai. Trumai – tai požeminiai grybai, augantys tarp medžių šaknų. Jie auga ąžuolynuose ir skroblynuose maždaug 10–20 cm gylyje ir užauga nuo riešuto iki bulvės dydžio, su juoda gruoblėta luobele. Ne visų rūšių ąžuolai ir skroblai bei dirvožemio mechaninė struktūra vienodai tinka šiems grybams. Jie mėgsta kalkingą, humusingą žemę, auga po keletą vaisiakūnių viename lizde.

     

Iš Europoje randamų trumų vertingiausios yra šios rūšys (vardinant nuo brangiausios iki pigiausios):

  • Itališkas Albos trumas, kitaip vadinamas baltasis trumas (lot. Tuber magnatum Pico). Tai brangiausia ir tauriausia rūšis. Šie grybai patys skaniausi lapkričio mėnesį.
  • Perigoro trumas arba grynaveislis juodasis trumas (pranc. Truffe du Périgord, lot. Tuber melanosporum Vitt) auga Pietų Prancūzijoje, Šiaurės Italijoje ir Ispanijoje. Sezonas - nuo gruodžio iki balandžio.
  • Pjemonto trumas (lot. Tuber magnatum Pico) randamas beveik vien tik Šiaurės ir Vidurio Italijoje. Balkšvo marmuro spalvos su gelsva odele. (Pjemontas yra Šiaurės Italijos regionas, perpus mažesnis už Lietuvą, o Alba - Pjemonto miestas, iš trumų išvystęs didžiausią verslą ir garsėjantis savo trumų turgumi).
  • Vasarinis trumas (lot. Tuber aestivum) taip pat pasižymi trumams būdingu švelniu aromatu, jo randama didesniais kiekiais, todėl kaina mažėsnė.

Trumai – parazitiniai grybai, nes išsiurbia iš medžių šaknų visas vertingąsias medžiagas, reikalingas gyvybei palaikyti. Įdomu tai, kad, nepaisant parazitinės trumų gyvensenos, medžiai dėl to nė kiek nekenčia. Tiesa, trumų augimą rodo įvairūs pokyčiai aplink medžius.

Pavyzdžiui, jeigu apie medžius pradeda nykti žolinė miško paklotės danga, vadinasi, tarp šaknų ėmė augti trumų ir netrukus pasirodys jų vaisiakūniai. Taip yra todėl, kad trumų grybiena išskiria medžiagų, kenksmingų žoliniams augalams. Dar vėliau aplink susiformavusius trumus šiek tiek sulėtėja ąžuolų augimas, o ant apatinių šakų atsiranda vadinamųjų „raganų šluotų“. Jos susiformuoja dėl to, kad didžiąją dalį maisto medžiagų suėda šie grybai.

Šaltiniai: Savaitė.lt; gurmanas.blogas.lt