Naujienos

2017 - 03 - 01

Lietuvos medienos pramonės atstovų pareiškimas dėl valstybinių miškų valdymo reformos

Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacija „Lietuvos mediena“, Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacija Lietuvos Respulikos smulkaus ir vidutinio verslo taryba ir  Lietuvos medienos ir baldų pramonės darbuotojų profesinė sąjunga išplatino viešą kreipimąsi dėl valstybinių miškų valdymo reformos.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Aplinkos ministerijai paskelbus apie pasiryžimą optimizuoti valstybinių miškų valdymą, proceso priešininkai atkakliai ėmė skleisti melagingą informaciją apie Lietuvos medienos produktų gamintojus. Medienos pramonės atstovai kaltinami ketinimais pertvarkos pagalba  uzurpuoti valstybinių miškų valdymą ir jų resursus. Bandoma supriešinti skirtingo dydžio ir kapitalo kilmės medienos pramonės įmones. [Pareiškimo orginalas čia...>>>]

 Lietuvos medienos pramonė, susidedanti iš pirminio medienos apdirbimo, baldų ir popieriaus gamybos įmonių yra vienas iš šalies ekonomikos flagmanų. Sektorius tiesiogiai aprūpina darbu 66 tūkstančius žmonių ir netiesiogiai (transportas, metalo apdirbimas, švietimas, mokslas, statyba, energetika) dar apie 20 tūkstančių žmonių. Medienos pramonė pagamina virš 3 milijardų Eur vertės produkcijos. Tai sukuria 1,6 mlrd. Eur pridėtinės vertės, kas sudaro apie 5% nuo bendros pramonės sukuriamos vertės. Medienos produktų eksportas sudaro 11,2% bendro eksporto ir tai leidžia dalintis pirmą-antrą vietas tarp visų šalies eksportuotojų. Lietuvoje sėkmingai vyksta natūralūs klasterizacijos procesai, kai bendrai veikdamos įvairaus profilio ir dydžio medienos perdirbimo įmonės sukuria ekonominę sinergiją.

Šių sėkmingų rezultatų priežastis yra tai, kad Lietuva turi savų medienos pramonei vystyti reikalingų žaliavų. Veikia objektyviai susiformavusi vertės grandinė, kurioje labai svarbų vaidmenį atlieka valstybiniai miškai. Tai pagrindinis žaliavinės medienos tiekėjas pramonei, o ji, savo ruožtu, yra pagrindinis valstybinių miškų gaminamos apvalios medienos vartotojas ir taip pat pajamų šaltinis. Visiškai natūralu, kad veikdami kaip vientisas mechanizmas, grandinės nariai suinteresuoti vienas kito veiklos efektyvumu, kuris leidžia visam Lietuvos medienos sektoriui būti vienu iš lyderiu globalioje rinkoje, kur konkurencinė aplinka išlieka labai įtempta. Todėl nuoširdžiai tikime, kad atlikdama valstybinių miškų savininko funkcijas Vyriausybė ir Aplinkos ministerija priims pačius geriausius sprendimus efektyvinant ir optimizuojant valstybinių miškų valdymą.

 Kategoriškai pareiškiame, kad medienos pramonė, kaip ne kartą yra deklaravusi, pasisako už esamą Lietuvos miškų nuosavybės formų struktūrą. Manome, kad paritetiškai pasiskirstę privatūs ir valstybiniai miškai gali garantuoti stabilų medienos pramonės apsirūpinimą žaliava. Verta paminėti, kad Lietuvoje veikiančios medienos produktų gamybos įmonės praktiškai tarpusavyje nekonkuruoja. Šiuo metu   konkurencija vyksta tarp atskirų regionų (valstybių, valstybių sąjungų). Neigiame bet kokius prasimanymus dėl vienų Lietuvoje veikiančių įmonių bandymą dominuoti prieš kitas, pasinaudojant savo dydžiu ar kitais resursais. Atvirkščiai, esame tikri, kad įsibėgėjant natūraliems klasterizacijos procesams, įvairaus dydžio ir profilio šalies įmonės pajėgios kartu veikti įsitvirtinant eksporto rinkose. Esame įsitikinę, kad optimizavus apvalios medienos tiekimo iš privačių ir valstybinių miškų logistiką, įmanoma visiškai patenkinti visų šiuo metu Lietuvoje veikiančių medienos produktų gamybos įmonių žaliavos poreikį, tuo pat metu parodant žaliavinių resursų rezervą, kuris  paskatintų medienos sektoriaus plėtrą.

Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos „Lietuvos mediena“ Prezidentas Gintautas Pangonis

Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų asociacijos Valdybos pirmininkas Arvydas Urbis

Lietuvos Respulikos smulkaus ir vidutinio verslo tarybos Pirmininkė Dalia Matukienė

Lietuvos medienos ir baldų pramonės darbuotojų profesinės sąjungos Pirmininkas Zigmas Jančiauskas