Naujienos

2016 - 01 - 06

Baltarusijoje įsigaliojo sąlyginis draudimas eksportuoti neapdirbtą medieną

Nuo 2016 metų pradžios įsigaliojo Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos įsakas Nr. 211, uždraudžiantis žaliavinės medienos eksportą (išskyrus įsako 29 punkte numatytą išimtį, kai eksportuoti leidimą  suteikia pats prezidentas). Tačiau iš karto pasirodė pranešimų, kad tokį draudimą norima atšaukti, kadangi Baltarusijoje pramonė nepajėgi sunaudoti visos pagaminamos žaliavinės medienos, o pradėtai medienos pramonės įmonių modernizacijai reikalinga užsienio valiuta. 

Jau rašėme, kad 2015 m. rugsėjį Baltarusijos miškų ūkio ministras Michailas Ameljanovičius remdamasis tuo, kad medienos pramonės įmonės nepajėgios perdirbti viso iškertamo kiekio, kreipėsi į šalies prezidentą su prašymu leisti eksportuoti perteklinę medieną. Pilnai patenkinus visų medienos perdirbėjų paraiškas, dar beveik 2 mln. m3 žaliavinės medienos lieka nepanaudota.

2008 metais (įsibėgėjant pasaulinei ekonomikos krizei) valdžios pradėta  9 valstybinių medienos pramonės įmonių modernizacija norėta įgyvendinti Baltarusijos prezidento siekį eksportuoti iš šalies tik medienos produkciją, o ne žaliavas. Tačiau ši užmačia realizuojasi sunkiai, nes su valstybės garantija 2008-2015 metais išduoti šiuoms įmonėms 1,016 mlrd.EUR kreditai neužtikrino siekto rezultato. 

2015 m. tapo akivaizdu, kad 6 iš 9 modernizuojamų įmonių finansinė situacija apverktinoje būklėje, todėl 2015 m. spalio pabaigoje buvo priimtas sprendimas modernizuojamų įmonių įsiskolinimus komerciniams bankams pakeisti į Baltarusijos Finansų ministerijos ilgalaikes obligacijas, o aktyvus perduoti Baltarusijos  Plėtros bankui. Konstatuota, jog sunkiausia būklė yra įmonėse ОАО "Мостодрев", ОАО "Витебскдрев" ir РУПП "Новосверженский лесозавод".

Pasitarimas pas Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką. Nuotr. http://www.president.gov.by/

Sąlyginis, o ne pilnas draudimas eksportuoti iš Baltarusijos neapdirbtą žaliavinę medieną, vietinės žiniasklaidos spėjimu, atsirado dėl valstybinio koncerno «Беллесбумпром» pastangų. Šis gamybinis-prekybinis koncernas, kuriuojantis Baltarusijos medienos, miškų ir popieriaus-celiuliozės valstybines įmones, aktyviai siekė, kad eksporto draudimas būtų nukeltas metams-dviems-trims, jog nespėjusios įvykdyti modernizacijos Baltarusiojos valstybinės medienos pramonės įmonės nors kokiu tai būdu galėtų užsidirbti.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, didžiausi apvaliosios ir pjautinės medienos kiekiai praėjusiais metais į Lietuvą importuoti iš Baltarusijos. Iš jos įvežtas apvaliosios medienos kiekis sumažėjo 9%, iki 69 tūkst. m³. Spygliuočių apvaliosios medienos importas sumažėjo tris kartus, tačiau įvežtas lapuočių apvaliosios medienos kiekis išaugo 26%. Pagrindinė pjautinės medienos tiekėja irgi buvo Baltarusija, iš, lyginant su 2014 m., jos medienos įvežta 19% daugiau-100 tūkst. m³.  Kiek pasikeis situacija po įsigaliojusio sąlyginio draudimo medienos eksportui- matysime artimiausiais mėnesiais.

Eksportuoti neapdirbtą žaliavinę medieną taipogi yra uždraudusios (ar apribojusios) Rusija, Rumunija, Moldavija ir Ukraina.

Parengta pagal Lietuvos ir užsienio žiniasklaidos pranešimus.

Lietuvosmiskai.lt