Naujienos

2014 - 07 - 16

Mokesčiai: kai pradedama lyginti nesulyginamus dalykus

Mokesčių atotrūkis akivaizdus,- konstatuoja "Verslo žinios" 2014-07-15 (antradienio) numeryje pateiktoje valstybinių miškų valdytojų ir privačių miškų savininkų (fizinių asmenų ir įmonių) į šalies biudžetą sumokamų mokesčių analizę. Sklido kalbos, kad Valstybinei mokesčių inspekcijai susumavus visus mokesčius, kuriuos sumoka iš visų veiklų privačių miškų savininkai ir valstybinės miškų urėdijos, VMI pažymoje pateikti skaičiai šokiravo ir įsiutino papildomai apmokestinti privatų verslą užsimojusius politikus. [VMI pažyma ...>>>]Portale VZ.lt publikuojamame "Verslo žinių" apžvalgininko Daliaus Simėno straipsnyje analizuojama mokestinė situacija Lietuvoje ir lyginama su miškų savininkų ir valdytojų  apmokestinimu kitose valstybėse.

[...] Valstybės miškų tarnybos duomenimis, Lietuvoje pusė miškų teritorijos (50%) priklauso valstybei (t. y. miškų urėdijoms), o likę – 39% privatiems miškų savininkams, dar 12% – rezervuoti nuosavybės teisėms atkurti bei kiti miškai.

[...] GMU duomenimis, 2013 m. sumokėjo 231 mln. Lt, įskaitant „Sodros“ įmokas (38 mln. Lt), kurios VMI pateiktoje pažymoje apie privačių miškų savininkų sumokėtus mokesčius nėra įtrauktos. Savo ruožtu VMI pažymoje pateikti duomenys apima ir akcizo bei transporto priemonių mokesčius (apie 226 mln. Lt), kurie nėra įtraukti į GMU pažymą.

[...] Miškų urėdijoms ministrų kabinetas 2013–2015 m. nustatė vidutinį sektinąjį grynojo pelno rodiklį – jis turi būti ne mažesnis kaip 97 mln. Lt. Urėdijos 2013 m. tai pasiekė – jos gavo 107,6 mln. Lt veiklos ir pelno mokesčių. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2013 m. privačių miškų savininkai (fiziniai asmenys bei įmonės) sumokėjo 1,53 mlrd. Lt mokesčių (įskaitant 840 mln. Lt PVM). [...]

Lietuvosmiskai.lt komentaras: Lyginti reikia sulyginamus dalykus, antraip  suskaičiavis VISUS sumokamus mokesčius iš VISŲ veiklų (ne tik miškininkystės) gaunasi (remiantis oficialiais Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis!) iš privačių miškų savininkų (fizinių asmenų ir įmonių) mokesčių surenkama net 7 kartus daugiau nei iš valstybinių miškų valdytojų. Bet ar tai gali būti kokiu nors racionaliu pagrindu sprendžiant dėl mokestinės politikos? Palyginimui galima prisiminti, kaip Generalinė miškų urėdija įtikinėjo politikus, kad urėdijos sumoka net 12 kartų daugiau mokesčių lyginant su miško savininkų- fizinių asmenų sumokamu Gyventojų pajamų mokesčiu.  Vėlgi, ar galima lyginti piliečių mokamas GPM sumas su įmonių sumokamais visais mokesčiais?  Propagandiniais tikslais- galbūt, siekiant racionalių ir pamatuotų sprendimų- jokiu būdu. Visada yra labai reikalingi viešumas ir atvira argumentuota diskusija.

[...] Marius Barys, Valdymo koordinavimo centro, kuris analizuoja VVĮ veiklą, laikinasis vadovas, sako, kad urėdijų veiklos rezultatus lyginti su kitais verslais sudėtinga. Tarp sektoriaus apmokestinimo specifikos elementų jis nurodo, kad urėdijos prie mokesčių prideda ir pelno įmokas (50 proc. grynojo pelno), kurios pagal prasmę atitinka bendrovių mokamus dividendus.„Reikia turėti omenyje, kad jos kerta ir parduoda valstybinius miškus, todėl žaliava joms nekainuoja, tik ją išgauti. Todėl jos moka papildomai žaliavos mokesčius (15 proc. parduotos žaliavinės medienos)“, – paaiškina p. Barys.

Nuo kitų metų privačių miškų savininkus Lietuvoje apmokestinus papildomu 5% tarifu, faktinė mokestinė našta medienos verslo atstovams gali tapti viena iš didžiausių Europoje.


Visą D.Simėno straipsnį "Vienas privatus septynių urėdų vertas" rasite portalo VZ.lt rubrikoje "Premium" čia ...>>>